Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 16.7.2024
sk
Drahomír
, Drahomíra
cz
Luboš
, Liboslav, Luboslav

Všetci sme sa už stretli s takým človekom, ktorý je neustále negatívny. Nadáva, aké je všetko zlé, ako sa mu nič nedarí, a aj v pozitívnej veci hneď vidí niečo negatívne. Možno si dokonca aj ty jedným z takýchto ľudí. Negatívne myslenie nikomu neprospieva, a preto máme pre teba niekoľko tipov, ktoré ti pomôžu negatívne myslenie zmeniť. 

1. Usmievaj sa

Už len taká blbosť, akou je usmievanie, ti dokáže zmeniť negatívne myslenie. Okrem toho, ak sa budeš všade navôkol usmievať, nájdu sa ľudia, ktorí ti tvoj úsmev opätujú, a to ti tiež pridá na lepšej nálade. Začni svoj deň tvojou obľúbenou pesničkou, povedzme aj vianočnou z nášho adventného kalendára, a hneď budeš mať dôvod na úsmev.

Sayo Garcia, Unsplash

2. Medituj

Meditácia ti pomôže lepšie kontrolovať tvoje myšlienky. Budeš schopný si ich lepšie uvedomovať. Takže, akonáhle ti napadne akákoľvek myšlienka, ktorá má negatívny náboj, uvedomíš si to a budeš ju môcť zahnať. Okrem toho má meditácia mnoho ďalších pozitívnych účinkov na tvoju myseľ a telo. Môžeš si o nich prečítať tu.

3. Buď vďačný

Napíš si každý deň zoznam vecí, za ktoré si vďačný, ktoré ťa v ten deň potešili. Naučíš sa tak oceniť aj maličkosti a zistíš, že niektoré z tvojich problémov nie sú také veľké, ako si si prvotne myslel.

Uvedomíš si, že mnohí ľudia nemajú ani toľko, čo je pre teba každodennou samozrejmosťou. Naučí ťa to vážiť si to, čo máš, a nepremýšľať negatívne nad vecami, ktoré si nezaslúžia, aby si si nad nimi robil starosti.

Shutterstock

4. Prestaň sa ľutovať

Áno, všetci máme problémy, všetci sme si museli prejsť ťažkými obdobiami, nie každý to možno mal také ťažké ako ty, ale je čas pohnúť sa ďalej. Nevyužívaj svoju minulosť na to, aby si sa ľutoval. Okej, stalo sa, ale je čas ísť ďalej.

To, že sa budeš v tomto negatívnom močiari myšlienok máčať, ti nepomôže. Ako sa hovorí: každý je strojcom svojho šťastia. Svoju minulosť možno nedokážeš zmeniť, no môžeš zmeniť svoju budúcnosť. Tá je len v tvojich rukách.

5. Obklop sa pozitívnymi ľuďmi

Ak si človek, ktorý sa zasekne v špirále negatívnych myšlienok dosť často, tak si nájdi ľudí, ktorí ťa z nej vytiahnu. Všetci máme na rôzne veci iné pohľady. Možno ten večne optimistický kamoš uvidí v tvojej situácii pozitívnu stránku veci, ktorú si ty doteraz nevidel.

Priscilla Du Preez, Unsplash

Niekoľko tipov na záver:

• Dávaj si pozor na to, ako rozprávaš. Namiesto: „Čaká ma zmena práce, budú to ťažké časy,“ môžeš povedať „budem meniť prácu, čo mi možno priťaží, no nájdem nejaké spôsoby, ako situáciu vyriešiť.“ 

• Nejde o život, nejde o nič. Treba si pripomínať túto dôležitú a možno pre niekoho aj otrepanú vetu. Je to však pravda. Neexistuje problém, ktorý by sa nedal vyriešiť.

• Ovládni svoje myšlienky. Napríklad ťa trápi, že máš málo peňazí. Tým, že budeš nad tým premýšľať, to však nevyriešiš a zbytočne sa zaťažuješ. Namiesto toho, aby si sa nad týmto problémom trápil, hľadaj riešenie. Je to rovnaký princíp, ako keď v nedeľu premýšľaš, ako veľmi nechceš ísť do práce v pondelok. Ničíš si týmito myšlienkami deň voľna, a aj tak tým nič nevyriešiš.

Shutterstock

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.