Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 22.4.2024
sk
Slavomír
cz
Evženie
, Evžénie

Triky, vďaka ktorým sa ti zaručene podarí zaspať. Väčšinu z nich si ešte neskúšal

Pomôže ti žuvačka aj včely.


V dnešnom rýchlom a technológiami nabitom svete je spánok pre mnohých ľudí vzácnym tovarom. Stres, obavy a neustály príval informácií môžu výrazne ovplyvniť našu schopnosť zaspať a udržiavať hlboký spánok. Hľadáš triky, vďaka ktorým sa ti podarí zaspať?

Našťastie, niekoľko ich existuje. Sú možno trochu nekonvenčné, ale prekvapivo efektívne. Od zvuku smaženia po napodobňovanie včely, tieto metódy môžu znieť nezvyčajne, avšak od pokojného a dobrého spánku ťa delí len ich vyskúšanie.

1. Hľadanie útechy vo zvukoch

Málokto by považoval zvuk smaženia za upokojujúci, no pre niektorých ľudí môže mať tento zvuk hypnotický účinok. Zvuky ako šum vody alebo praskanie ohňa sú známe svojou schopnosťou uviesť myseľ do relaxácie. A áno, pre niektorých to môže byť aj zvuk vysmážania. Tieto zvuky patria do kategórie bieleho šumu, ktorý pomáha zakryť ostatné rušivé zvuky v okolí a umožňuje ľahšie zaspať.

2. Napodobňovanie včely: prastará technika dýchania

Jogová technika dýchania známa ako „Bhramari Pranayama“, často opisovaná ako napodobňovanie včely, je ďalším účinným spôsobom, ako podporiť spánok. Táto technika zahŕňa hlboké, pomalé dýchanie pri súčasnom vydávaní nízkeho, monotónneho zvuku podobnému bzučaniu včely. Tento zvuk a spôsob dýchania môžu pomôcť zmierniť napätie a stres, čím sa zvyšuje pravdepodobnosť rýchlejšieho zaspania.

Mohlo by ťa zaujímať:

Nedarí sa ti zaspať? Problémom môžu byť tieto potraviny, v noci sa im vyhýbaj

3. Predstav si, že opúšťaš svoje telo

Technika vizualizácie, kde si predstavíš, že opúšťaš svoje telo a cestuješ na pokojné miesto, môže byť účinná pri uvoľnení mysle a zlepšení schopnosti zaspať. Táto metóda pomáha odvrátiť pozornosť od stresujúcich myšlienok alebo obáv, ktoré ťa môžu držať v stave bdelosti.

4. Čítanie veľmi náročného alebo nudného textu

Hoci to znie kontraproduktívne, čítanie veľmi náročného alebo nudného textu môže podporiť ospalosť. Táto metóda funguje na princípe, že nudenie mozgu môže viesť k rýchlejšiemu únavovému stavu, čím sa uľahčuje prechod do spánku.

5. Pomalé žuvanie

Ak hľadáš triky, vďaka ktorým sa ti podarí zaspať, skús pred spaním žuť žuvačku. Pomalé žuvanie (napríklad žuvačky) pred spaním môže tiež pomôcť niektorým ľuďom zaspať. Tento proces vie podporiť uvoľnenie a redukciu stresu podobne ako meditatívne techniky, čo napomáha k rýchlejšiemu zaspávaniu.

Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.