Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 4.12.2022
sk
Barbora
, Barbara
cz
Barbora
, Barbara, Bára

Pred nejakým časom sme ti na EMEFKA priniesli pohľad na to, ako budú vyzerať ľudia, ktorí trávia príliš veľa času zhrbení v kanceláriách. Teraz prichádzame s voľným pokračovaním a predstavíme si, ako budú o 20 rokov neskôr vyzerať vášniví hráči počítačových hier. A nie je to pekný pohľad.

Plno zdravotných problémov

Štúdiu, ktorá sa zaoberá zdravotnými efektmi, ktoré postihujú chronických gamerov, vytvorila stránka OnlineCasino.ca a informácie o nej priniesol aj portál Unilad.

Na základe jej zistení potom vytvorili bábku menom Michael, na ktorej tieto zistenia demonštrovali. Podľa výskumu trávia britskí hráči (ale pravdepodobne to bude podobné aj v iných štátoch, vrátane Slovenska) pred počítačovými hrami viac ako 7 hodín týždenne.

Profimedia

A čo si budeme hovoriť, v prípade niektorých ďalších je počet hodín ešte oveľa vyšší. To sa, pravdaže, musí odraziť aj na výzore a zdraví. Hráči možno dnes na sebe nepozorujú žiadne negatívne javy, ale o 20 rokov môže byť všetko inak. Odborníci upozorňujú, že vášniví gameri často trpia nedostatkom spánku, chýba im vitamín D a dostatok tekutín či fyzická aktivita.

Držanie tela pri hraní má navyše podľa nich tiež veľmi ďaleko k ideálnej polohe, ktorú by človek pracujúci za počítačom mal dodržiavať.

Odborníci odporúčajú aj iné aktivity

Ako môžeš vidieť aj na Michaelovi, v dôsledku tohto všetkého má nezdravo bledú pokožku, ekzém, hrb či pľuzgiere na prstoch. Takíto hráči tiež môžu mať sklon k obezite, začervenané a krvou podliate oči a takzvaný „PlayStation palec“, ktorý vzniká opakovaným užívaním joysticku.

Profimedia

Pravdaže, nikto netvrdí, že by si teraz mal svoj koníček nadobro opustiť. Faktom ale ostáva, že pokiaľ sa videohrám venuje až nezdravá pozornosť, môžeme hovoriť o regulérnej závislosti, ktorá si vyžaduje pomoc psychológov či psychiatrov.

Odborníci teda radia, aby hráči netrávili pred počítačom/televíznou obrazovkou celé hodiny, ale aby si dopriali aj iné aktivity. Odporúča sa cvičenie, prechádzky v prírode či vyvážená strava. Pokiaľ teda raz nechceš skončiť ako chudák Michael…

Profimedia

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť