Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 29.1.2023
sk
Gašpar
cz
Zdislava
, Zdeslava

Milovníci kvalitných akčných trilerov by mali spozornieť, keďže sa do našich kín dostáva aj jeden z najchválenejších filmov tohto žánru. Jeho názov je Nikto a natočil ho Ilja Najšuller (podpísaný je aj pod originálnym akčňákom Hardcore Henry). V tomto článku si predstavíme, o čom vlastne táto snímka je a čo na ňu hovoria recenzenti, ktorí ju už mali možnosť vidieť.

Z nenápadného muža vykonávateľ pomsty

Hutch (Bob Odenkirk) je dokonale nenápadný chlapík, ktorý žije bežný a trochu nudný život s manželkou a deťmi. Jeho rezignovaný životný postoj nenalomí ani moment, keď sa do jeho domu vlámu zlodeji, ktorí dokonca fyzicky napadnú jeho syna. Hutch do celej situácie ale nezasiahne, čo mu vynesie povesť mäkkýša a zbabelca.

Málokto ale vie, že Hutch má za sebou špeciálny tréning a rozhodne vie, ako s nepríjemnými agresormi vysporiadať. Jeho nahromadená zlosť vybuchne v momente, keď jeho a ostatných cestujúcich v autobuse začne terorizovať banda grázlov. Hutch dá naplno priechod svojej agresivite, čím roztočí kolotoč poriadne nečakaných udalostí.

CinemArt SK

Čo hovoria recenzenti?

O scenár filmu sa postaral Derek Kolstad (séria John Wick) a okrem Odenkirka vo vedľajších úlohách uvidíme aj Connie Nielsen, Christophera Lloyda, Michaela Ironsidea, Alexeja Serebrjakova, RZA či Colina Salmona. Snímka si od amerických recenzentov odniesla pozitívne recenzie, na stránke Rotten Tomatoes má momentálne 84 % pozitívnych recenzií. Veľkú spokojnosť navyše hlásia aj diváci, tí filmu na RT udelili skvelých 94 %.

Kritici chvália nielen akčné scény, ale aj tempo a dynamiku, čierny humor a nadhľad. Dodali síce, že v rámci žánru film nedisponuje príliš originálnym príbehom, to ale podľa všetkého vôbec neprekáža.Výborná zábava, len neočakávajte príliš veľa originality,“ okomentoval to Lou Thomas. „Čistá zábava, čistý adrenalín,“ zhodnotil film TT Stern-Enzi.

CinemArt SK

Dwight Brown napísal, že scenár sa zaujímavo pohráva s motívmi pomsty, rodinných hodnôt či finančných problémov. Pochválil tiež šťavnaté dialógy. Robert Daniels snímku označil za „temnú akčnú komédiu, ktorej najväčšie salvy smiechu pramenia z bezdôvodnej brutality“. Keď sme už pri tej brutalite, niektorí kritici ju považovali za príliš prehnanú, iní ale zdôraznili, že ide o zámernú nadsázku.

Násilie vo filme je totiž vraj tak absurdne vyšponované, že divákovi neostáva nič iné, len sa baviť. Chválu si odniesol aj predstaviteľ hlavnej úlohy Bob Odenkirk. Ten v sebe podľa kritikov dokáže veľmi dobre skĺbiť dve polohy: na prvý pohľad nenápadného a slabošského chlapíka a nezastaviteľného vykonávateľa pomsty.

Richard Whittaker film prirovnal k niektorým akčným hitovkám 80. rokov. „Ide o esenciu najlepších akčňákov z 80. rokov,“ dodal. Nikto má ten pravý mix premyslenosti, akcie a humoru.“ Michael O’Sullivan zase vo svojej recenzii napísal, že film bude skvelým zážitkom pre každého, kto obľubuje štylizované násilie a nadhľad. Snímku prirovnal k Johnovi Wickovi.

„Úžasne plynulý a dômyselný akčný film,“ stojí v recenzii Alonsa Duraldeho. Meagan Navarro poznamenala, že z hľadiska príbehu nemá film žiadnu veľkú hĺbku či sofistikovanosť, ale vyrovnáva to hlavne prehnaným štylizovaným násilím a humorom. „S Odenkirkom na čele je to absolútna pecka,“ dodala. Zdá sa teda, že fanúšikovia adrenalínových akčňákov si v kine rozhodne prídu na svoje. Nikto do našich kín dorazí už 24. júna 2021.

CinemArt SK

Tento obsah vznikol v spolupráci s CinemArt


Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť