Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 31.5.2023
sk
Petronela
, Petrana, Nela
cz
Kamila
V spolupráci s ZEREX

Trápi ťa únava či nemiznúce akné? Chýbajú ti vitamíny a my vieme, ktoré

Vieš, ktoré vitamíny sú najdôležitejšie pre tvoje zdravie?

Odvšadiaľ počúvame, aké je dôležité jesť vitamíny: na podporu imunity, na pekné vlasy, na toto a na tamto. Aj ty sa možno viackrát pristihneš, že vlastne nevieš, akým vitamínom dať prednosť, alebo ktoré sú tie najdôležitejšie vitamíny na imunitu.

Už nemusíš stresovať, pretože ak chceš spoznať ideálne vitamínové kombo a rozšíriť si obzory o zdravom životnom štýle, si na správnej adrese.

V tomto článku nájdeš všetky dôležité informácie o význame vitamínov, ich účinku na organizmus a rozhodli sme sa tiež prihodiť aj zopár fun facts. Tak poďme na to!

Shutterstock

Vitamíny – odkiaľ sú?

V 21. storočí už dobre vieme, že vitamíny a minerály sú pre nás nevyhnutné a že ich nedostatok dokáže v tele spôsobiť slušný chaos. Keďže sa chceme zdravotným problémom vyhnúť, snažíme sa jesť vitamíny pravidelne. Vždy to tak však nebolo! Vývoj našej spoločnosti sprevádzal vývoj poľnohospodárstva a industrializácia. Čím viac ľudia menili svoje stravovacie návyky, tým viac sa začali objavovať choroby spojené s nedostatkom vitamínov.

TOP 9 minerálov a vitamínov

Takže poďme k veci. Pýtaš sa, ktoré sú najdôležitejšie vitamíny pre tvoje celkové zdravie? Tu je naša odpoveď:

#1 Vitamín C a.k.a. Céčko

Toto je number 1 vitamín pre podporu imunity a celkového zdravia. Je nevyhnutný pre vstrebávanie železa a tvorbu kolagénu, ktorý je stavebnou látkou našich kostí, zubov, ďasien a kože. Okrem toho urýchľuje hojenie rán, spomaľuje proces starnutia, a keďže posilňuje tvorbu bielych krviniek, znižuje tým riziko infekcie. Céčko často obsahujú aj doplnky stravy pre športovcov, pretože prospieva syntéze steroidných hormónov a karnitínu.

Navyše je to silný antioxidant – takže pomáha telo zbavovať toxínov a škodlivých látok.

Shutterstock

#2 B-komplex

Fun Fact: Vitamín B sa kedysi považoval za jeden vitamín (podobne ako vitamín C), lenže toto označenie bolo neskôr zrušené a nahradené termínom vitamín B komplex – pretože sa zistilo, že Béčko je tvorené niekoľkými vitamínmi naraz.

Takmer všetky vitamíny skupiny B podporujú imunitný systém, pomáhajú udržať správnu činnosť nervového systému, prispievajú k tvorbe aj udržaniu zdravých červených krviniek. Okrem toho pomáhajú premieňať prijatú potravu na energiu, regulujú hormonálnu činnosť a sú kľúčové pre správnu funkciu metabolizmu. Navyše, napríklad taký vitamín B2 (riboflavín) pomáha pri liečbe akné, vyrážok aj kútikov. Prispieva k zníženiu vyčerpania a únavy, k zachovaniu zdravých slizníc a k udržaniu dobrého zraku aj zdravej pokožky.

#3 Zinok

Ale nechceš úplne hocijaký. Chceš bisglycinát zinočnatý. Toto je tá najúčinnejšia forma zinku, pretože má vysokú vstrebateľnosť a je šetrná k žalúdku.

Fun fact: Zinok v tejto forme je ideálny pre vegánov. Prečo? Ide o jedinú formu zinku, ktorej vstrebávanie je menej ovplyvnené prítomnosťou fytátov (látok v obilninách a sóji, ktoré spomaľujú absorpciu zinku) v strave.

Okrem iného má zinok aj antioxidačné vlastnosti, a možno ťa poteší vedieť, že podporuje pekný vzhľad nechtov a pokožky či správnu funkciu pohlavných orgánov.

Shutterstock

#4 Horčík

Tento “prvok života” aktivuje viac než 300 enzýmov a zúčastňuje sa na viac ako 600 reakciách v našom organizme. V podstate každá bunka v ľudskom tele ho obsahuje a potrebuje pre svoje správne fungovanie. Horčík pôsobí proti poruchám srdcového rytmu a je dôležitý pre tvorbu energie.

#5 Železo

Železo je minerál ako stvorený pre multitasking. Okrem zabezpečovania normálnej činnosti organizmu a prenosu kyslíka sa zvláda ešte aj podieľať na potláčaní únavy a udržiavaní zdravej kože, vlasov aj nechtov.

Shutterstock

#6 Vitamín E

Tento silný antioxidant pomáha v prevencii proti rakovine aj cukrovke. Patrí medzi vyhľadávané doplnky stravy po operácii, keďže podporuje celkovú imunitu a hojenie rán. Tiež spomaľuje starnutie a pomáha pri liečbe kožných ochorení ako atopický ekzém či akné.

#7 Déčko

Vitamín D podporuje fungovanie svalov aj imunitného systému, plus, udržiava naše zuby a kosti zdravé.

#8 Selén

Tento minerál stojí za to pravidelne dopĺňať najmä v dnešnej dobe, keďže chráni organizmus pred vírusovými a bakteriálnymi infekciami aj voľnými radikálmi, a teda posilňuje imunitný systém. Navyše zlepšuje funkciu pečene, štítnej žľazy aj svalov. Ou – a aby sme nezabudli, zvyšuje plodnosť.

Shutterstock

#9 Chróm

Rovnako ako železo, aj chróm pomáha zabezpečovať prísun energie do organizmu. Okrem toho pomáha s prevenciou proti cukrovke aj pri jej liečbe. Opäť je často prítomný v doplnkoch stravy pre športovcov vďaka tomu, že podporuje tvorbu svalov a znižuje podiel tukov. Redukuje vysoký tlak, chráni pred srdcovo-cievnymi chorobami aj depresiou či únavou.

Všetko v jednom? Daily Complex!

Po dočítaní tohto článku si možno vravíš: “A to mám do seba nasypať každý deň kvantá vitamínových kapsúl?” Naša odpoveď znie: Nie. Stačí jednu. Doplnok výživy Daily Complex od Zerexu v sebe kombinuje všetky spomínané minerály a vitamíny na imunitu, peknú pleť a energiu. Je to teda ultimátne vitamínové kombo pre každého, kto je fanúšikom zdravého životného štýlu (aj keď trochu lenivým).

Kapsuly Daily Complexu sú navyše BIO a vegan friendly, takže sa zavďačíš nielen svojmu telu, ale aj životnému prostrediu… a svojej peňaženke. Prečo? Lebo Daily Complex teraz nájdeš na e-shope Zerex.sk v zľave len za 10 €!

ZEREX

Tento obsah vznikol v spolupráci s ZEREX


Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje