Trend brazílskeho zadku ťa donúti dýchať ústami. Okrem chrbtice ničí aj hygienické návyky

Vedľajšie účinky a dôsledky brazílskeho zadku za to rozhodne nestoja.


Generácia Z má vo všeobecnosti povesť tej osvietenejšej. Nepije toľko alkoholu ako Boomeri či Mileniáli a čoraz viac sa sústreďuje na zdravý životný štýl. Už nie je v móde vyjsť z klubu s dvoma promile ani tlačiť do seba fast food.

Dnešným trendom je radšej siahnuť po zdravej matchi a vyváženej miske plnej ovocia alebo zeleniny, bielkovín a superpotravín. Fitká praskajú vo švíkoch a sociálne siete sú plné mladých ľudí, ktorí odtiaľ pridávajú fotky (aj keď… k tomu sa ešte dostaneme).

Na prvý pohľad ide o pozitívny posun – menej toxického správania, viac sebalásky a starostlivosti o fyzické aj duševné zdravie. No ako to už býva, aj tie najlepšie úmysly dokáže internet premeniť na extrém. A aj tie najviac cool trendy sa môžu ukázať ako maximálne škodlivé.

Jedným z takýchto škodlivých príkladov je aj BBL– brazilian butt lift. Estetický trend, ktorý je populárny najmä v Amerike, no postupne si prerazil cestu aj do Európy a ovplyvňuje ideály krásy aj u slovenských žien.

Namiesto plastiky hodiny vo fitku

Brazilian butt lift je plastická operácia, počas ktorej lekár odoberie tuk z iných častí tela (z brucha, stehien či chrbta) a distribuuje ho do zadku. Trend je populárny najmä medzi ženami a výsledkom je štíhly driek, ploché brucho a okrúhly, na pohľad vyšportovaný zadok. Presne ten, aký dnes vidíme na nespočetnom množstve influenceriek a celebrít.

Trend brazílskeho zadku ťa donúti dýchať ústami. Okrem chrbtice ničí aj hygienické návyky
Canva

Skvelým vzorom sú napríklad Kim Kardashian, Iggy Azalea či Cardi B, ktorá verejne priznala, že tento zákrok podstúpila. Ich postavy doslova udávajú trend v Amerike aj za oceánom a mnohé mladé ženy, aj Slovenky, sa ich snažia napodobniť.

U nás to však prebieha miernejšou cestou. Ženy síce nepodstupujú plastické operácie, no do posilňovne chodia s rovnakým cieľom: mať veľký zadok a štíhly driek. Mnohé preto cvičia výhradne sedací sval a úplne zanedbávajú ostatné partie.

Vitaj, bolesť!

Na prvý pohľad sa zdá, že ide o lepšiu, zdravšiu alternatívu – veď radšej cvičiť, ako podstupovať chirurgický zákrok, však? Nie tak celkom.

Odborníci upozorňujú, že nevyvážený tréning zameraný iba na jednu časť tela môže spôsobiť viac škody ako úžitku. Vzniká svalová dysbalancia, ktorá môže viesť k rôznym bolestiam – od krížov cez bedrá až po celý chrbát, pričom ženy majú často problém aj s držaním tela.

„Ako fyzioterapeutka vnímam jednostranné zameranie tréningu výlučne na sedacie svaly v snahe dosiahnuť ‚BBL efekt‘ ako rizikové z hľadiska rovnováhy pohybového aparátu a jeho funkčnosti. Telo funguje ako prepojený celok, cez princípy pohybových vzorov a reťazcov. Ak sa výrazne posilňuje iba jedna svalová skupina – v tomto prípade sedacie svaly – bez zapojenia hlbokého stabilizačného systému a zvyšku tela, vzniká svalová nerovnováha,“ povedala na margo BBL trendu fyzioterapeutka Dominika Švehlíková.

Dodáva, že ženy mnohokrát počas tréningu cvičia veľmi monotónne cviky, ktoré sa opakujú. Podľa nej však pekne tvarovaný zadok netvorí len veľký a stredný sedací sval – ktoré cvičia ženy najčastejšie. Okrem toho s BBL trendom podľa Dominiky ide ruka v ruke aj túžba po úzkom páse.

Trend brazílskeho zadku ťa donúti dýchať ústami. Okrem chrbtice ničí aj hygienické návyky
Canva

„Úzky pás znamená poväčšine preposilňovanie predného priameho brušného svalu a podtrénovanie hlbokého stabilizačného systému, ktorý je oporou pre naše dýchanie, chrbticu aj panvové dno. Funkčné, zdravé a silné ženské telo bude mať s najväčšou pravdepodobnosťou menší kontrast medzi pásom a bokmi, no myslím, že za zdravie a dobrý pocit vo vlastnom tele by to mohlo stáť,“ dodáva.

V skratke – naše telo potrebuje rovnováhu. A tú nedosiahneme tým, že každý druhý deň robíme drepy a nič iné. Niektoré dievčatá skutočne končia u fyzioterapeutov, pretože ich telo už túto jednostrannú záťaž nezvláda.

Celý problém pritom vznikol v túžbe po dokonalosti, ktorá je aj tak často založená na upravených fotkách alebo chirurgických úpravách tiel. A tieto dokonalé figúry sa nedajú dosiahnuť prirodzene. Napokon, možno by nebolo zlé pozmeniť aj trend krásy ženskej postavy.

Radšej si zapchaj nos

Zatiaľ čo u nás ide primárne o zdravotné problémy z jednostranného cvičenia, v Amerike riešia oveľa bizarnejší problém. Hoci za BBL bežne ženy minú priemere okolo 8 600 dolárov (približne 7 400 eur), táto cena v sebe nesie aj mnohé vedľajšie účinky a dôsledky zákroku. Vrátane typického zápachu.

Ako píše napríklad portál DailyMail, niektoré ženy po zákroku trpia nekrotizáciou tuku – teda odumieraním tukového tkaniva. Tento proces môže viesť k infekciám, zápachu, otrave krvi a v extrémnych prípadoch až k smrti.

To však nie je všetko. Okrem týchto vážnych dôsledkov sa ženy často potýkajú aj s omnoho väčšou bizarnosťou. Keď nás Boh stvoril, dal nám ruky – a tie prispôsobil k nášmu telu. Siahajú nám až po stehná, a tak si bez problémov v sede na toalete dočiahneme na zadnú partiu, aby sme mohli po potrebe urobiť to, čo je potrebné.

Pri BBL trende však môže príliš veľký zadok zavadzať a mnohé ženy sa vôbec nedokážu dostať k miestu, ktoré by chceli očistiť. Plastickí chirurgovia vraj na tento problém často ženy upozorňujú. Klientky sa však väčšinou aj napriek tomu rozhodnú zákrok podstúpiť a znášať následky.

Záver? Zbytočnosť

Cestovať cez pol sveta, dať tisíce eur a ohroziť vlastné zdravie pre väčší zadok sa môže zdať absurdné. No ani „prírodná“ cesta nie je bez rizika. Trend, ktorý sa tvári ako zdravý životný štýl, môže byť v skutočnosti len ďalšou formou tlaku na ženy, ako by mali vyzerať.

Či už ide o zákrok, alebo obsesívne cvičenie len jednej partie, výsledok je rovnaký: telo sa dostáva do nepomeru a zdravie ide bokom. Možno by mali mladí prehodnotiť, čo vlastne znamená byť „fit“. Lebo nie každé vypracované telo je automaticky zdravé – a nie každý veľký zadok je skutočne dôvod na obdiv.

Odporúčame prečítať:

Kaufland stiahol z pultov obľúbené ovocie. Ak ho máš doma, hrozí ti žltačka


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné