Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 16.7.2024
sk
Drahomír
, Drahomíra
cz
Luboš
, Liboslav, Luboslav

Tréner detí slovenského hokeja: Mal som tú česť hrať proti Connorovi McDavidovi. Aby sa niekto dostal do NHL, nestačí iba talent (ROZHOVOR)

Až v Hradci Králové pochopil, ako má vyzerať život profesionálneho športovca.


Patrik sa hokeju začal venovať, už keď mal 5 rokov. K tejto celoživotnej láske ho priviedol jeho starší brat, ktorý sa hokeju venoval taktiež od nízkeho detského veku. Jeho prvým klubom, v ktorom sa postavil na ľadové korčule, sa stal HC Slovan Bratislava.

Počas svojej hokejovej kariéry vystriedal niekoľko klubov. Objavil sa dokonca aj v českom tíme Hradec Králové. Reprezentoval Slovensko v rámci majstrovstiev sveta v hokeji a aj hokejbale do 18 rokov. Neskôr sa vydal cestou trénerstva. Študoval na Univerzite Komenského, Fakulte telesnej výchovy a športu (FTVŠ) v Bratislave, odbor „Trénerstvo“, aby získal požadované teoretické znalosti.

Dnes pôsobí na pozícii asistenta trénera na známom štadióne Ondreja Nepelu, kde trénuje mladé a talentované deti. Jeho trénerským pôsobiskom sa po dlhých rokoch stal opäť HC Slovan Bratislava.

Patrik, ďakujeme, že ste prijali pozvanie na rozhovor. Máme tu MS v hokeji, ako vidíte tento ročník vy? Kto by tento rok mohol podľa vás získať zlato?

Ďakujem pekne za pozvanie. Vždy je to ťažko dopredu určiť potenciálnych víťazov, pokiaľ nepoznáme konkrétne súpisky reprezentačných tímov. Kanada, Švédsko či Fínsko sú určite favoriti, ale pevne verím, že atmosféra, ktorá bude na štadiónoch, bude hnať našich či českých hokejistov k dobrým výkonom a budú im konkurovať.

https://emefka.sk/tag/zaujimavi-slovaci/ Tag v článku: Zaujímaví Slováci
Aké majú tento rok šance Slováci? A ako sa vám pozdáva zostava hráčov nášho tímu?

Zostava ešte nie je uzavretá a môžu sa ešte udiať rôzne zmeny. Uvidíme, kto všetko nás nakoniec podporí zo zámoria. Určite nám bude chýbať aj kvalita niektorých hráčov pôsobiacich v KHL. Tím vyzerá, že bude zložený z mladých, korčuliarsky vyspelých hráčov. Je teda pravdepodobné, že nebudeme zaostávať v rýchlosti, čo je v dnešnom hokeji hlavný predpoklad k úspechu.

Myslím že budeme sledovať ofenzívny hokej s množstvom šancí. Ak sa nám ich bude dariť premieňať, verím, že sa dostaneme ďaleko.

Kedysi ste hrali aj vy v rámci slovenskej hokejovej reprezentácie do 18 rokov. Nerozmýšľali ste, že by ste to dotiahli až na MS, ktoré sleduje celý svet?

Samozrejme. Každý mladý hráč sníva o tom, že bude raz hrať v NHL alebo v slovenskom drese na MS. V mládežníckych reprezentáciách som nastupoval pravidelne, a vtedy sa ten sen zdal, samozrejme, o niečo bližší. Treba si však povedať, aká ťažká je v skutočnosti tá cesta a ako málo hráčom sa to podarí.

Čo v rámci vašej hokejovej kariéry vnímate ako najväčší dosiahnutý úspech?

Na klubovej úrovni asi majstrovský titul v juniorke. Za úspech považujem aj to sa do reprezentácie dostať. Nášmu ročníku sa, žiaľ, nepodarilo žiadne zázračné umiestnenie na veľkých turnajoch. Aspoň v hokejbale sme si napravili chuť. Tam sme získali zlato v kategóriách U16, U18 aj U20.

Archív Patrika
Viete si vybaviť, na ktoré najkrajšie chvíle ako hráč hokeja rád spomínate?

Ak by som mal pomenovať konkrétne momenty, asi by som povedal prvý gól v slovenskom drese a prvý zápas, kde som zažil ten pocit stáť na ľade pri hymne. Dlhodobejšie by som určite spomenul rok v Hradci Králové. Až tam som naozaj pochopil, ako má vyzerať život profesionálneho športovca, a to som si veľmi užíval.

Na ľade často prebiehajú tvrdé bitky hráčov súperiacich tímov. Ocitli ste sa aj vy niekedy v takejto šarvátke? Ako takéto konflikty na ľade vznikajú?

Väčšinou to vyplynie z hry. Pokiaľ niekto napadne alebo škaredo sfauluje vášho kamaráta v tíme, musíte sa ho zastať. Ja osobne som bol skôr technicky vybavený hráč, takže som konflikty nevyhľadával, ale nevyhnete sa tomu úplne. Párkrát som sa v takej situácii ocitol. Treba byť pripravený a nezľaknúť sa.

Spomeniete si, kde nastal ten zlom – prejsť od hrania hokeja k trénovaniu ľudí, ako hrať hokej?

Svojím spôsobom som to vždy chcel robiť, len som si myslel, že to príde neskôr. Po návrate na Slovensko som počas sezóny nastúpil na FTVŠ. Po pár sezónach v Trnave a Bratislave som sa rozhodol už ďalej nehrať. Myslel som si, že sa k tomu onedlho vrátim, ale dostal som ponuku ísť trénovať deti a od tej chvíle sa tomu venujem už asi 5 rokov.

Archív Patrika
Momentálne pôsobíte ako asistent trénera na HC Slovan Bratislava. Ktorú kategóriu ľudí trénujete a ako vyzerá vaša pracovná náplň?

Momentálne sme ukončili sezónu s mladšími žiakmi. Budem s nimi pokračovať aj ďalej, takže od budúcej sezóny budem trénovať šiestakov a ôsmakov. Náplň je veľmi komplexná. V prvom rade sa snažíme z chlapcov vychovať slušných a cieľavedomých mladých ľudí. Tá športová časť je o príprave cyklov a daných tréningových jednotkách.

To je, samozrejme, veľmi zjednodušené vysvetlenie, ale podstata je rozvíjať chlapcov.


Vy ako celoživotný športovec a hokejista, vedeli by ste nám priblížiť, v akých čiastkach sa pohybuje cena výstroja hokejového hráča?

To je veľmi individuálne a záleží od kategórie výstroja. Odhadom medzi 1000 – 2500 eur pri profi výstroji.

Tak to je veľmi zaujímavá suma, a v akých sumách sa pohybujú tréningy hokeja? Fungujú tieto platby na mesačnej alebo ročnej báze?

V mládežníckych kategóriách sa platí ročné členské, ktoré sa ale dá rozdeliť na viacero splátok. Opäť je to individuálne, aký ročník dieťa navštevuje a v akom klube. Ale pre zjednodušenie je to okolo 1000 eur ročne.

Archív Patrika
Vedeli by ste nám opísať, ako taký hokejový tréning prebieha?

Skladá sa väčšinou z tréningu na suchu a na ľade. Záleží na kategórii a období. Každý tréning vyzerá trochu inak a je na niečo zameraný. Je to veľmi široká téma a stále sa to posúva. V dnešnej dobe sa snažíme vytvárať deťom podmienky, aby sa museli čo najčastejšie rozhodovať a vedeli byť kreatívne. Chýba im to množstvo podnetov, ktoré staršie generácie zažívali vonku pravidelne.

Nájdu sa u vás v tíme aj deti, ktoré stoja za zmienku, že sa v nich skrýva obrovský talent a mohli by to dotiahnuť napr. až do zámorskej NHL?

Pevne verím, že niektorí z chlapcov majú šancu hrať veľký hokej. No je to ešte ďaleko. NHL je predsa špička ľadovca. Na to, aby sa tam hráč dostal, nestačí iba talent.

Registrujete aktuálne z vašej pozície v rámci Slovenska talentovaného hráča, ktorého podľa vás čaká žiarivá hokejová budúcnosť (okrem Slafkovského)?

Registrujem ich viacero, o ktorých si myslím že majú potenciál. Mali sme silné ročníky po dlhšej dobe, ktoré dokázali konkurovať vo svete. Je len otázka času, kedy sa ich viac presadí aj v NHL.

Viete nám prezradiť, či sa dá iba trénovaním hokeja na Slovensku uživiť? V akých čiastkach sa pohybujú výplaty trénerov?

Nebudem to konkretizovať, ale pre väčšinu trénerov to nie je jediný príjem.

Archív Patrika
Na záver rozhovoru, ktorý hokejový tím je váš najobľúbenejší? Máte v rámci celosvetovej scény aj najobľúbenejšieho hráča?

V detstve som mal rád Detroit Red Wings. Dnes už to tak nie je, ale zostal som fanúšikom ofenzívneho a kreatívneho hokeja. Connor McDavid je jedným z hráčov, ktorí stále niečím dokážu prekvapiť. Mal som tú česť si proti nemu zahrať, a je to inšpirujúce, čo dlhodobo predvádza.

Patrik, my vám veľmi pekne ďakujeme za váš čas. Celá redakcia vám želáme mnoho úspechov a víťazstiev. Pevne veríme, že práve pod vašimi rukami vyrastú budúce slovenské hokejové hviezdy.

Ďakujem za pozvanie.

Archív Patrika

Martin Krug
Primárne sa venujem tvorbe článkov na tému Marvel a Marvel Cinematic Universe (MCU). Cudzie mi však nie sú ani témy, ktoré spadajú do fantasy pop-kultúry, od najrôznejších kníh, cez vybrané komiksy, až po samotné filmové a seriálové projekty. Denne prispievam k tuzemskému Marvel spravodajstvu prostredníctvom sociálnych sietí.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.