Možno sa už aj tebe niekedy naskytol hrozivý pohľad na horiace auto a predstavil si si, aké by to bolo strašné, keby sa niečo podobné stalo aj tebe. Vezmi si, že máš auto za 5 000, 10 000 alebo možno aj 50 000 eur, zrazu ti začne na diaľnici dymiť, vznieti sa a po pár minútach je z neho len popol a kus šrotu. Všetky tvoje peniaze sú preč. To naozaj zamrzí.
Požiare áut ale, bohužiaľ, nie sú ničím výnimočným a aj na našich cestách sa dejú celkom často. A hoci najčastejšie počúvame o horiacich elektromobiloch, v skutočnosti klasické autá so spaľovacím motorom horia častejšie ako elektrické. Prečo sa vlastne auto vznieti a čo môžeš spraviť pre to, aby si toto riziko čo najviac zmenšil? Máme pre teba pripravených niekoľko zaujímavých faktov a praktických tipov.
Prečo autá horia?
Dôvody, prečo sa autá dokážu samy od seba vznietiť pri jazde, sú rôzne. Príčinou môže byť palivový systém, elektroinštalácia, ale dokonca aj poškodený komponent motora alebo nečistoty v spaľovacom priestore. Nasledovné veci spôsobujú požiare najčastejšie.
Netesnosti v palivovom systéme
Vedel si o tom, že benzín sa pri normálnych podmienkach sám od seba vznieti už pri teplote okolo 250 °C? Na prvý pohľad je to celkom dosť, ale v niektorých súčiastkach motora sú takéto teploty celkom bežné. Teda, keď začne palivo unikať cez čerpadlo, hadičky alebo systém vstrekovania a dostane sa k rozhorúčeným častiam motora, požiar je na svete.
Naša rada: Ak ti niekde v motore uniká palivo, v interiéri budeš pravdepodobne cítiť charakteristickú arómu. V takomto prípade zanes auto čo najskôr do servisu, aby ti netesnosť opravili. Aj keď zápach paliva necítiš, raz za čas sa pre istotu pozri pod kapotu, či niekde neuvidíš viditeľné úniky.
Chyba v elektroinštalácii
Veľmi častou príčinou požiaru áut sú práve káble a kontakty, ktorými je karoséria auta doslova prešpikovaná. Sú pod kobercami, v prístrojovej doske, vo dverách, jednoducho všade. Niekedy sa vplyvom bežného opotrebovania a korózie poškodia, v dôsledku čoho môžu začať iskriť. A keďže v ich okolí sú často horľavé materiály, ľahko vznikne požiar.
Preto, keď ti v aute prestane fungovať nejaká elektrická súčiastka, napríklad, nejde ti vyhrievanie sedadiel, sťahovanie okien alebo ostrekovač čelného skla, čo najskôr si nechaj tento problém vyriešiť. Je totiž dosť možné, že daná funkcia nepracuje správne kvôli chybe v elektroinštalácii, a nikdy nevieš, či to náhodou niekde v útrobách prístrojovky neiskrí.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane