E. T.: The Extra-Terrestrial
Sci-fi filmy vedia byť aj rodinnou záležitosťou. Kto iný by sa takejto úlohy zhostil lepšie než legendárny Steven Spielberg? E.T. z roku 1982 oplýva majstrovskou réžiou, skvelými vizuálnymi efektmi a neskutočným soundtrackom od Johna Williamsa, ktorý ťa privedie k radosti, no aj k slzám. Mnohí prezývajú snímku E.T. najlepším filmom pre deti vôbec a toto stanovisko sa pravdepodobne ešte nezmenilo.
Netreba hádam hovoriť nič viac. Nadprirodzený mimozemšťan nemusí mať hneď nekalé úmysly, možno chce ísť iba domov a po ceste si spraviť nejakých dobrých kamarátov.
The Terminator
Na scénu však prichádza totálny masaker. Hora svalov s kamenným výrazom si kráča ulicou a v rukách zviera brokovnicu. Pod kožou mu nepulzuje žiadna krv, iba kovové rúry a piesty. Jeho krok je ťažký, akoby ožil tank. V očiach mu leží sústredenie, ktoré by mohlo zabíjať. Toto je Terminátor z roku 1984. Arnold Schwarzenegger tu podáva chladný a démonický výkon, čo pekne kontruje jeho vtedy zabehnutej vizáži akčného hrdinu. Terminátor je pravý opak.
James Cameron už v tomto filme dokazuje, že je filmový mág, a nie je prekvapením, že natočil aj ďalšie pecky ako pokračovanie terminátora, The Abyss, no aj pokračovanie filmov Alien, Titanic, Avatar a tak ďalej. Má proste na konte príliš veľa ikonických diel, a tak je jasné, prečo mu štúdiá dávajú toľko času, aby si svojich Avatarov vyšperkoval do dokonalosti. Stroje sa stali znova hrozivými, a to vďaka Cameronovi.
A Trip to the Moon
Krátka hodinka filmovej histórie! A Trip to the Moon je francúzsky krátky film z roku 1902, áno. Ide o jeden z prvých väčších fiktívnych filmov vôbec. Ešte k tomu je to aj sci-fi. Georges Meliés, francúzsky podnikateľ, vynálezca a čarodejník, sa celý život zaoberal tým, ako človeka čo najlepšie oklamať a predviesť mu ilúziu. Živil sa hlavne ako putovný čarodejník, a keď objavil mágiu novoobjaveného filmu, okamžite sa zamiloval.
Začal teda skúšať a experimentovať. Prekladal jeden filmový pás cez druhý, špinil ho, čistil, prekladal ďalšie, púšťal odzadu. Takto vznikol jeden z prvých filmových mágov a prvé veľké filmové vizuálne efekty. Výsledkom jeho experimentov bol A Trip to the Moon, ktorý si môžeš pozrieť na YouTube. Jeho vplyv siaha azda ku všetkým filmom.
Akira
Akira z roku 1988 je jedným z prelomových diel, ktoré úspešne spojili dokonalú animáciu a sofistikovanú, ba až filozofickú a brutálnu príbehovú tóninu. Síce sa táto kombinácia zdá ako dokonalá zhoda, svet ešte nebol na niečo také pripravený. Akira však prelomila ľady. Príbeh sa odohráva vo futuristickom Tokiu, ktoré ovláda diabolský a katastrofickým vedeckým experimentom ovplyvnený gang motorkárov. Stali sa z nich monštrá.
Všetko nasvedčuje tomu, že sa im môže postaviť iba jeden mladý chalan a jeho gang motorkárov. Začína sa divoká jazda, ktorá však nemôže skončiť dobre. Kopa násilia, technológií, výkrikov a filozofických útokov na mozog ťa rozpustí a potom ťa donútia zamyslieť sa.
The Matrix
A máme tu Matrix. Áno, pôvodný film z roku 1999 a aj jeho pokračovania ovplyvnili modernú kinematografiu viac, než sa môže zdať. Revolučné choreografické techniky, praktiky vizuálnych efektov a filozofujúci štýl rozprávania príbehu v spojení s drsnou víziou temnej budúcnosti nášho sveta spravili z Matrixu obrovský kultúrny fenomén. Jeho vplyv nie je cítiť iba vo filmoch, ale aj v realite.