Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 30.1.2023
sk
Ema
cz
Robin, Erna

Tri šálky kávy denne človeku prospievajú a výrazne znižujú riziko predčasnej smrti, tvrdia vedci

Ako pri všetkom, aj pri káve platí, že ju treba konzumovať s mierou.


Prospieva pitie kávy nášmu zdraviu, alebo nie? Na túto otázku majú rôzni odborníci rôzne názory. Všeobecne ale panuje zhoda, že pokiaľ sa káva konzumuje s mierou, nemala by byť pre človeka škodlivá. Ako ale píše portál Sto plus jednička, čínski vedci nedávno publikovali výsledky štúdie, podľa ktorej by mohla byť káva prospešná.

Podľa nich totiž približne tri šálky kávy denne prispievajú k dlhšiemu životu. Výskum sa uskutočnil na 171 616 ľuďoch a zameriaval sa na ich stravovacie návyky, vrátane toho, ako často pijú kávu. Z výsledkov vyplýva, že 55,4 % účastníkov pilo kávu bez sladidla, 14,3 % si ju sladilo cukrom, 6,1 % umelými sladidlami a 24,2 % kávu vôbec nepilo. V priemere však ľudia, ktorí si kávu dopriali, žili dlhšie než tí, ktorí ju nepili. A nezáležalo na tom, či si ju sladili alebo nesladili.

káva, vedecký výskum, dĺžka života, zdravie
Shutterstock

Až o 30 % nižšie riziko smrti

Ukázalo sa, že ľudia, ktorí si dali dve až štyri šálky kávy denne, mali o 30 % znížené riziko predčasného úmrtia. Autor štúdie Tan Liou uviedol, že výskum potvrdil to, čo sa už dlho vedelo: že kávu treba konzumovať s mierou. Tí, ktorí jej pili príliš málo alebo, naopak, príliš veľa, mali horší zdravotný stav a s tým aj vyššie riziko predčasnej smrti.

„Predchádzajúce štúdie naznačovali súvislosť medzi konzumáciou kávy a zníženým rizikom úmrtia, ale nerozlišovali medzi kávou konzumovanou s cukrom alebo umelými sladidlami a kávou konzumovanou bez cukru,“ podotkol Liou.

káva, vedecký výskum, dĺžka života, zdravie
Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť