Čokoláda nemá len jeden medzinárodný deň, kedy sa oslavuje jej prínos pre ľudstvo, no povedzme si úprimne, kľudne by tak mohlo byť aj každý deň, lebo bez nej si už nevieme predstaviť život. Teda ak si ten správny milovník. Čokoláda sa vyrába zo zŕn kakaovníka a tento strom sa pestuje už vyše tritisíc rokov. Ďakovať zaň môžeme pôvodným obyvateľom stredného Mexika a Južnej Ameriky.
Každý čokoholik vie, akou dôležitou súčasťou života je čokoláda a výrobky z nej. Už len tá vôňa zvyšuje mozgové vlny theta a začínaš relaxovať. Ak si v strese alebo pociťuješ úzkosť, si zdeptaný zo života, alebo ťa bolí srdiečko z lásky, čokoláda ti jednoducho vie pomôcť. A jedna obrovská lyžica nutelly je priam vykúpenie pre ubolenú dušičku (pozn. autora – tvoju, nie Miškovu). Nemaj žiadne výčitky, veď tým chrániš svoje srdce, znižuješ krvný tlak a dopuješ sa antioxidantmi. Avšak, musí to byť čokoláda s čo najvyšším podielom kakaa (min. 60 percent), tá je tá zdravá a obsahuje menej cukru. No ak si si veľmi nepotrpel na podiely kakaa, či výbere cukrovinky, tak po tomto záchvate si daj rande s bežiacim pásom. Aj šport ti vylepší náladu a pomôže odbúrať smútok či stres.
Istá legenda hovorí, že ženy v čase PMS (predmenštruačný syndróm) sú schopné neuveriteľných vecí, vrátane vyjedenia mesačnej zásoby sladkostí. Serotonín – hormón šťastia je zodpovedný za to, že svet je s čokoládou proste krajší, nálada lepšia a nervy menšie. Napríklad také dennodenné konzumovanie horkej čokolády znižuje riziko vzniku srdcových chorôb. A takisto je prospešná aj v našej ústnej dutine, chráni totiž pred zubným kazom. Milé ženy pozor, 10 kíl je smrtiaca dávka.
Na výrobu pol kilovej čokoládky treba zhruba 400 kakaových bôbov a ich najväčšia produkcia sa presunula do Afriky. Vynálezca čokoládových sušienok cookies predal jeho nápad švajčiarskej firme Nestlé za doživotný príjem čokolády. Určite si vedie veľmi šťastný život. A nám ostatným nezostáva iné, len ďalej nakupovať všetky tie oku i duši lahodiace čokoládové výrobky. Ku tomu by ťa nemalo prekvapiť, že v dnešnom svete si už môžeš kúpiť aj čokoládové čipsy, čokoládovú pizzu alebo choco kebab.
Niečo zo zločinov, spáchaných na čokoláde:
Len nedávno v Nemecku zmizlo 20 ton čokolády. Nevedno, či páchatelia išli priamo po chladiarenskom návese a vajíčka Kinder Surprise boli len ,,surprise“. Podstatné je, že škoda bola vyčíslená na viac ako 50 000 eur. To však nie je ojedinelý prípad, stalo sa to už aj predtým. V roku 2013 v americkom štáte Florida, takisto zmizol kamión tohto božieho diela v hodnote 120 000 dolárov, no páchateľa nechytili. V roku 2008 v Jeruzaleme zmizlo 100 ton priamo zo skladu. Tento človek je už zrejme mega obézny, alebo si zarobil približne 280 000 eur. Toto už pred deťmi neschováš. Ani pred susedmi. Sleduj burzy a bazáriky, či nepostrehneš niečo zaujímavé. Rozrastá sa nám tu snáď nejaká čokoládová mafia?
Okrem všetkých tých Kinder zázrakov, Miliek a iných tomu podobných pokušení existujú ďalšie sladkosti, ktoré ako závislák určite poznáš. Toblerone ti nemusíme predstavovať. Ročne sa tejto čokolády predá toľko kusov, že ak by sme ich poukladali jednu za druhou, vytvoríme čiaru dlhú 62 000 km – čo je viac ako obvod Zeme!
Bielu čokoládu buď miluješ alebo nenávidíš. Teda, aby sme boli presní, biela čokoláda neexistuje! Aspoň nie v pravom zmysle slova. V čokoláde nájdeme kakaové maslo a kakaovú hmotu. V tej bielej kakaová hmota chýba a pridáva sa mlieko a samozrejme cukor. Takže táto čokoláda vám síce môže zlepšiť náladu placebo efektom, ale nič viac.
Jedna čokoládová tyčinka pravdepodobne obsahuje aj 8 častí hmyzu. Stále je to však v tolerancii a tak si smelo môžeš vychutnávať svoju tyčinku a pripravovať sa na to, že v budúcnosti nebudeš mať na výber a hmyz bude na tvojom dennom jedálničku. Ľudstvo sa rozrastá a hmyz sa považuje za jedlo tretieho tisícročia. Také larvy, chrobáky, cvrčky hmm mňam.
Neuveriteľné sa stalo skutočnosťou a tento svet sa stáva lepším, pretože vedci vynašli štvrtý druh čokolády -ružovú Ruby. Švajčiarska spoločnosť Barry Callebaut prišla s touto úžasnou novinkou po 80-tich rokoch a tak si čoskoro budeme môcť pochutnávať na úplne novej a nepoznanej dobrôtke. Farba je prírodná, žiadne umelé farbivo a chutí ako lesné plody, aj keď ich v nej teda vôbec nenájdeme.
<Zdroj: hessenschau.de, upi.com, zaujimavysvet,sk, nerdist.com, casprezeny.sk, telegraph.co.uk,
Titulná fotka: pixabay.com