Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 28.11.2022
sk
Henrieta
cz
René
, Renée

Po tých najtrafenejších krstných menách, najbizarnejších slovenských názvoch miest a dedín a aj tých najvulgárnejších českých, vám dnes prinášame zoznam toho najlepšieho zo slovenských priezvisk. Pri približnom počte 5,4 miliónov obyvateľov, vychádza jedno priezvisko na 29 ľudí. Tie najčastejšie určite poznáte. Sú to Horváth, Kováč, Varga, Tóth, Nagy, Baláž, Szabo, Molnár, Balog a Lukáč. Všetci sa asi zhodneme, že pri zoznamovaní majú najväčší problém ľudia, ktorí majú priezviská ako Adam, Boris, Filip, Jakub, Ján, Marek, Martin atď., pretože nikdy na prvýkrát nevieš, čo je meno a čo priezvisko. Veľmi jednoduché riešenie je volať sa Adam Adam, či Jakub Jakub, ale takýchto nekreatívnych rodičov má len málokto. Pokiaľ sa však nevoláš Gucci Lakatoš, tak sa nemáš za čo hanbiť.

Babka a Bača sú priezviská, ktoré preslávili naši hokejisti. Ale čo taký pán Bahno, o tom vie len málokto. Baranovci sa tým pádom nemajú na čo sťažovať. Barbara je veľmi zriedkavé priezvisko, vyskytujúce sa hlavne v okolí Žiaru nad Hronom. Barbora v okrese Žarnovica. Bobuľa je časté meno v Iľanove (okres Liptovský Mikuláš) a v Žiline. Ak ste si doteraz mysleli, že Braxatoris je len iné meno pre Andreja Sládkoviča, tak vás asi prekvapí, že Braxatorisov je na Slovensku viac, hlavne v Bratislave a Bruško je azda to najmilšie. Dobrý deň, Tomáš Bruško, teší ma…

giphy.com (https://giphy.com/gifs/laughing-despicable-me-minions-ZqlvCTNHpqrio)

Cesnak, Cibuľa, Cibulka a Cibuľka sú rozšírené priezviská a pevne veríme, že bežne nešíria vôkol seba cibuľovú arómou. Aj keď je dosť pravdepodobné, že najlepšiu cesnačku robí pani Cesnaková. Cigan, Cigáň a Cigánik automaticky neznamená, že je tento občan tmavšej pleti. O priezvisku Černoch platí to isté a najvyšší výskyt nájdeme v okolí mesta Šaštín-Stráže. Ani Červený a Čierny neveštia farbu pleti, najviac ich je v okrese Púchov, Žilina a Bratislava. Ďaďovci sú známa firma v okrese Dolný Kubín. No a postupom času sa každý, kto sa volá Danko, akosi kvôli svojmu priezvisku zatajuje (lebo nikto nedá toľko Dankov človeku…). Ak si Doležal, tak si už vlastne všetko od života Dostal. Priezvisko Dusík je časté v okrese Trnava a Bratislava. Určite by sme rodinou Dusíkovou mohli obsadiť slovenskú verziu Need for Speed. A ešte nám ostala Duša moja, Dušička…kto by nepoznal rapera Miška.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/shocked-george-clooney-6J9EYB2Z27Qg8)

Ficovcov nájdeme aj v Usa či Taliansku, no toto meno ostane navždy vryté v ,,srdciach“ Slovákov. A potom sú tu také podivnosti ako Faith (viera, vernosť…) v okrese Spišská Nová Ves, Žilina a Košice, či Frei (voľný, slobodný) a Friedman rozšírené na Spiši. Pána Gavaliera by chcela mať doma snáď každá žena. V Bytči, Kysuckom Novom Meste a Staškove nájdeme aj priezvisko Getting. V rodine Haluškovcov či Hriankovcov by sme si veľmi pochutili. Stretli ste už pána Havrana, Holuba, či pani Husovú? Určite by vám hneď vyčarili úsmev na tvári. A ak si rodičia potrpeli na rozprávky, voláš sa pravdepodobne Janko Hraško. Určite ti niečo hovorí Ján a Samo Chalupka, viac ich nájdeš v okrese Brezno a v Považskej Bystrici.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/are-you-serious-insane-Ni4cpi0uUkd6U)

Najznámejší predstaviteľ priezviska Jakubec je všetkým dobre známy. Hlavne našim babkám, aj keď skôr Jánošíkovci sú tí ľudia, čo bohatým berú a chudobným dávajú. To je správna Slovač! Chcel by si sa radšej volať Kazík alebo Kaliňák? Veď Robko ako Robko. Klepač sa od zimy alebo byť Klíma? Každopádne nie sú na zahodenie ani Kniha, Koza, Kocka a Kocúr a netreba zabudnúť na to, že rod Kollár sa rozširuje s pravidelnosťou, každý rok. To bude ale veľká Kopa a ťažký Kríž pre všetkých dedičov. Ak sa voláš Langoš všetci ťa musia mať radi a ak Leto, majú ťa úplne najradšej.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/vh1-reality-tv-basketball-wives-l0MYy7QpDDVGVfAAw)

Macka, Medveďa či Macha si môžete vziať so sebou na prechádzku do lesa. Mak a slečna Malinová by to možno mohli skúsiť ťahať vo dvojici. A volať sa Marťan znamená neustále otázky, prečo si prišiel na planétu Zem. Najbohatší človek široko ďaleko je momentálne ujo Maslo. Až nám Mráz behá po chrbte. Motyka tentokrát nevystrelila? Už je to s tým maslom trápne? Musil som. Priezvisko Nálepka nájdeme najčastejšie v  Smižanoch a vo Veľkej Lomnici. Aj Nemcov je na Slovensku požehnane, also srdečne vítame. Očenáš alebo Otčenáš je v podstate úplne jedno, aj tak ti tvoje meno napíšu zle. Pavúkovci sa rozliezli po celom území, ale stále lepšie ako sa volať Pupák. Byť pánom Pelikánom sa oplatí, len to si hneď všetky krásne ženy myslia, že dostanú letenky zdarma a k tomu aj diamantový prsteň. A ak to chceš zahrať na pána Procházku, odpovedaj na všetko: ,,nieeeeee“.

https://memehub.sk/post/64809

Rak je časté meno na východnom Slovensku. Ešteže tie písmenká nie sú naopak. U Ružičkovcov musí láska len tak kvitnúť. A aké je to byť tichým bláznom, dokonale pozná každý Rybár. Byť Rusom sa vždy oplatí, ste určite nekonfliktný typ. Pán Sekera nám robí aspoň dobré meno v zahraničí, veď keď sa jedná o šport, sme dokonalí národniari. V každej obci by mal byť nejaký Starosta, avšak najviac ich nájdeme v Spišskej Novej Vsi a Pavlovciach nad Uhom. A ak sa voláš Strnisko a pritom žiadne nemáš je to teda krutá hra prírody. Horšie už by bolo, keby sa u nejakých Stodolovcov nepálila žiadna Slivka.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/CDJo4EgHwbaPS)

V rodine Šarkanovcov majú v obľube jesenný čas, Šmajdová mamka by ti vedela povedať. Veľmi sa nám páči predurčený osud v tvare priezviska, lebo smutný Šťastný nemôže byť nikto, aj keď to niekedy majú ľudia v živote komplikované ako napríklad pán Šváb. Tatarka je vynikajúca pochutina a ako priezvisko figuruje hlavne v okrese Čadca. Bez nej by bol život veru Ťažký. Aj keď predstaviť sa ako Roman Tupý, tiež nie je med lízať. V Banskej Bystrici, Brezne či Bratislave nájdeme aj priezvisko Vajcík. Byť Vlk, Vlna alebo slečna Veterníková musí byť krásne, no Vydarený je fakt vydarený. Najrozšírenejšie v Trebišove, Žiline a v Bánovciach nad Bebravou je Zajac. Bodaj by nie, tí sa množia jedna radosť. Pani Zúbková je určite obľúbená u všetkých detí z okolia. Rozlúčime sa s nástupom Zimy a dúfame, že sa nik neurazil. Ak máš aj ty ,,divné“ priezvisko, podeľ sa on s ostatnými EMEFKA fans v komentári! 🙂

giphy.com (https://giphy.com/gifs/3NtY188QaxDdC)

Zdroj: wikipedia.org
Titulná fotka: wikimedia.org


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť