Toto všetko sa na svete stihne stať za jedinú minútu

Väčšinu z týchto vecí si nepochybne uvedomuje len málokto.

Zdroj: Shutterstock

Minútové čakanie na tvoj spoj po tom, ako sa v náhodnom čase objavíš na zastávke, je celkom výhra. Ale čakať celých šesťdesiat sekúnd na to, kým sa konečne uvoľní záchod či zovrie tá voda na kávu, to je už nesmierne ťažké. V jednej vete – minúta je veľmi relatívny pojem. Stihneš za ňu prejsť v priemere približne 80 metrov, vypočuť si 29 percent priemernej pesničky a prečítať si túto vetu asi jedenásťkrát.

Ale takmer určite netušíš, že za takýto krátky čas stihne svetlo z Mesiaca doputovať až k tvojim očiam. A to rovno 48-krát. Nižšie nájdeš dvadsať šokujúcich, no pravdivých faktov o tom, čo všetko sa na modrej planéte odohralo, zatiaľ čo si sa ty dočítal až sem.

3,8 milióna hľadaní

A to všetko len prostredníctvom Googlu. Ak ťa k tomuto článku naviedol práve farebný strýko, tak si tiež jedným z podporovateľov rastu tohto astronomického čísla.

Shutterstock

5 nových článkov

Podotýkame, len na Wikipédii. A teraz si predstav celý World Wide Web a tie milióny stránok, vrátane EMEFKA, ktoré na ňom nájdeš.

4 milióny lajkov

Toto je tiež štatistika Facebooku a ničoho iného – nie je v tom zahrnutý žiadny Instagram, Twitter či desiatky menej populárnych sociálnych sietí. Predstav si všetky tie notifikácie.

Shutterstock

48 miliónov hovorov

Mnohí z nás už prešli na FaceTime či Messenger, ale obyčajné hovory ani náhodou nevychádzajú z módy. Za bleskových 60 sekúnd sa ich globálne uskutoční viac ako deväť populácií Slovenska.

79 svadieb

V týchto nelichotivých časoch pandémie je to nepochybne omnoho menej, ale v priemere z posledných rokov sa na celom svete prvý manželský bozk celosvetovo odohrá častejšie ako každú jednu sekundu.

Shutterstock

250 detí

Detí sa globálne za minútu narodí približne trikrát viac, ako sa manželských párov zosobáši. „Deti až po svadbe“ pre teba práve nabralo nový zmysel, však?

46-tisíc litrov vína

„Svet je vážna krčma, všetci tu len pijú,“ by v tomto prípade mohlo znieť relevantne, ale nie je to tak. Na obyvateľa je to za minútu len šesť tisícin mililitra alebo asi stokrát menej než objem bežného olejového teplomera.

Shutterstock

1,3 kola

Človeku štandardného vzrastu stihne za 45 sekúnd jedna konkrétna kvapka krvi precirkulovať od srdca cez celé telo až späť k srdcu. Za minútu dokonca stihne prejsť tretinu druhého obehu.

3000 smartfónov

Ak máš starý smartfón, možno ti otvorenie Facebooku trvá rovnako dlho, ako sa celosvetovo tri tisícky ľudí stanú majiteľmi čisto nového.

Shutterstock

720-tisíc fotiek

Aj ty už taký vlastníš? Aj s tými vesmírnymi megapixelmi? Mal si si priplatiť za úložisko. Toľkoto priemerných fotiek by ti v ňom totiž mohlo obsadiť vyše 20 biliárd jednotiek a núl. A o minútu dvakrát toľko.

4500 burgerov

Toľkokrát Mekáč sotva navštíviš, a aj to len ak v ňom pracuješ približne 15 rokov. Celosvetovo sa štyri a pol tisíca burgerov druhov od výmyslu sveta predá rýchlejšie, ako sa jediný urobí.

Shutterstock

1,5 milióna orgazmov

Život priemerného človeka trvá približne 27-tisíc dní. Ak by si chcel toľkoto radosti zažiť nie za minútu, ale za celú svoju existenciu, musel by si to za hodinu zvládnuť približne 2,2-krát. A žiadny spánok, samozrejme!

450-tisíc otáčok

Toľkoto ráz by teleso letiace rýchlosťou svetla stihlo obehnúť Zem. Isto však vieš, že telesá takto rýchlo ísť nevedia. Vie to iba svetlo a Chuck Norris, ktorý má, mimochodom, už úctyhodných 80 rokov, čo je vyše 29-tisíc dní – o dve tisícky viac ako svetový priemer.

Shutterstock

632 metrov

Nemôžeme pochybovať ani o rýchlosti Usaina Bolta, ktorý dokáže za ten čas, za ktorý sa ty ráno ani nepostavíš z postele, zabehnúť takmer pol míle. Až ti z toho čísla zabehlo, že?

2500 ton odpadu

Za. Jednu. Minútu. A to si hovoríme inteligentné bytosti. Vlastne sme všetci totálne prasce, len si to nechceme priznať.

Shutterstock

150-tisíc dolárov

Majiteľ Amazonu Jeff Bezos je aktuálne najbohatším obyvateľom zemegule. Za ten čas, čo priemerný Slovák zarobí dva a pol centa, získa tento pán zo svojej spoločnosti približne 149 350 dolárov.

10,3 milióna litrov ropy

Za cenu tohto objemu by si na pumpe nechal rovno celé auto, teda, ak nie si Jeff Bezos. Ale pravdepodobne nie si Jeff Bezos…

Shutterstock

300-tisíc ton ľadu

Nie, toto nie je množstvo, ktoré si za minútu ľudia pohádžu do sódy. Toľkoto ľadu sa za rovnako krátky čas stihne roztopiť v Antarktíde a zvýšiť tak hladinu svetového oceána o približne 0,00000001 centimetra.

0,1 druhu

Za 60 sekúnd stihne na svete vyhynúť približne jedna desatina druhu rastliny či živočícha. O posledný kus jedného organizmu teda planéta Zem príde zhruba každých 10 minút alebo šesťkrát za hodinu.

Shutterstock

29 opatrení

Približne toľkoto nových protiepidemických nariadení začne na Slovensku platiť každú minútu.

P.S.: Neboj sa, toto je jediný prehnaný údaj v tomto článku. Alebo?

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
2
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
2
Uups
Haha Haha
19
Haha
Woow Woow
20
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Komentáre 2

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Netflix chce konkurovať tradičným televíziám. Na skúšku spúšťa klasické TV vysielanie


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME