Sci-fi filmy nám ponúkajú ultimátnu formu úniku pred realitou. Tie najvýraznejšie a najvplyvnejšie sci-fi snímky sa však reality neboja, práveže s ňou pracujú, hrajú sa s ňou. V najdôležitejších sci-fi filmoch sa ocitáme v budúcnosti, v ktorej spoločnosť a ľudstvo zabočili do nesprávnej uličky a stali sa väzňami vlastnej ambície alebo apatie. Tieto filmy nás varujú, no zároveň poukazujú aj na to, čo by sme si mali uchovať, nech sa deje čokoľvek.
V tomto článku sa pozrieme na sci-fi filmy, ktoré formovali tento žáner a zmenili dejiny kinematografie alebo svetovú kultúru. Každý filmový fanúšik by tieto filmy mal mať napozerané niekoľkokrát, a tak dúfame, že sa v tomto zozname nájdeš. Ak nie, rýchlo pozerať!
2001: A Space Odyssey
2001: A Space Odyssey nie je len film. Je to zážitok. Jazda. Skúsenosť. Vesmírna odysea z roku 1968 ťa omámi svojím extrémne pomalým tempom a ťaživou atmosférou, ktorá, ak nie si dostatočne sústredený, ťa rozomelie a vyhodí ako chudáka do vesmíru. Ikonická snímka od Stanleyho Kubricka ťa prinúti premýšľať nad ľudstvom a jeho miestom vo vesmíre, no aj nad tým, prečo sa vôbec do vesmíru snaží dostať.
Nestačí nám naša planéta? Prečo sme takí zvedaví na to, čo sa deje v prázdnote, na ktorú nie sme pripravení? Nestali sme sa iba otrokmi technológií, našich nástrojov, ktoré nám pomohli stať sa niečím viac? Hlboko filozofické, vizuálne nádherné a technologicky trefné. Film predpovedal vynálezy ako tablety a videohovory, ktoré sú dnes už bežnou súčasťou našej reality.
Star Wars
Star Wars hádam nemusíme predstavovať. Ikonická séria filmov sa začala v roku 1977 a odvtedy sa teší neustálej pozornosti fanúšikov i tvorcov. Vznikajú seriály, komiksy, knihy, filmy a mnoho ďalších médií, ktoré divákov transportujú do sveta vzdialenej galaxie. Režisér George Lucas spoločne so štúdiom ILM (Industrial Light & Magic) vytvorili kultúrny fenomén poskladaný z vplyvov rôznych kultúrnych a kinematografických smerov. Tak sa teda zdá, že Star Wars patrí každému.
A tak to aj je. Človek si ani nemôže predstaviť žiadnu väčšiu značku, pretože žiadna taká neexistuje. Každý pozná postavu Darth Vadera. Všetci si vieme zahmkať aspoň jednu melódiu soundtracku od Johna Williamsa. Takmer každý jeden sci-fi film je inšpirovaný Star Warsom, no nemôžeme zabúdať, že Star Wars bol inšpirovaný aj filmom 2001: A Space Odyssey. Nech máme rodokmeň pohromade.
Metropolis
A Vesmírnu odyseu zas inšpiroval film Metropolis od režiséra Fritza Langa. Dielo vzniklo v roku 1922 a dalo by sa povedať, že ide o jeden z prvých veľkých sci-fi filmov vôbec. Je fantastické vidieť, ako sa už vtedy tvorcovia zamýšľali nad tým, ako bude fungovať spoločnosť ovládaná umelou inteligenciou a ako sa ľudské vzťahy a spoločenské normy vtedy zmenia.
Expresionistická nemá snímka je dodnes oslavovaná vďaka svojim vizuálnym efektom a vizionárskemu príbehu, ktorý sa pravdepodobne jedného dňa bude zas riešiť. Situácia ako z Metropolisu sa totižto blíži do našej reality.
Alien
Alien z roku 1979 zmenil nie len sci-fi, ale aj hororové filmy. Sci-fi diela sa vždy nejakým spôsobom opierali o mimozemšťanov, avšak Alien tento koncept zobral a povýšil ho na majstrovskú úroveň. Skupina zamestnancov megalomanskej spoločnosti sa ocitá uzavretá vo vesmírnej lodi. Nie sú tam ale sami. Na palube je s nimi aj najsmrteľnejší organizmus v celom vesmíre, takzvaný xenomorph. Posádka teda musí použiť všetky svoje schopnosti na to, aby monštrum premohla.
Nie je to však také jednoduché. Dodnes geniálne vyzerajúca snímka má skvelý soundtrack, božský dizajn titulného monštra, ikonické hlášky a ide o film, ktorý odštartoval dodnes úspešnú sériu o votrelcoch. Od tohto bodu sa votrelec niekoľkokrát vyvinul. Ocitol sa v boji proti Predátorovi, navštívil zem, cudzie planéty a dokonca sa stal terčom filozofických úvah. Pôvodný film však stávkuje na kozmický horor a poriadne dávky teroru z neznámeho.
Blade Runner
Blade Runner z roku 1982 je kultovou klasikou, ktorá prišla z rúk toho istého režiséra, ktorý natočil Aliena – Ridley Scott. Dalo by sa povedať, že mal svoje zlaté roky. Blade Runner s Harrisonom Fordom predstavil široký svet konceptu Cyberpunku – dystopickej budúcnosti, kde ľudia žijú v rozpadnutých okrajoch veľkomiest, kde sa naháňajú roboti a správajú sa popri tom ako ľudia. Scott si však nemohol nechať ujsť chvíľu filozofovania a aj to dáva Blade Runnerovi istú vyššiu úroveň.
Skvelé herecké výkony, ikonický dizajn veľkomesta a nekonečne hypnotizujúci soundtrack od Vangelisa ťa uvrhne do sna o budúcnosti, len aby si sa ocitol v područí vražedného robota hlásajúceho potreby svojej duše.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane