Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 28.3.2024
sk
Soňa
cz
Soňa
, Sonja, Sonia

Dôvera je veľmi vzácna vec, ktorá sa ťažko získava a ľahko stráca. Nášmu mozgu trvá menej ako sekundu, kým sa rozhodne, či môže niekomu veriť. No ale vďaka nepríjemným skúsenostiam z minulosti sa už naplno nespoliehame ani na ten. Preto sme voči okoliu už prirodzene podozrievaví a neveríme každému, koho stretneme.

Ale ak si potrebuješ niekoho získať, či už je to tvoj šéf alebo frajerovi rodičia, existuje pár osvedčených trikov, ktoré ti k tomu môžu dopomôcť!

Psychologické triky, pomocou ktorých si rýchlejšie získaš priazeň okolia:

Ukáž im, že sa ti páčia

Vedci zistili, že na ľudí platí fenomén „reciprocity liking“. Ten hovorí o tom, že, jednoducho, ľudia majú radi tých, ktorí majú radi ich. Deje sa to preto, lebo od takých osôb cítia „teplo“ a podporu. Teda, ak budeš chcieť niekoho získať na svoju stranu, prejav mu pozornosť a náklonnosť.

Nehovoríme o tom, že by si sa mal vtierať, to nie. Je treba vedieť nájsť tú správnu mieru. Ak pochváliš človeku oblečenie, vlasy alebo niečo, čo ťa na ňom zaujalo, povzbudíš ho, potešíš a čiastočne získaš na svoju stranu.

Michael Buble Flirting GIF by bubly - Find & Share on GIPHY

Daj najavo svoju zraniteľnosť

Poukazovanie na vlastnú zraniteľnosť či nešikovnosť má na naše okolie priaznivý vplyv, aj keď máme možno sklon myslieť si opak. Ak občas upriamime pozornosť na svoju zraniteľnosť a fakt, že ani my nie sme dokonalí, urobí nás to pre ostatných atraktívnejšími.

Je to pochopiteľné aj z toho hľadiska, že všetci už máme plné zuby ľudí, ktorí sa tvária ako perfektní a sú príliš kritickí voči svojmu okoliu. Pri takých sa cítime menší, pretože my svoje nedostatky vidíme a tie ich nie, pokiaľ ich vedia dobre skryť. Urob preto výnimku a staneš sa pre svoju okolie zaujímavejším a iní sa budú pri tebe cítiť uvoľnenejšie.

Povedz prepáč, aj keď nemusíš

Ľudia v dnešnej dobe majú problém ospravedlniť sa a preukázať, že nejak pochybili. No a aj preto, keď dokážeme povedať prepáč a úprimne vyjadriť, že nás niečo mrzí, sme pre iných príťažlivejší spoločníci.

Prejav ľútosť aj za veci, za ktoré priamo ty nemôžeš. Napríklad, keď vidíš, že niekto zmokol alebo kašle, povedz, že ti to je ľúto a mrzí ťa to. Empatia je veľmi sympatická vlastnosť a nestojí ťa nič. Preto ju prejavuj častejšie.

Shutterstock

Napodobňovanie gest

Pri psychologickej technike zrkadlenia ide o napodobňovanie výrazov tváre, gest, rečových vzorcov alebo správania druhej osoby. Preukázala sa ako účinná. Čašníčky, ktoré ju aplikovali, dostali vyššie prepitné. Ďalší výskum ukázal, že muži hodnotili na prvom rande priaznivejšie také ženy, ktoré opakovali ich verbálne i neverbálne správanie. Mali by sa však reprodukovať iba priaznivé gestá, nie tie negatívne.

Zdôver sa

Jednou z najpôsobivejších metód je zdôverenie sa. Keď zdieľame svoje osobné informácie s druhými ľuďmi, automaticky sa k nim približujeme, lebo ich púšťame do „svojho sveta“.

A vedie to aj k tomu, že nám i oni prezradia nejaké zo svojich tajomstiev. Samozrejme, neodporúča sa hovoriť hocičo hocikomu. Avšak, ak poodhalíme iným niečo zo svojho súkromia, zážitkov, napríklad tých z detstva, bezpochyby tým zaujmeme. Ukážeme tak totiž z nášho života niečo, čo hocikto nepozná.

Golden Girls Rose GIF by TV Land - Find & Share on GIPHY

Tempo reči

Niektorí odborníci potvrdzujú, že správna rýchlosť prejavu môže dopomôcť vybudovať dôveru a nestratiť pozornosť nášho partnera v konverzácii. No každá situácia si vyžaduje špecifické tempo reči, neexistuje jedno unikátne.

Napríklad, rýchle vyjadrovanie naznačuje vzrušenie, emócie a vášeň. Zatiaľ čo pomalé tempo reči pomáha nášmu poslucháčovi sústrediť sa na dôležitosť či závažnosť témy.

Zastav ego a samoľúbosť

Pre mnohých je práve toto ten najťažší spôsob – problém s vysokým egom je v dnešnej dobe veľmi rozšírenou vecou. Pri tomto prístupe by sme sa však mali sústrediť na potreby a priania iných.

Počas rozhovoru s niekým naňho zapôsobíme najviac tak, že budeme prejavovať úprimný záujem o jeho život a to bez toho, aby sme neustále kecali iba sami o sebe. Treba klásť otázky, prikyvovať a rýchlo reagovať, aby vedel, že má našu plnú pozornosť.

Dotýkaj sa

Aj toto je vedecky dokázaný fakt. Ak sa budeme počas rozhovoru toho druhého zľahka dotýkať, bude to mať naňho priaznivý účinok. Samozrejme, musíme poznať isté hranice. Ak narušíme „intímnu“ zónu, a to obzvlášť s ľuďmi, ktorí sú na to citliví, bude to mať opačný efekt a iba ich odplašíme.

Woman Hugging Man
https://www.pexels.com/photo/woman-hugging-man-2626723/

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.