Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 22.11.2024
sk
Cecília
cz
Cecílie
Zdroj: ©Shutterstock

Toxická pozitivita robí v našich životoch veľa problémov. O čo vlastne ide?

Do pozitívnej nálady by sme sa nemali nútiť.

O fenoméne nazvanom toxická pozitivita sme na EMEFKA už písali, článok nájdeš tu. Zamerali sme sa v ňom hlavne na repliky, ktoré sú zdanlivo povzbudivé, ale v skutočnosti môžu dotyčného človeka zraniť a celkovo robia viac škody ako osohu. Toxická pozitivita má ale viacero tvárí a človek sa kvôli nej môže cítiť naozaj psychicky mizerne.

Don’t Worry, Be Happy!

Mnohí z nás iste často od druhých počúvali (či počúvajú), že treba veci brať pozitívne, problémy si nepripúšťať a vôbec sa netrápiť. To síce na prvý pohľad znie dobre, ale je to absolútne nerealistické. Dávať podobné rady človeku, ktorý prechádza krízou a topí sa v problémoch či depresiách, je potom úplne kontraproduktívne.

Najhoršie ale je, keď si človek „dá úlohu“ byť pozitívny za každých okolností. Všetci ostatní sú predsa šťastní, tak ja nebudem vyčnievať, no nie? Problém je, že ak sa snažíš byť pozitívny nasilu, tak si tým len privodíš problémy.

Shutterstock

Sociálne siete ako súčasť problému

Dosť veľkú rolu v tomto prípade hrajú aj sociálne siete, ktoré nám zobrazujú zdanlivo ideálne životy celebrít či influencerov. Treba mať ale na pamäti, že tento obraz je často klamlivý. Problémy a krízy daných celebrít totiž na sociálnych sieťach nevidíme. Kvôli tomu môžeme mať pocit, že ich životy sú skvelé, plné šťastia, pohody a lásky. Skrátka – dokonalosť.

Na človeka tak tieto podnety môžu silno vplývať a on chce byť stoj čo stoj pozitívny, hoci sa tak necíti. To znamená, že začne svoje skutočné pocity a emócie potláčať a za každých okolností sa bude snažiť byť nad vecou. To je ale cesta do slepej uličky. Negatívne emócie sú súčasťou života a nie je dobré ich nasilu potláčať a snažiť sa na ne nemyslieť. Oveľa dôležitejšie je ich prijať, pokúsiť sa s nimi vyrovnať a s pomocou druhých ich riešiť.

Shutterstock

Potláčanie negatívnych emócií spôsobuje problémy

Problém je, že pokiaľ je človek až príliš fixovaný na spomínané sociálne siete, ktoré pretláčajú pozitívne videnie sveta, môže sa cítiť zahanbený, že tento „ideál“ nedokáže naplniť. Vzniká tak začarovaný kruh, keď sa človek obviňuje za to, že sa cíti zle. Faktom ale je, že to, že sa človek necíti dobre, má svoj dôvod, a je dôležitejšie pracovať na jeho odhalení, než sa ho snažiť potlačiť.

Celej situácii často príliš nepomáhajú ani naši blízki či priatelia. Už v minulých článkoch sme ti predstavili niekoľko zdanlivo povzbudivých viet, ktoré ale v skutočnosti celú situáciu len zhoršujú. Aj to je príznakom toxickej pozitivity.

Shutterstock

V jej prípade nejde o prijatie negatívnych emócií a ich riešenie, ale o ich potláčanie a nútenú dobrú náladu. Tá sa ale nedá len tak nadiktovať. Preto je lepšie skôr človeku v problémoch či depresii pomôcť tým, že ho proste vypočujeme, prípadne mu ponúkneme nejaké skutočné riešenie.

Je ale smutnou pravdou, že dnešná spoločnosť sa negatívne emócie snaží potláčať. Zo všetkých kútov cítime tlak na to, aby sme sa viac usmievali, aby sme boli v pohode a neklesali na duchu. Ľudia obyčajne neradi vidia napríklad niekoho v zúfalstve plakať. Považujú to za slabošské. Rovnako ako poddávanie sa negatívnym emóciám.

Mohlo by ťa zaujímať:

10 zdanlivo neškodných viet, ktoré v skutočnosti robia viac škody než úžitku (2. časť)

To je ale na míle vzdialené od pravdy. Ako sme napísali, aj negatívne pocity majú v našich životoch svoje miesto a my nie sme roboti, ktorí majú vždy rovnakú náladu. Je preto úplne pochopiteľné, že sa niekedy cítime mizerne a na dne. Dôležité je sa za tieto pocity nehanbiť, priznať si, že „je v poriadku necítiť sa v poriadku“, a nenútiť sa do pozitívneho uvažovania za každú cenu.

Shutterstock

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.