Na Slovensku sa do dôchodku ide zhruba v 64 rokoch. Reálny vek však závisí od tvojho ročníka narodenia, pohlavia, ale aj od toho, koľko detí si vychoval/a. Nemusí to ale byť zákonite iba takto. Dôchodok totiž nie je len o tom, kedy ti to dovolí zákon, ale aj o tom, kedy sa tak rozhodneš ty. A hlavne, či ti vôbec ostane nejaký čas na to, aby si si svoj život užil, kým ti zdravie ešte slúži.
Zaujímavosťou je, že podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) bola v roku 2021 očakávaná dĺžka života v zdraví na Slovensku približne 64,9 rokov. To znamená, že priemerný Slovák odchádza do dôchodku približne v čase, keď končí obdobie života v plnom zdraví. Síce si možno povieš, že si ideš konečne oddýchnuť, môže sa stať, že sa nabeháš ešte viac – po lekároch.
Samozrejme, závisí aj od práce, ktorú celý život robíš. Niektoré práce sú brutálne vyčerpávajúce a človek ich cíti v kostiach už v päťdesiatke. Iné, ako napríklad práca za počítačom, sa dajú ťahať aj po sedemdesiatke. Otázka je, či naozaj chceš.
Nie je práca ako práca
Ak niekto celý život ťahá smeny vo fabrike, na stavbe alebo v kuchyni, je blbosť očakávať, že to dá do 70-ky. Taký človek má právo ísť do dôchodku skôr. A nielen právo, ale aj dôvod. Vyčerpané telo, boľavý chrbát, opotrebované kĺby. Túto realitu zákony často prehliadajú.
Na druhej strane – ak máš prácu, ktorá ťa baví a zároveň nezaťažuje tvoje zdravie, pokojne si ju ťahaj dlhšie. Stojí však za to, položiť si otázky typu: Pracujem stále naplno? Mám energiu a zdravie na to, aby som ešte pokračoval? Mám plán, čo budem robiť so životom, ak teraz skončím v práci? Nezabúdam popri práci aj žiť?

A čo budem robiť na dôchodku?
Paradoxom podľa webu Zoznam je, že ľudia, ktorí odchádzajú do dôchodku neskôr, často žijú dlhšie. Nie preto, že by práca bola elixírom mladosti, ale preto, že majú rutinu, sociálny kontakt a pocit užitočnosti. Jednoducho, nenudia sa na gauči a nezatvárajú sa doma.
Mnoho ľudí na dôchodku totiž nevie, čo má zrazu s toľkým voľným časom robiť a ako prežiť plnohodnotný deň. Ľudia tak rýchlejšie starnú, opúšťajú sa alebo sa prestanú hýbať. Ak netušíš, čo by si na dôchodku robil, možno ti budú dobrou inšpiráciou severské krajiny.
V Nórsku a Švédsku sa totiž čoraz viac ľudí rozhoduje ísť do dôchodku skôr ako musia, práve preto, že chcú ešte cestovať, venovať sa rodine alebo len konečne oddychovať. Ak máš v hlave frázy typu: už som na to starý, nevládzem, tak vedz, že je to len klamstvo v tvojej hlave.
A mysli na to, že čas, ktorý máš, ti nikto nevráti. Dôchodok by nemal byť len o tom, že prestaneš pracovať. Mal by to byť čas, keď začneš žiť trochu pre seba.