Presne pred mesiacom bola slávnostne otvorená slovenská expozícia na výstave Expo Osaka 2025. Toto podujatie, ktoré potrvá až do 18. októbra, má v japonskej Osake dať priestor krajinám na zviditeľnenie, umožniť im prilákať turistov a podnikateľov a upevňovať medzinárodnú spoluprácu.
Zábery zo slovenského pavilónu v mnohých Slovákoch vyvolali znechutenie a presvedčenie, že úlohu prezentácie Slovenska neplní dostatočne. Navyše sa vynárajú podozrenia, že projekt bol predražený.
Takto to tam vyzerá
Michal Entin Mikuláš v pondelok zverejnil video z jeho návštevy slovenskej expozície v Osake. „Stálo to len niečo cez 10 miliónov EUR. Slovenský Pavilón na EXPO Osaka 2025, zážitok na nezaplatenie,“ píše sa v popise videa.
Vo videu môžeme vidieť veľmi veľa obrazoviek, ktoré zobrazujú či už slovenské architektonické pamiatky, umelecké diela alebo proces výroby sladkostí. Zdá sa, že hrady a zámky sú hlavným vizuálnym motívom, ktorým sa snažia Slováci v Japonsku zaujať.
V slovenskom pavilóne sú vo vitríne vystavené rôzne slovenské produkty, táto vitrína je však umiestnená na zemi, aby na ňu bolo zle vidieť a aby si ľudia museli pokľaknúť, keď si predmety chcú prezrieť zblízka. Návštevníci si taktiež môžu zahrať na dotykovej obrazovke pexeso so slovenskými hradmi a zámkami a dostať za to lízanku s motívom slovenského štátneho znaku.
Nahnevané reakcie
„Neviem, či mám plakať, alebo sa smiať,“ znie jeden z komentárov pod videom. „Husté, čo? Som sa hanbila jak pes tam,“ pridáva sa ďalšia komentujúca, ktorá mala možnosť navštíviť slovenský pavilón osobne.
Video na svojom profile zdieľal aj známy karikaturista Martin Shooty Šútovec. Tam je znechutených reakcií na nezvládnutú prezentáciu Slovenska v zahraničí ešte omnoho viac. Objavujú sa tam takéto výrazy: Incheba 1984. Si robia prdel?! Kristovanoha! Svetoví sedláci. Pomoc.

Na vec sa dá pozrieť aj z toho uhla, že o ničom stánok reprezentuje skutočný stav krajiny: „Strašná hanba, celá krajina. Tak vieme, že toto je všetko celé zle, ale reálne je to horšie a ani sa nevieme tváriť, že to také zlé nie je.“
„Nie je toho za 10 melónov priveľa?“ uštipačne poukazuje jedna komentujúca na fakt, že táto sranda stála takmer 10 miliónov eur zo štátneho.
Takýto je plán
„Slovensko chceme na Expo 2025 odprezentovať ako atraktívnu destináciu. Návštevníkov svetovej výstavy máme za cieľ predovšetkým inšpirovať a podnietiť u nich zvedavosť, zvýrazniť máme v pláne unikátnosť našej krajiny, preto sme sa rozhodli aj pre motto Slovensko-srdce inšpirácií,“ cituje TASR Michaelu Kovačičovú, generálnu komisárku účasti Slovenska na Svetovej výstave Expo 2025 Osaka.

Počas svojej prezentácie sa Slovensko opiera o nosné témy, ktoré bude striedať v dvojtýždňových intervaloch. Sú nimi: voda, víno, zdravie, inovácie, chuť regiónov, hrou k poznávaniu, šport ako motivácia, obnova a ochrana dedičstva, umenie a móda.

Hrady a zámky, ľudovú kultúru a krásy našej prírody Slovensko prezentuje v zahraničí už odnepamäti. Áno, je to pekné. Keď sa však človek pozrie na zanedbateľný počet turistov, ktorý v porovnaní s inými štátmi v regióne na Slovensko zavítajú, ponúka sa otázka, či to robíme správne a či by sme nemali uvažovať o nových spôsoboch prezentácie Slovenska v zahraničí.

Predražený projekt?
V súvislosti so slovenskou expozíciou na Expo Osaka podala nadácia Zastavme korupciu podnet na Najvyšší kontrolný úrad. Podľa agentúry TASR má Zastavme korupciu podozrenie, že projekt bol predražený a je možné, že s peniazmi so štátneho rozpočtu sa narábalo nehospodárne. Podľa Zastavme korupciu sa prípadom zaoberá aj Úrad pre verejné obstarávanie.

Nadácia kritizuje predovšetkým výber dodávateľa výstavby slovenského pavilónu. Tú dostala česká spoločnosť Atyp Team. „No, ide o spoločnosť bez preukázateľných skúseností a bez významných tržieb či majetku. Navyše, referencie, ktoré Atyp Team vo verejnom obstarávaní uviedla, sa ukázali ako sporné – viaceré oslovené firmy vrátane Mercedes-Benz Slovakia popreli akúkoľvek spoluprácu,“ uvádza Zastavme korupciu.
Cena za slovenskú expozíciu sa údajne krátko po podpise zmluvy navýšila o ďalších takmer 260-tisíc eur, čo zahŕňa aj zvláštnu kúpu dieselového generátora za 117-tisíc eur. Súťaž o program a prevádzku pavilónu bola zrušená a Slovakia Travel tieto položky zabezpečila na priamo – a drahšie.

Slovakia Travel sa bráni tým, že proces verejného obstarávania prebehol ešte v minulom roku za bývalého vedenia Ministerstva cestovného ruchu a športu SR aj samotnej organizácie. „Prioritou súčasného vedenia je zabezpečiť úspešnú reprezentáciu Slovenska a minimalizovať možné negatívne dosahy vzniknuté z rozhodnutí z minulosti,“ uviedla hovorkyňa Slovakia Travel Zuzana Eliášová.