Piatok 7.10.2022
sk
Eliška
, Elisa
cz
Justýna
, Justina, Justin
Zdroj: ©Shutterstock

Tri skutočné príbehy toxických vzťahov. Slovenská odborníčka varuje, na čo si dať pozor

Ako sa pomocou červených vlajok dostať z toxických vzťahov.

Vzťah by mal byť o tom, že nájdeš svoju vysnenú druhú polovičku. Ste spolu, lebo sa obaja cítite komfortne v prítomnosti toho druhého a neviete sa dočkať, kedy sa znova vybozkávate. Občas to nevyjde na prvý pokus, preto treba hľadať ďalej. Niektoré pokusy však so sebou prinášajú kusisko drámy do tvojho života. Niekedy môžeš spadnúť až do toxického vzťahu.

Spolu s Bronislavou Švrčkovou, ktorá je špecialistkou na problematiku toxických vzťahov, sme vytvorili zoznam deviatich bodov, na čo si dať pozor v začiatkoch vzťahov. Ide o „red flags“ alebo červené vlajky, ktoré by ťa mali varovať, že tvoja láska možno nie je tá pravá. Odborníčka sa s nami zároveň podelila o skutočné príbehy osôb, ktoré niečo také zažili.

Slovenská odborníčka na toxické vzťahy varuje, na čo si dávať pozor
Shutterstock

1. Neprimeraná žiarlivosť

Ak už na začiatku vzťahu tvoja polovička žiarli, nie je to dobré znamenie. Žiarlivosť totižto nemá nič spoločné s dokazovaním lásky. Hovorí skôr o neistote toho druhého a o tom, že si neverí. Ak ju má v sebe hlboko zakorenenú, ty to neopravíš. Môžeš sa pokojne postaviť aj na hlavu.

2. Kontrola

Stále sa ťa vypytuje – čo robíš, kde a s kým si, čo plánuješ. Ak je to intenzívne a nátlakové už v začiatkoch vášho vzťahu, tak máš kontrolujúceho frajera/frajerku. Takisto ako ten žiarlivý ťa potrebuje mať pod kontrolou a skúša, do akej miery to zvládneš znášať.

3. Love bombing

Inými slovami bombardovanie láskou. Tvoj nový objav ťa zasypáva kyticami, hovorí o tebe už po pár týždňoch ako o životnej láske, kupuje ti drahé darčeky. Navyše ťa vzal na dovolenku a robí presne to, čo si pred ním spomenula, že by ťa potešilo a čo máš rada. Svojou oslepujúcou pozornosťou ťa odvedie od iných dôležitejších vecí, ktoré si v tej eufórii nevšimneš.

4. Spoločný život

Včera ste si dali prvú spoločnú pusu a dnes už hovorí o spoločnom bývaní, svadbe, dieťati. Berie to ako formu, ktorou ti vyznáva lásku, ale treba byť opatrný. Nie je to zdravé tempo, hoci ti to lichotí. Spoločné bývanie je veľké rozhodnutie, preto sa doň nehrň hlava-nehlava. Môže ťa to veľmi rýchlo sklamať a cesta späť bude ťažká.

Slovenská odborníčka na toxické vzťahy varuje, na čo si dávať pozor
Shutterstock

5. Komunikácia s okolím

Teba nosí na rukách, je milý, slušný, ale k ľudom, ktorých nepotrebuje alebo ich nepovažuje za dôležitých, sa nechová úplne najlepšie. Všímaj si jeho správanie k blízkym, ale napríklad aj k čašníkom, keď ste spolu na drinku. Snaž sa vidieť celkový obraz toho, aký je k iným a ako o nich rozpráva.

Odporúčame prečítať:

Otestuj sa: Dokážeš trafiť správne klávesy na tejto „slepej“ klávesnici?

6. Ex je ex

Zbystri aj vtedy, keď je reč o bývalých vzťahoch. Ak boli všetky ex hyeny alebo každý ex sebecký a hlúpy idiot, buď v pozore. Raz sa tak bude možno vyjadrovať aj o tebe.

7. Manipulácia

Má hlúpe poznámky, ktoré ti nehladia tvoje uši. Máš príliš krátku sukňu, mala by si viac cvičiť a mnohé ďalšie. Možno to na začiatku vzťahu nemyslí ten druhý zle, každopádne je dobré si overiť, čo tým myslel. Dôležitá je odpoveď a či sa tieto otázky budú v budúcnosti opakovať.

8. Rešpekt

Prosíš ho, aby prišiel načas alebo aby pred kamarátmi nehovoril o politike. Mohol by trochu stíšiť rádio v aute, ale on/ona ťa nepočúva a tvári sa, že sú tvoje pripomienky otravné. Rešpekt vo vzťahu je úplný základ. Musí byť však obojstranný.

9. Polopravdy

Niečo ti na pravde toho druhého nesedí. Nevieš to presne pomenovať, ale máš pocit, že si niektoré veci odporujú, čo ťa zneisťuje. Pýtaj sa viac otázok k téme a dobre počúvaj, čo odpovie. Tvoj pocit alebo intuícia môžu byť veľmi dôležité, tak ich nepotláčaj.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť