Francúzski vedci z Univerzity Aix-Marseille nedávno odhalili prekvapivý spôsob, ako si zlepšiť schopnosť porozumieť reči v hlučnom prostredí. Urobíš to jednoducho rytmickým poklepávaním prstom. Štúdia publikovaná v časopise Proceedings of the Royal Society B ponúka fascinujúci pohľad na prepojenie motorických funkcií a sluchového vnímania. Téme sa venoval portál New Atlas.
Ako rytmus ovplyvňuje naše vnímanie reči
Výskumníci zistili, že poklepávanie prstom v stredne rýchlom tempe – približne dva údery za sekundu – dokáže výrazne zlepšiť našu schopnosť rozoznávať slová v hlučnom prostredí, ako sú rušné kaviarne či párty. Tento rytmus, približne 1,8 Hz, zodpovedá prirodzenému tempu reči a pomáha mozgu „naladiť sa“ na rozpoznávanie slov.
„Motorický systém dokáže spracovávať časové informácie a rytmický pohyb počas počúvania môže zlepšiť sluchové spracovanie,“ uvádzajú vedci v štúdii. V sérii troch experimentov sa ukázalo, že tento efekt sa prenáša aj na spracovanie reči.

Fyzická aktivita je kľúčová
Zaujímavým zistením je, že samotné počúvanie rytmu bez fyzickej aktivity nemalo významný vplyv na zlepšenie porozumenia. Rozhodujúce bolo práve aktívne zapojenie sa do rytmického pohybu poklepávaním prstom.
Preukázalo sa však, že aj vyslovenie nesúvisiaceho slova pred počúvaním pomohlo účastníkom lepšie vnímať následný rečový vstup zahltený hlukom.
Hoci štúdia má svoje obmedzenia – zahŕňala len mladých francúzsky hovoriacich dospelých bez neurologických porúch – jej zistenia otvárajú dvere ďalšiemu výskumu s potenciálnym využitím v oblasti vzdelávania a rehabilitácie. Mohla by byť obzvlášť prínosná pre osoby, ktoré majú problém s filtrovaním rušivých zvukov, napríklad ľudí s poruchou sluchu alebo ADHD.