Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 23.6.2024
sk
Sidónia
cz
Zdeňka
, Zdena, Zdenka

Toto je rebríček najnezdravších potravín. Bežne ich nájdeš v obchode, prekvapí ťa, ktoré to sú

Odborníci zverejnili rebríček najnezdravších potravín.


Nutriční špecialisti analyzovali potraviny a odhalili 100 najnezdravších potravín. Tím amerických dietológov skúmal nutričné etikety na stovkách výrobkov kupovaných v obchodoch s potravinami.

Niektoré ťa určite neprekvapia – napríklad zmrzlina, zemiakové lupienky či sušienky, ale je tu aj veľa položiek, o ktorých si možno predpokladal, že sú v skutočnosti zdravé, píše Daily Mail. Najviac prekvapilo týchto 5 produktov.

Balená voda

Každého asi prekvapí, že sa na tomto zozname objavila voda. Plastové fľaše však obsahujú chemikáliu s názvom bisfenol-A, ktorá môže pri zahriatí fľaše uniknúť do vody. „Celkovo je dobré používať plasty bez obsahu BPA,“ uviedli odborníci z Kolumbijskej univerzity.

Častý styk s BPA môže spôsobiť množstvo problémov – od zníženej plodnosti až po problémy so správaním detí.

Diétne nápoje

Ak hľadáš niečo sladké s nulovým obsahom kalórií, môže sa ti zdať, že diétna limonáda je vhodnou voľbou. Obsahuje však zložku, ktorá je spojená so zvýšeným rizikom rakoviny – aspartám.

Ukázalo sa, že táto chemikália zvyšuje hladinu cukru v krvi a zaťažuje pečeň, čo môže spôsobiť hromadenie väčšieho množstva tuku v tele.

Shutterstock

Smoothies

Fľaškové smoothies sa môžu zdať ako dobrá voľba, keďže sú vyrobené z ovocia, ale v skutočnosti sú mnohé z nich plné cukru, takže ti veľmi neprospievajú.

„Mnohí ľudia si neuvedomujú, aké sladké sú tieto údajne ‚zdravé‘ smoothies,“ povedal Dr. Saul Konviser z Dental Wellness Trust pre portál Daily Mail.

Shutterstock

Zavárané uhorky

Mnohé značky zaváraných uhoriek obsahujú emulgátory a stabilizátory, ktoré dietológovia označili za potenciálne riziko vzniku rakoviny.

Patrí medzi ne polysorbát 80 a benzoan sodný. Bolo preukázané, že polysorbát 80 spôsobuje rakovinu u myší. Podľa výskumníkov z maďarského Inštitútu verejného zdravia sa ukázalo, že benzoan sodný zvyšuje chronický zápal v tele, čo môže viesť k zvýšenému riziku rakoviny.

Ovocné jogurty

Hlavným problémom ovocných jogurtov je, že väčšina ich chuti v skutočnosti nepochádza z ovocia. Namiesto toho pochádza z pridaného cukru a koncentrovaných džúsov.

„S týmto pridaným cukrom a veľmi malým množstvom bielkovín vám takéto jogurty spôsobia len pocit hladu,“ uviedla dietologička Lauren Manaker.

Celý zoznam 100 najnezdravších potravín si môžeš pozrieť tu.

potraviny už zlacneli
Shutterstock

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.