Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 6.6.2023
sk
Norbert
cz
Norbert
Premium odznak
Zdroj: ©Twentieth Century Fox / MovieStillsDB

Tri revolučné filmy, ktoré odštartovali svoj vlastný žáner

Existujú filmy, ktoré mali nepopierateľný vplyv na celé odvetvie kinematografie. Nič podobné totiž predtým na plátne neexistovalo.

Väčšina filmov spadá do tradičných, ľahko identifikovateľných žánrov – komédia, dráma, horor, romantika atď. Potom sú tu ale filmy, ktoré si vytvorili vlastný žáner. Prišli totiž s takými neobvyklými a odlišnými prístupmi k rozprávaniu príbehov, že toto dielo nezapadá do žiadnej zo základných kategórií. V skratke, tieto filmy boli revolučné. Vytvorili si vlastný žáner.

Existujú filmy, ktoré mali nepopierateľný vplyv na celé odvetvie kinematografie a inšpirovali množstvo nasledovníkov. Toto sú filmy, ktoré ich tvorcovia priniesli na svet s obrovským rizikom. Nič podobné totiž predtým na plátne neexistovalo a vždy panovali obavy, ako bude film prijatý publikom. 

Noc živých mŕtvych (1968)

Noc živých mŕtvych od režiséra Georga A. Romera je nízkorozpočtová snímka natočená v americkom Pittsburghu a jeho okolí. Napriek skromnému budgetu film spôsobil revolúciu na poli hororových filmov.

Zombie postavy sa objavovali na obrazovkách a v knihách už desaťročia predtým, zobrazované však boli úplne inak – stvorenia boli napríklad ovládané niekým, kto praktizuje voodoo. Romero mal nápad prebudovať zombie do úlohy obyčajných ľudí, ktorí zomreli, boli privedení späť k životu a fungujú nezávisle. Dnes už vieme, že to bol voči divákovi geniálny ťah.

Tento článok je dostupný členom EMEFKA PREMIUM


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Andrej Jakubík
Moje články na EMEFKA sú hlavne o zaujímavostiach sveta okolo nás. Tých známych, menej známych, živých aj neživých. Doma som v zoológií, botanike, histórií, ale aj záhadách a všadeprítomnej popkultúre. A jedno zvláštne miesto v mojom živote zaujímajú ryby.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje