Bezpečnosť na cestách je prvoradá. Nuž, ako ukazujú nárazové testy Euro NCAP, nie každé auto ju vie zabezpečiť dostatočne. Ako poukazuje portál volant.tv, tieto autá sa na základe testov ukázali ako najnebezpečnejšie, dostali veľmi nízke hodnotenia. Zaujímavosťou je, že sa vo veľkom predávajú aj u nás na Slovensku.
Renault Zoe
Prvým je obľúbené elektrické autíčko do mesta – Reunalt Zoe. Zatiaľ čo v minulosti (2013) získal skvelé hodnotenie (až päť hviezdičiek), dnes je to úplne o niečom inom. Tento model zaznamenal v roku 2021 neuveriteľný prepad. Nepodarilo sa mu získať ani jednu hviezdičku.
Dôvodom je, že výrobca odstránil okenný airbag, ten bol nahradený airbagom pre hrudník, ktorého efektívnosť je menšia. Značne sa tak znížila ochrana cestujúcich pri nárazoch z boku. Test Euro NCAP priniesol výraznú kritiku mierenú na celkovú ochranu pri nehodách, ako aj na nedostatok technológií, ktoré im majú predchádzať.
Dacia Spring
Na zozname sa ocitol aj vôbec najlacnejší elektromobil na európskom trhu, je ním Dacia Spring. V testoch získal len jednu hviezdičku. Bezpečnosť auta je teda celkom otázna.
Body zmizli napríklad za vysoké riziko ohrozenia v prípade zranenia hrudníka vodiča či taktiež hlavy spolujazdca pri čelnom náraze. Hraničné hodnotenie prišlo taktiež aj pri ochrane pri bočnom náraze. Auto zlyháva pri celkovej pasívnej bezpečnosti a takisto je dosť chabá aj technologická výbava.
Dacia Sandero Stepway a Dacia Logan
Pri lacnej Dacii ešte zostaneme. Ďalšími dvoma nie úplne bezpečnými autami sú Dacia Sandero Stepway a Dacia Logan.
Oba modely dostali v nárazových testoch Euro NCAP pomerne slabé hodnotenie, no o stupeň lepšie ako v prípade predchodcu – dostali dve hviezdičky. Zlyhania boli najmä v prípade ochrany cestujúcich pri čelných či bočných nárazoch. Sklamaním je opäť technologické vybavenie, chýba tu.
Fiat Panda
Svoje miesto si tu našiel aj Fiat, presnejšie jeho model Panda. V nárazových testoch neobstál vôbec, nedostal ani jednu hviezdičku. Neponúka dostatočnú ochranu pri čelných ani bočných nárazoch, takisto nemá ani moderné bezpečnostné technológie, ktorými by sa dalo predísť nehodám. Pokiaľ ide o bezpečnosť, tak Fiat Panda patrí rozhodne medzi najnebezpečnejšie autá.
Jeep Wrangler
Dostal sa sem aj jeden známy off-road. S hodnotením jedna hviezdička tu je Jeep Wrangler.
Náramné zlyhanie prichádza ako v prípade ochrany cestujúcich pri čelných nárazoch, tak aj pri nedostatočnej ochrane chodcov. Nejde práve o najlacnejšie autá, je preto dosť smutné, že Euro NCAP musel skritizovať to, že vozidlu chýbajú moderné technologické bezpečnostné prvky, medzi ktoré patrí napríklad automatické núdzové brzdenie.