Trávili sme pri nich hodiny v úžase. 10 najlepších seriálov dekády, na ktoré nedáme dopustiť

10 majstrovských seriálových diel.

Zdroj: MGM Television, HBO / moviestillsdb.com

Čoskoro ti prinesieme článok s rebríčkom 10 najlepších filmov dekády, tentoraz si však vezmeme na paškál seriály. V tomto prípade pôjde čisto o zoznam, a nie rebríček. Uvedené projekty sú totiž také rôznorodé, že ich ťažko môžeme nejakým spôsobom zoradiť.

Podľa nášho názoru skrátka každý titul z tejto desiatky stojí za tvoj čas. Poďme teda na to.

1. The Leftovers

Za výborným fantasy seriálom The Leftovers stojí talentovaný Damon Lindelof, ktorý nám len nedávno doručil aj pozoruhodný seriál Watchmen. The Leftovers divákov zavedie do sveta, v ktorom bez stopy zmizli dve percentá ľudskej populácie. Tí, čo ostali, sa snažia prísť na to, čo sa vlastne stalo. Seriál si svoj debut odbil v roku 2014 a celkovo sme sa dočkali troch sérií.

Seriál zbiera plusové body za skvelú mysterióznu atmosféru, kvalitné postavy a dobre zvládnuté dramatické prvky. Výborní sú aj všetci herci na čele s Justinom Therouxom, Amy Brenneman či Ann Dowd.

2. Perníkový tatko

Skvelý seriál Breaking Bad, v našich končinách trochu nelogicky preložený ako Perníkový tatko, iste predstavovať nemusíme. Sledovali sme v ňom stredoškolského učiteľa, ktorému je diagnostikovaná rakovina a ktorý sa rozhodne dať na dráhu drogového dílera, aby stihol zabezpečiť svoju tehotnú manželku. Všetko sa ale skomplikuje.

Dokonalá lahôdka od Vicea Gilligana uchvátila divákov aj kritikov. Perníkový tatko je vyzdvihovaný ako jeden z najlepších seriálov všetkých čias. Samozrejmosťou je dokonalá réžia, „vypiplané“ scenáre a famózni herci.

3. Game of Thrones

Game of Thrones je tiež „známou firmou“ v našom článku. Adaptácia románovej ságy (mimochodom, stále neukončenej) Georga R. R. Martina v podstate prepísala televíznu históriu a padli v nej mantinely, ak ide o to, čo je na televíznom poli možné.

Za kvalitu by sa skutočne nemusel hanbiť žiadny vysokorozpočtový trhák. Tvorcovia nám ponúkli perfektné a komplikované postavy, spletitý príbeh, epické scény a silné emócie. Iste, vyvrcholenie rozhodne nesadlo každému, ale ako celok ostáva Game of Thrones sakramentsky kvalitným kúskom, ktorý si tvoj čas rozhodne zaslúži.

4. Stranger Things

Keď bratia Dufferovci v roku 2016 uviedli svoj hororový sci-fi seriál Stranger Things, rozpútali šialenstvo neuveriteľných rozmerov. Zo Stranger Things sa stal neoddeliteľným kameňom súčasnej popkultúry a, veru, niet sa ani čomu čudovať. Seriálu totiž dominovala skvelá atmosféra 80. rokov, sympatické postavy, ako aj herci a výborné skĺbenie napätia, nostalgie a humoru.

Zatiaľ sme sa dočkali troch výborných sérií a podľa Dufferovcov nás možno čakajú ešte dve.

5. True Detective

Fanúšikovia majú zrejme zo seriálu True Detective zmiešané pocity, ale určite platí, že prvá séria je bezkonkurenčná, mrazivá a geniálna. Kriminálna antológia sa na ňu následne pokúsila nadviazať v druhej sérii, ktorá nebola zlá, ale diváci mali latku posunutú vyššie. Tretia tiež stála za pozretie, no k prvej sa ani nepriblížila – ale aby sme boli úprimní, to by šlo naozaj ťažko.

