Už dlhé roky čelí protidrogová politika USA mnohým útokom. Kritici stratégii vyčítajú početné nedostatky, ktoré reálne problémy neriešia, ale skôr vytvárajú nové. Detroitským policajtom sa počas protidrogového zásahu podarilo predviesť neuveriteľný trapas, hodný komediálneho filmu, ktorým odporcom „vojny proti drogám“ poskytli čerstvú muníciu.
Dvaja policajti z jedenásteho dištriktu mali za úlohu vydávať sa za užívateľov drog, a pri fingovanom nákupe zatknúť dílerov. V blízkosti podozrivého domu sa nachádzali ich ďalší kolegovia, pripravení asistovať. Nikto z prítomných ani len netušil, aký zvrat ich o niekoľko okamihov čaká.
Díleri vytiahli zbrane, a so zvolaním „polícia!“ vyzvali utajených policajtov, nech si ľahnú k zemi. Okamžite do domu vnikli policajti zvonka a pokúsili sa zatknúť dílerov. Nasledovala krátka potýčka, počas ktorej vzduchom lietali päste a všetci o sebe tvrdili, že sú z polície.
Situácia sa napokon ujasnila a vyšlo najavo, že nikto neklamal. Díleri boli v skutočnosti policajti v utajení z dvanásteho dištriktu.
Náčelník miestnej polície tento incident celkom výstižne označil ako „pravdepodobne najviac zahanbujúcu vec v našom policajnom zbore.“ V takejto vypätej situácii je veľkým šťastím, že nikto neprišiel o život. Pri podobnom trapase v osemdesiatych rokoch zahynuli dvaja policajti.
Na jednej strane je dôležité mužov zákona počas tajnej misie skutočne dobre chrániť, a o ich krytí oboznámiť čo najmenej ľudí. Aj v policajnom zbore sa vždy nájde niekto, kto je ochotný za peniaze vynášať informácie na „druhú stranu“. Zároveň ale celá organizácia musí hľadať rozumné spôsoby, akým predchádzať hlúpym nedorozumeniam, keď ľavá ruka nevie, čo robí pravá.
Zdroj: talkofweb.com