Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 23.6.2024
sk
Sidónia
cz
Zdeňka
, Zdena, Zdenka

Trafila umelá inteligencia výsledky MS v hokeji 2024? V tomto sa zmýlila a toto odhadla správne

V zásade sa až tak nezmýlila, aj keď pri odhade víťaza zlyhala.


Včera sa skončilo šialenstvo. Aj tak by sa na dianie okolo majstrovstiev sveta v ľadovom hokeji dalo pozerať, no u fanúšikov a nadšencov by toto priame vyjadrenie mohlo vyvolať až úzkosť, takže sa budeme tváriť, že sme to nepovedali.

Tohtoročný medzinárodný hokejový turnaj organizovaný našimi susedmi Čechmi priniesol veľa zvratov a „wow“ momentov, tým najvýraznejším je bezpochyby zisk titulu a zlatých medailí domáceho mužstva. Bratia, srdečne vám gratulujeme!

Aj keď na medailovú pozíciu to nebolo, naši chlapci jednoznačne podali krásny výkon a sme na nich hrdí. Výhra nad USA bola krásna a aj na ich zápal a odhodlanie proti ostatným súperom sa veľmi dobre pozeralo. Chlapci, z hrdého slovenského srdca vám ďakujeme!

Ale k veci. Ešte predtým, ako to celé vypuklo, sme sa v redakcii zamysleli nad tým, ako to dopadne, a do nášho premýšľania sme pozvali umelú inteligenciu. Zadali sme jej jednoznačnú požiadavku, aby nasimulovala priebeh a výsledky jednotlivých zápasov. Tiež sme ju požiadali, aby predpovedala výsledky postupových fáz turnaja a na základe toho vyslovila predikciu víťaza titulu aj striebornej a bronzovej priečky.

Bol to boj a po niekoľkých hodinách jasnejšieho vysvetľovania toho, čo od nej vlastne chceme, AI vypľula výsledky aj odhad víťazov a porazených. Detailnejšie si to môžeš pozrieť tu. Teraz sa my spolu s tebou pozrieme na to, nakoľko sa trafila a nakoľko bola úplne mimo.

Mohlo by ťa zaujímať:

Nasimulovali sme blížiace sa MS v hokeji cez umelú inteligenciu. Neuveríš, ako dopadli

Kontrolovať každý jeden zápas by bolo zdĺhavé a chaotické, preto sa rovno presunieme do postupovej fázy, a teda k tímom, ktoré mali podľa AI predpokladu postúpiť zo základnej skupiny medzi 8 najlepších.

Trafila umelá inteligencia výsledky MS v hokeji 2024? V tomto sa zmýlila a toto odhadla správne
EMEFKA

V skutočnosti to bolo trošku inak

V realite bol výsledok mierne odlišný, aj keď odhliadnuc od postupového miesta a získaných bodov sa AI v prípade postupu medzi 8 najlepších pomýlila len v prípade jedného tímu, a to Francúzov z B skupiny.

Z A skupiny postúpili zo štvrtej pozície Fínsko (10 bodov), z tretej Česko (16 bodov), z druhej Švajčiarsko (17 bodov) a z prvého miesta šli do štvrťfinále Kanaďania (19 bodov). Tu sa AI trafila, „pomýlila“ si len druhé a tretie postupové miesto a body. Umelá inteligencia správne odhadla poslední tím A skupiny, bola ním Veľká Británia, aj keď body netrafila. Ostatné tri priečky odhadovala inak, ako sa ukázalo byť v skutočnosti.

V B skupine AI predpokladala postup Francúzov, ktorí v skutočnosti skončili v tabuľke na predposlednom mieste s iba štyrmi bodmi. V skutočnosti z prvej priečky postupoval švédsky tím (21 bodov), z druhej výber USA (16 bodov), z tretej mužstvo Nemecka (15 bodov) a ako štvrtý tím postúpili naši chlapci so ziskom 12 bodov.

Trafila umelá inteligencia výsledky MS v hokeji 2024? V tomto sa zmýlila a toto odhadla správne
Flashscore

Playoff pavúk

Pri playoff fáze turnaja sa situácia už mierne komplikuje, keďže AI predpokladala iné zloženie tejto fázy turnaja, a to znamená, že aj iné zápasy. Podľa pravidiel a výsledkov skupín sa podľa umelej inteligencie mali Kanaďania stretnúť s Francúzmi, Slováci s Čechmi, Švajčiari so Švédskom a Fínsko hrať proti USA.

Trafila umelá inteligencia výsledky MS v hokeji 2024? V tomto sa zmýlila a toto odhadla správne
EMEFKA

Z týchto zápasov potom AI predpokladala postup Kanady, Česka, Švédska a Fínska. V skutočnosti bola situácia iná a do semifinále postúpili Kanaďania, ktorí porazili Slovákov, Švajčiari, ktorí zvíťazili nad Nemeckom, Švédi, ktorí boli lepší ako výber Fínska, a domáci Česi, ktorí zdolali USA a už vtedy ukázali, že na domácom šampionáte majú naozaj vysoké ambície.

Trafila umelá inteligencia výsledky MS v hokeji 2024? V tomto sa zmýlila a toto odhadla správne
Flashscore

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.