V celkovom zhodnotení sa však tvorca seriálu Nic Pizzolatto nemá za čo hanbiť. Vytvoril totiž strhujúcu kriminálku, ktorá dokázala mraziť, desiť aj ponúknuť zaujímavé filozofické pasáže. No a, pravdaže, Woody Harrelson a Matthew McConaughey v úlohách odhodlaných detektívov boli v prvej sérii absolútne dokonalí.

6. Fargo

Kultová čiernohumorná kriminálka Fargo od bratov Coenovcov poslúžila Noahovi Hawleymu pri tvorbe rovnomenného seriálu. V ňom sa však do veľkej miery vybral vlastnou cestou a bolo to skutočne prospešné.

Zaujímavé je pritom sledovať, ako sa to najlepšie z Coenovcov (čierny humor, absurdita a špecifická atmosféra) stretáva s novými Hawleyho prvkami. Zatiaľ sme sa dočkali troch sérií (a teda troch rozdielnych príbehov), pričom štvrtá by mala doraziť  v roku 2020.

7. Príbeh služobníčky

Skvelá adaptácia románu od Margaret Atwood nás zaviedla do dystopickej budúcnosti, kde na pôde Spojených štátov vznikol teokratický štát Gileád, v ktorom sú ženy degradované ako sexuálne otrokyne. Príbeh služobníčky je výborne natočeným a poriadne dychberúcim kúskom s absolútne skvelou Elisabeth Moss v hlavnej úlohe. Tá za rolu v tomto seriáli získala Zlatý glóbus.

Doteraz sme sa dočkali troch výborných sérií a v roku 2020 nás čaká štvrtá. Sme si celkom istí, že tvorcovia latku kvality rozhodne nepodlezú.

8. The Crown

Historická pecka The Crown z dielne Petera Morgana nám ukázala zákulisie britského kráľovského dvora. Hlavnou postavou je Alžbeta II., najdlhšie vládnúca britská panovníčka, ktorá počas svojho vládnutia zažila mnoho zlomových historických udalostí, ako aj mnoho kríz.

The Crown je famózna výpravná dráma, ktorá je bezchybná snáď v každom ohľade. Výborne vykreslené postavy, majstrovská réžia, dômyselne dávkované emócie. Claire Foy v hlavnej úlohe navyše počas dvoch sérií predviedla absolútne strhujúci herecký koncert. V tretej sérii ju vystriedala nemenej skvelá Olivia Colman. The Crown si skrátka tvoju pozornosť určite zaslúži. Štvrtej série sa dočkáme v priebehu roku 2020.

9. Hannibal

Psychiatra a kanibalistického sériového vraha Hannibala Lectera všetci, pravdaže, dobre poznáme z filmov Mlčanie jahniat, Hannibal a Červený drak. Tvorcovia sa však rozhodli, že mu dajú priestor aj na televíznych obrazovkách a dopadlo to vynikajúco. Mrazivého záporáka si tentoraz strihol Mads Mikkelsen.

Seriál ponúkol štedrú porciu mrazivých scén, pomerne veľkú brutalitu a temnotu. Je škoda, že sme sa dočkali len troch (aj keď výborných) sérií. Rozhodne to však stálo za to.

10. Mindhunter

Psychologický kriminálny thriller Mindhunter od Davida Finchera patrí k seriálovej lahôdke. Hoci sme zatiaľ dostali „len“ dve série, je jasné, že tu máme dočinenia s neuveriteľne vycibreným, historicky verným a príbehovo strhujúcim exkurzom do raných dôb psychologickej profilácie sériových vrahov v USA.

Výborné postavy a herci (Jonathan Groff, Holt McCallany a Anna Torv), perfektne napísané dialógy a mraziví predstavitelia sériových vrahov (Cameron Britton ako Ed Kemper či Damon Herriman ako Charles Manson) zaručujú, že nuda v tomto prípade ani náhodou nehrozí. Pecka.

Škoda, že na tretiu sériu si podľa všetkého budeme musieť počkať o niečo dlhšie, keďže Fincher má momentálne plné ruky práce s nakrúcaním svojej biografickej drámy Mank.

Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Tento clanok ti prinasa CINEMAX
Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
5
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
4
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
2
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
BACK TO THE MEMES: Veľké zhrnutie mesiaca december

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME