Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 1.10.2023
sk
Arnold
cz
Igor

Tragédia či požehnanie? 82-ročný muž zomrel bez toho, aby videl ženu

Pre tohto mnícha bola žena bájnou Atlantídou.


Grécky mních Mihailo Tolotos strávil celý život v kláštore na posvätnej hore Athos bez toho, aby sa pozrel na ženu.

Mihailovi zrejme nebolo súdené stretnúť druhé pohlavie, a keďže v tom čase bola fotografia v plienkach, pravdepodobne ju nevidel ani na nej. Narodil sa v roku 1856, a keď mu z mamičky liezla hlavička, netušil, že to je poslednýkrát, čo sa dotkol ženského druhu a vôbec videl čosi také. Zomrela štyri hodiny po pôrode, otca nepoznal, a tak skončil na schodoch rehoľníkov.

Ujali sa ho mnísi žijúci v kláštore na úpätí Athosu, ktorý sa stal jeho celoživotným domovom. Adekvátne vychovaná a vzdelaná sirota sa rovnako stala mníchom, ktorý údajne do smrti v roku 1938 z hory nezišiel. Keďže ženám je prísne zakázané ísť hore, a už vôbec nie do kláštora, Mihailo toto bájne stvorenie nemal možnosť pokukať.

Mihailo Tolotos, mních, Grécko, smrť, žena
Profimedia

Zákaz Avaton bol zavedený v roku 1046, aby muži mohli stráviť život v pokojnom celibáte. Mnísi sa domnievali, že prítomnosť žien mení ich cestu k čistote a k duchovnému osvieteniu. Zakázané sú aj samice domácich zvierat, ako kravy alebo ovce. Jedinou výnimkou sú mačky, pre ich schopnosť chytať myši.

Po smrti mu kolegovia zorganizovali špeciálny pohreb a verili, že je jediným mužom na svete, ktorý zomrel bez toho, aby videl, dotkol sa alebo inak interagoval so ženou. Podľa novinového článku z roku 1938 Grék tiež nevidel auto či lietadlo, hoci to nie je až také zvláštne, vzhľadom na vek a miesto, kde žil.

Možno ženu videl, ale nevedel o tom

Zaujímavé je, že s opačným pohlavím teoreticky mohol prísť do kontaktu. V 20. rokoch sa francúzska filozofka a spisovateľka Maryse Choisy prezliekla za námorníčku, aby sa dostala na Athos. O desať rokov neskôr Aliki Diplarakou, prvá Grékyňa korunovaná za Miss Európy, rovnako použila prestrojenie a infiltrovala sa na posvätné územie samcov.

Mihailo Tolotos, mních, Grécko, smrť, žena
Shutterstock

Je pravdepodobné, že o ženách čítal, alebo mu o nich rozprávali mnísi, ktorí mali to potešenie. Z jeho pohľadu to mohlo znieť ako pre nás bájka o existencii jednorožcov, duchov či mimozemšťanov.


Tagy:

Monika Suchá
Píšem prstami, myslím hlučným vnútorným hlasom. Atakujem zaujímavými témami, ktoré musia prilákať najskôr mňa, kým ich vyzradím druhým. Konvenčne do nich badurkujem ironický a sarkastický tone of voice.Vo voľnom čase neznášam decká, obľubujem pondelky, bad days sú nedeľky. Rada si umývam zuby a šparchám sa vatovými tyčinkami v uškách. Také uspokojujúce.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.