Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 28.11.2022
sk
Henrieta
cz
René
, Renée
Zdroj: ©Shutterstock

Tragický osud de Ligonnèsovcov je plný otáznikov. Vraždil dodnes nenájdený otec rodiny?

Brutálna vražda zdanlivo ideálnej rodiny šokovala celé Francúzsko.

Brutálna vražda navonok dokonalej rodiny Dupont de Ligonnès otriasla v roku 2011 celým Francúzskom. Podľa vyšetrovateľov vraždil otec rodiny, 50-ročný Xavier Dupont. Ten zabil svoju manželku a napokon aj štyri deti. Následne bez stopy zmizol a dodnes sa ho nepodarilo nájsť. V celom prípade je ale oveľa viac otáznikov a nejasností. V tomto článku sa ti pokúsime priblížiť jeho základné fakty.

Perfektná rodina?

Rodina Dupont de Ligonnès pochádzala zo starého francúzskeho aristokratického rodu a na prvý pohľad išlo o perfektnú rodinu, v ktorej nebolo badať žiadne problémy. Žili v meste Nantes a susedia a priatelia na nich spomínajú ako na slušných a milých ľudí.

Otec Xavier bol podnikateľ, jeho manželka Agnès (48) pracovala ako učiteľka v katolíckej škole a deti Arthur (20), Thomas (18), Anne (16) a Benoît (13) poctivo študovali a mali veľa priateľov a plánov do budúcnosti. Rodičia svoje deti vychovávali v katolíckej viere. Všetko sa však zmenilo v apríli 2011. Podľa vyšetrovateľov mal totiž práve vtedy otec Xavier svoju rodinu bez milosti vyvraždiť.

Profimedia

Vraždy dôkladne plánoval

Vyšetrovatelia zároveň zdôraznili, že v prípade Xaviera nešlo o akt nejakého skratu či psychotického ataku. Naopak, podľa dostupných dôkazov sa na tento čin veľmi dôkladne pripravoval. V dňoch pred vraždami zrušil všetky účty členov rodiny a na poštovú schránku umiestnil odkaz: „Všetky listy, prosím, vráťte odosielateľovi. Ďakujem.“

Okrem toho sa nejakú dobu pred zločinom zveril rodine s tým, že mu jeho zosnulý otec odkázal pušku kalibru 6,5 mm. Xavier sa prihlásil do streleckého klubu, kde sa so zbraňou učil strieľať. Často mu pri tom robili spoločnosť jeho synovia Benoît a Thomas, ktorí si zo zbrane tiež párkrát vystrelili. Počiatkom apríla si Xavier kúpil veľké množstvo vápna, lopatu a niekoľko pevných jutových vriec.

Profimedia

Všetko to robil v úplnej tajnosti, jeho rodina ani priatelia ani len netušili, aké krvavé sú jeho plány. Navonok vystupoval tak ako vždy, veľmi milo a priateľsky. Podľa polície zrejme došlo k vraždám v noci z 3. na 4. apríla 2011. Xavier najprv zastrelil svoju manželku a následne aj tri deti.

Štvrtý syn Thomas sa vrátil domov z internátu až o deň neskôr. Jeho otec si s ním najprv zašiel na večeru a po príchode domov ho zastrelil. Všetky obete boli zabité v spánku. Okrem toho Xavier zabil aj dvoch rodinných labradorov. Mŕtvoly následne napchal do jutových vriec, posypal vápnom a zakopal pod verandu domu.

Potom odhlásil svoje deti zo škôl s tým, že rodina sa sťahuje do Austrálie. Svojim príbuzným napísal niekoľko listov, v ktorých tvrdil, že je v skutočnosti tajným agentom pre americké tajné služby a že on a jeho rodina musia vstúpiť do programu na ochranu svedkov. „To znamená, že s vami veľmi dlho nebudeme mať priamy kontakt,“ napísal. Zároveň ich ale uistil, že sú všetci v bezpečí a nehrozí im nebezpečenstvo. „Máme toľko historiek, ktoré vám neskôr rozpovieme,“ dodal na záver.

Shutterstock

Útek

Po vraždách Xavier nastúpil do svojho auta Citroën C5 a zamieril na juh Francúzska, konkrétne do oblasti Toulouse. Noc z 11. na 12. apríla strávil v miestnom hoteli, na druhý deň sa presunul do hotela v meste Le Pontet, kde sa ubytoval pod falošným menom Laurent Xavier.

Mohlo by ťa zaujímať:

Písal listy novinárom a vysmieval sa polícii. Tajomného vraha Zodiaca sa nikdy nepodarilo odhaliť

13. apríla bol Xavier v hoteli v oblasti Var, kde v minulosti istý čas žil. Dokonca v ten deň kontaktoval jednu svoju bývalú priateľku, ale napokon sa s ňou nestretol. Xavierova stopa sa stráca 15. apríla 2011. Deň predtým dorazil do hotela v meste Roquebrune-sur-Argens a vybral si z bankomatu 30 eur, pri čom ho zachytila aj bezpečnostná kamera.

Profimedia

Podľa výpovedí svedkov sa Xavier na druhý deň odhlásil z hotela, na parkovisku nechal svoje auto a pešo odkráčal na neznáme miesto. V tejto chvíli sa tiež naposledy dostal do hľadáčiku bezpečnostnej kamery (hoci nejasne). Polícia neskôr tvrdila, že Xavier sa v jednom momente akoby otočil a mávol rukou priamo do kamery, akoby sa chcel rozlúčiť. O jeho ďalšom pobyte však už nemáme žiadne hodnoverné správy.

Nález tiel

Medzitým už ale polícia objavila strašný nález v dome v Nantes. Vyšetrovatelia veľmi rýchlo označili Xaviera za hlavného podozrivého, ale našli sa aj takí, ktorí si jeho vinou neboli úplne istí. Respektíve predpokladali, že mu niekto musel pomôcť. Zdôrazňovali, že Xaviera trápili vážne zdravotné problémy a mal silné bolesti chrbta. Je podľa nich vylúčené, aby sám v takomto stave dokázal zabiť celú svoju rodinu, nevzbudiť pri tom podozrenie susedov a mŕtvoly navyše zakopať pod verandu.

Shutterstock

Podľa polície však boli všetci členovia rodiny zastrelení tou istou zbraňou, a to práve tou, ktorou sa Xavier krátko predtým učil strieľať. Rozbehlo sa pátranie a vyšetrovatelia si na základe pohybov na Xavierovej kreditke a svedeckých výpovedí dokázali poskladať jeho následnú cestu po rôznych hoteloch. Zdalo sa, akoby ešte pred smrťou či útekom chcel navštíviť niektoré miesta, kde kedysi žil.

Stále žije?

Kam mal ale namierené? Mal v pláne spáchať samovraždu? Je faktom, že tento typ zločinov, keď rodič (najčastejšie je to otec) vyvraždí celú svoju rodinu, často končí samovraždou páchateľa. Nie je tak vylúčené, že Xavier sa napokon na neznámom mieste zastrelil. Pokiaľ to tak bolo, je záhadou, prečo sa dodnes neobjavilo jeho telo. Spáchal samovraždu na nejakom ťažko dostupnom mieste, kde by ho nikto nehľadal? Existuje tu však aj možnosť, že utiekol do zahraničia.

V roku 2015 dostal jeden francúzsky novinár fotografiu Arthura a Benoîta Dupontovcov, na ktorej zadnej strane bolo napísané: „Stále žijem.“ Polícii sa ale nepodarilo vypátrať, či ju naozaj poslal Xavier. Mužom zákona sa tiež ozvalo viacero svedkov, ktorí tvrdili, že Xaviera Duponta na vlastné oči videli. Týchto tvrdení bolo viac ako 900. Väčšina z nich sa ale ukázala byť falošnou stopou. Rovnako na tom bolo aj zatknutie muža na letisku v Škótsku v roku 2019, ktorého si polícia pomýlila práve s Xavierom. DNA testy ale preukázali mužovu nevinu.

Profimedia

Otázniky po nájdení tiel

Xavierova sestra Christine vinu svoju brata dodnes odmieta. Tvrdí, že podľa nej je pravdou, že Xavier a jeho rodina vstúpili do programu na ochranu svedkov a telá, ktoré sa našli v ich dome, v skutočnosti nepatria im. Povedala tiež, že Xavier by kvôli svojim zdravotným ťažkostiam rozhodne nedokázal mŕtvoly zakopať pod verandu. V blízkosti tiel sa navyše nenašla žiadna jeho DNA. Podobný názor má aj advokát rodiny.

Mohlo by ťa zaujímať:

George Stinney drží smutný rekord. Ako 14-ročný sa stal najmladším popraveným Američanom

Podľa neho je veľa nejasností už v tom, kedy mali byť obete zavraždené. Podľa pitvy to vraj mohlo byť aj 10 či 21 dní pred nálezom tiel. Odvolával sa tiež na fakt, že v dome nebola ani stopa po krvi, čo je mimoriadne zvláštne. Tiež sa prikláňa k tomu, že rodina Dupontovcov môže byť stále nažive.

Upozornil totiž na svedecké výpovede, podľa ktorých Xavierovu manželku Agnès videli 7. apríla. Podľa polície však mala byť už niekoľko dní mŕtva. Svedkovia ju vraj videli, ako šla na prechádzku so svojimi psami, a dokonca s ňou chvíľu hovorili. Nešlo pritom len o jedného svedka, malo ich byť viacero. Videli ju nielen na prechádzke, ale aj v obchode. Tieto svedectvá neboli dodnes spoľahlivo vysvetlené. Vyšetrovatelia však rázne odmietajú možnosť, že by Dupontovci boli stále nažive.

Profimedia

Motív

Bez ohľadu na to, či Xavier Dupont ešte žije, alebo nie, aký mohol byť jeho motív? Ako si vysvetliť, že sa zo slušného človeka stalo monštrum, ktoré chladnokrvne vyvraždilo celú rodinu? Vyšetrovatelia spočiatku netušili, čo mohlo Xaviera doviesť k takémuto strašnému činu. Bolo ale jasné, že ho plánoval do najmenších detailov. Chvíľu sa uvažovalo, že príčinou vrážd mohla byť jeho silná katolícka viera. Podľa výpovedí sa nejakú dobu pred zločinmi stal Xavier v otázkach viery oveľa radikálnejší, agresívnejší a fundamentalistickejší.

Profimedia

Na internetových katolíckych stránkach, kde často diskutoval, ho dokonca museli zablokovať. Vyšetrovatelia však napokon usúdili, že náboženský fanatizmus takmer určite nebol jeho hlavným motívom. Podľa nich vraždy nemali žiadny náboženský odkaz a odpovede treba hľadať inde. Ako pravdepodobnejšia by sa mohla javiť nepriaznivá finančná situácia rodiny.

Existujú dôkazy o tom, že rodina mala nemalé dlhy, Xavier sa dokonca niektorým priateľom zveril, že uvažuje o samovražde. A údajne sa mal aj zmieniť o možnosti, že ak sa k tomu odhodlá, zabije predtým celú svoju rodinu. To bolo rok pred samotnými vraždami. Faktom ostáva, že motív týchto hrozných vrážd už pravdepodobne neodhalíme. Xavier Dupont de Ligonnès je stále nezvestný a je naňho vydaný medzinárodný zatykač.

Odraz vo filmoch

Prípad vrážd rodiny Dupontovcov sa stal predmetom niekoľkých dokumentov a aj jedného celovečeráku (ktorý bol ale samotným zločinom inšpirovaný len voľne). Za zmienku tiež stojí dokumentárny seriál Unsolved Mysteries od Netflixu, ktorý sa prípadu Dupontovcov venoval v tretej epizóde s názvom House of Terror. Stále ju môžeš nájsť na Netflixe.

Profimedia

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť