Trápna cenzúra: Videohry v Austrálii

Je sex horší než vražda? Zneužívanie opiátov neprijateľnejšie ako kanibalizmus? Snaha nemotornej štátnej moci kontrolovať, aké médiá sa dostanú k ľuďom, si koleduje o poriadne trapasy. Austrálčania si pre hlúpe rozhodnutia zrejme zriadili zvláštny úrad!


Austrália je známa tromi vecami – nebezpečným počasím, nebezpečným rastlinstvom a nebezpečnými zvieratami. Bývalá trestanecká kolónia, kde sa steak zajedá steakom a domovská krajina hardrockových tvrďasov z ACDC. Človek by od austrálskych rodičov očakával sparťanskú výchovu a snahu vštiepiť svojim ratolestiam myšlienku „silnejší prežije“. Opak je ale pravdou – každý film, či hra uchádzajúca sa o distribúciu na austrálskom trhu, prejde prísnym sitom ratingovej komisie.

 

Australian Classification Board má za úlohu udeliť hre značku zodpovedajúcu vekovej skupine. Pokiaľ hra obsahuje materiál vyhodnotený ako nevhodný pre deti, môže byť jej predaj úplne zakázaný. Zoznam hier zakázaných v Austrálii má dokonca na anglickej wikipédii vlastnú stránku. Mnohí tvorcovia boli nútení svoje hry okresať tak, aby spĺňali podmienky skupiny 15+.

Takýmto prípadom je tretí diel populárnej série Grand Theft Auto. Hra, ktorá má zločin uvedený priamo v názve. Umožňuje, alebo priamo nabáda hráča k rozmanitým násilným trestným činom. Austrálski cenzori by našli určite množstvo dôvodov, prečo hru zakázať. Išlo o zabíjanie chodcov automobilom? Mlátenie babičiek baseballovou pálkou? Pašovanie drog? Nie, oni si vybrali ten najhlúpejší dôvod.

Zdroj: youtube.com

Zatrúbite na ľahkú devu, ktorej model má menej polygónov, než človek prstov na rukách. Odparkujete svoje auto, ktoré sa následne vášnivo začne triasť. Po skončení tohoto aktu vám ubudne zopár virtuálnych dolárov, a slečna opustí vašu spoločnosť.

Komisiou bolo toto šokujúce grafické zobrazenie sexuálneho aktu neprijateľné. Vydavateľovi Rockstar Games bolo umožnené hru uviesť na trh jedine pod podmienkou, že takáto forma „sexu“ bude z hry odstránená. Austrálčania prišli o možnosť barteru s kňažnou lásky, nič im ale nezabránilo masakrovať davy civilistov. Byrokrati sa svetu zrejme snažia povedať to, že vražda je prijateľnejšia než sex. Život je lepšie brať, ako dávať. Takýto na hlavu postavený pohľad nie je žiaľ ničím výnimočným ani v našich končinách.


Zdroj: giphy.com

Ďalšiu príležitosť ukázať hlúposť svojich pravidiel, mali Austrálčania v roku 2008. Do políc obchodov sa chystalo dlho očakávané postapokalyptické RPG Fallout 3. Fallout predstavuje futuristický svet po tretej svetovej vojne, zničený atómovými zbraňami. Krajinou sa preháňajú krvilačné zmutované beštie a vraždiaci roboti. Všade vládne strach a bieda. Niektorí ľudia prežili, ale ich ľudskosť sa pominula. Väčšinu spoločenstiev predstavujú kanibalské tlupy, kriminálne gangy, zvrátené sekty a vojenské organizácie. Život v tomto svete je nemilosrdný a krutý. Krádeže, prepady a vraždy predstavujú každodennú realitu. Násilie presahuje všetky medze.


Zdroj: cdn.gamers.vg

Brutalita absurdných rozmerov a pochybné morálne voľby opäť neboli hlavným dôvodom pre obmedzenie hry v Austrálii. Komisii prekážalo, že vo Falloute bolo možné užívať morfium. Morfium sa v realite používa na lekárske účely. Zároveň má ale závažné vedľajšie účinky a predstavuje riziko vzniku závislosti. Použitie vo Falloute všetko toto zahŕňalo. Hráč musel zvažovať, či morfium použije aj napriek jeho negatívnym stránkam. Bolo vykreslené ako niečo, s čím sa netreba zahrávať. O to absurdnejšie pôsobí austrálsky zákaz hry kvôli tomu, že morfium predstavuje motív užívania drog. Vydavateľstvu Bethesda-Zenimax sa zákaz podarilo obísť tak, že predmet zvaný morfium prekrstili názvom fiktívneho lekárskeho produktu Med-X. Tým sa hra odrazu stala morálne bezúhonnou, a mala otvorené dvere na austrálsky trh.

Neskôr bolo veľkým sklamaním pre hráčov vydanie okresanej verzie Left 4 Dead 2. Hit spoločnosti Valve dáva hráčovi príležitosť prizvať si až troch kamarátov, a spoločne kosiť zástupy zombíkov. Počas adrenalínovej akcie kusy tiel lietajú hore-dole, valia sa potoky krvi, a po boji ostávajú ulice plné pozostatkov.

V austrálskej verzii kusy tiel nelietajú hore-dole, nevalia sa potoky krvi, a po boji ulice nezostávajú plné pozostatkov.


Zdroj: gifs.com

Zábava sa razom rozplynula ako cukrová vata vo vode

Neskôr si austrálski politici uvedomili, že videohry hrajú aj dospelí ľudia, ktorí dokážu sa mi rozhodovať o tom, aký obsah pre nich predstavuje zábavu. Zákony sa celkovo liberalizovali a v roku 2013 uviedli do praxe kategóriu R18+, do ktorej spätne zaradili aj mnohé staršie tituly. Hry s označením R18+ môžu obsahovať tvrdé násilie, vulgarizmy aj sexuálne motívy. Grafitti Austrália vníma horšie, než všetko toto, pretože titul Marc Eckō’s Getting Up: Contents Under Pressure je stále na čiernej listine. Dôvodom je propagácia sprejerstva, hlavnej náplne tejto hry.

„Videohry nikomu neubližujú a vláda a odbor klasifikácie hier by mali nechať hráčov na pokoji.“ S týmito slovami pred pár týždňami vystúpil liberálny senátor David Leyonhjelm pred austrálskymi zákonodarcami. V prejave tvrdo kritizoval fungujúcu legislatívu obmedzujúcu videohry. Môžeme dúfať, že tieto slová mali odzvu, a v krajine kengur nastanú pozitívne zmeny zastaraného systému.  Aby naši spoluhráči-protinožci neboli ukrátení o plnohodnotné herné zážitky.

Pokračovanie nabudúce…

Zdroj: techly.com.au, vg247.com, ign.com

Páčil sa ti tento článok? Mal by si aj ty chuť písať o mnohých zaujímavých témach? Budeme radi ak doplníš náš kolektív. Dozvedieť sa viac!

Ľudia práve čítajú

5 znakov, že sa tvoj vzťah stáva až príliš pohodlným

Otvoriť článok
Reagujte!
Grr Grr
12
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
2
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
3
Haha
Woow Woow
7
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Komentáre 1

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Trápna cenzúra: Videohry v Austrálii

Prihlásiť sa

Prihláste sa prosím pomocou svojho prihlasovacieho mena a hesla. Prihlasovacie údaje na stránky emefka.sk a memehub.sk sú rovnaké.
Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

reset password

Späť na
Prihlásiť sa
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME