Toto sú tie najšpinavšie povrchy v našich domácnostiach

Je na nich viac baktérií ako na záchodovej doske.

Zdroj: © Shutterstock

To, že sa na toalete nachádza množstvo baktérií, je každému z nás jasné, no niekedy si neuvedomujeme, koľko ich obsahujú bežné predmety, ktoré používame v domácnosti. Mnohých z nich sa dotýkaš pravidelne, a to bez pocitu, že sú špinavé. Možno ťa prekvapí, ako veľmi sú tieto veci znečistené.

1) Hubky a špongie na riad

Ak ich nemeníš každý týždeň za nové, možno by si s tým mal začať. V štúdii z roku 2017 uverejnenej vo vedeckom časopise, sa totiž nachádza zaujímavé a zároveň nechutné zistenie. Vedci objavili v testovaných kuchynských špongiách až 362 druhov baktérií. Ich hustota bola takmer identická s hustotou baktérií v stolici.

2) Doska na krájanie

Obsahuje viac fekálnych baktérií ako záchodová misa. Ten pocit, keď si uvedomíš, že na WC máš čistejšie ako na tanieri…

Shutterstock

3) Mobilný telefón

Je jednou z vecí dennej potreby, ktorú používame veľmi často, no má v sebe množstvo baktérií a vírusov. Prikladáme ho k ústam, chytáme ho rukami. A z toho dôvodu je potrebné ho často dezinfikovať.

4) Vypínač

Malé nenápadné krabičky, s ktorými prichádzame do kontaktu viackrát do dňa. Sú prvou vecou, ktorej sa dotýkame, keď ráno vstávame a poslednou predtým, ako si líhame do postele. Táto malá plocha je z toho dôvodu zdrojom miliónov baktérií, preto netreba zabúdať na jej dôkladné čistenie.

5) Klávesnica 

Štúdia z nemocnice v Chicagu dokazuje, že nebezpečné mikroorganizmy na klávesnici dokážu prežiť až 24 hodín. Obsahuje ich 400-krát viac ako toaletná misa.

6) Kozmetická taška

Kozmetická taška v sebe môže ukrývať až 241 druhov baktérií. A tie sa dostávajú na všetky šminky a kozmetické produkty, ktoré v nej ukrývame. Môžeme si tak spôsobiť podráždenie pokožky a kožné infekcie.

Dare GIF - Find & Share on GIPHY

7) Kabelka

Ďalšia vec, ktorá je oveľa špinavšia ako záchodová doska. Kabelku mnoho ráz položíme na zem, či už na verejnom WC, autobuse alebo v reštaurácii a potom, akoby sa nechumelilo, ju dáme na stôl. Preto je dobré rovnako často ako čistíme podlahu, vydezinfikovať aj povrch tašiek či kabeliek.

8) Vankúš

Keď máš už konečne čas si ľahnúť, asi posledné, čo riešiš, je, koľko baktérií sa nachádza na tvojom vankúši. Podľa prieskumu spoločnosti Amerisleep z roku 2016 sa vo vankúši, ktorý nebol vypraný jeden týždeň, vyskytuje 17 442-krát viac baktérií ako na záchodovej doske.

9) Zubná kefka

Podľa výskumov môže zubná kefka obsahovať až desať miliónov baktérií. Navyše, ak ju nechávaš blízko umývadla, môžu sa do nej ľahko dostať nečistoty aj z tvojich rúk.

Ďalšie veci, ktoré sú skladiská a rodiská baktérií:

• Uteráky
• Peňaženka
• Rúčka/úchyt na mikrovlnke
• Kľučky

A preto nezabúdaj:

Wash Hands GIF by Busythings - Find & Share on GIPHY

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
6
Fuuj
Fňuk Fňuk
2
Fňuk
Jeej Jeej
1
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
11
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Navštevujú mimozemšťania Zem už celé stáročia? Podľa niektorých bádateľov o tom existujú dôkazy

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME