Grécky mních Mihailo Tolotos strávil celý život v kláštore na posvätnej hore Athos bez toho, aby sa pozrel na ženu.
Mihailovi zrejme nebolo súdené stretnúť druhé pohlavie, a keďže v tom čase bola fotografia v plienkach, pravdepodobne ju nevidel ani na nej. Narodil sa v roku 1856, a keď mu z mamičky liezla hlavička, netušil, že to je poslednýkrát, čo sa dotkol ženského druhu a vôbec videl čosi také. Zomrela štyri hodiny po pôrode, otca nepoznal, a tak skončil na schodoch rehoľníkov.
Ujali sa ho mnísi žijúci v kláštore na úpätí Athosu, ktorý sa stal jeho celoživotným domovom. Adekvátne vychovaná a vzdelaná sirota sa rovnako stala mníchom, ktorý údajne do smrti v roku 1938 z hory nezišiel. Keďže ženám je prísne zakázané ísť hore, a už vôbec nie do kláštora, Mihailo toto bájne stvorenie nemal možnosť pokukať.
Zákaz Avaton bol zavedený v roku 1046, aby muži mohli stráviť život v pokojnom celibáte. Mnísi sa domnievali, že prítomnosť žien mení ich cestu k čistote a k duchovnému osvieteniu. Zakázané sú aj samice domácich zvierat, ako kravy alebo ovce. Jedinou výnimkou sú mačky, pre ich schopnosť chytať myši.
Po smrti mu kolegovia zorganizovali špeciálny pohreb a verili, že je jediným mužom na svete, ktorý zomrel bez toho, aby videl, dotkol sa alebo inak interagoval so ženou. Podľa novinového článku z roku 1938 Grék tiež nevidel auto či lietadlo, hoci to nie je až také zvláštne, vzhľadom na vek a miesto, kde žil.
Možno ženu videl, ale nevedel o tom
Zaujímavé je, že s opačným pohlavím teoreticky mohol prísť do kontaktu. V 20. rokoch sa francúzska filozofka a spisovateľka Maryse Choisy prezliekla za námorníčku, aby sa dostala na Athos. O desať rokov neskôr Aliki Diplarakou, prvá Grékyňa korunovaná za Miss Európy, rovnako použila prestrojenie a infiltrovala sa na posvätné územie samcov.
Je pravdepodobné, že o ženách čítal, alebo mu o nich rozprávali mnísi, ktorí mali to potešenie. Z jeho pohľadu to mohlo znieť ako pre nás bájka o existencii jednorožcov, duchov či mimozemšťanov.