Jeseň je už tu a s ňou aj Dušičky a Halloween. Pomyselná smrť a strach z nej je k nám bližšie než kedykoľvek predtým. Sychravé a chladné počasie človeka často donúti stráviť večer doma. A čo je najlepšie v takom počasí robiť? Okrem spánku, samozrejme. Predsa pozerať film a najlepšie nejaký horor! Z redakcie ti teda prinášame tip na 10 alternatívnych hororov, ktoré by ti mohli takýto večer spríjemniť.
Nech pozeráš sám alebo s niekým, máš chuť na sci-fi, serióznu paródiu, komornú hrôzu, experiment alebo dokonca vojnový horor a mnoho ďalších, tu si niečo nájdeš. Prečo alternatívnych? Ide o originálne diela, ktoré sa buď vymykajú klišé konvenciám moderných hororov, alebo sú už trocha staršie, no tok času im neubral na kvalite. V zozname nájdeš aj americké, japonské, britské, ruské a dokonca aj nórske filmy.
Niektoré z filmov sú viac známe než druhé. Pravdepodobne niektoré aj poznáš, keďže sa v zozname objavili rovno dva filmy už teraz slávneho filmového štúdia A24. V zozname nájdeš aj známych hercov, ako napríklad Nicolas Cage. Nuž, pusťme sa do toho!
Climax
Climax z roku 2018 sa spočiatku hrá na tanečnú drámu, ktorá ťa schytí a nepustí ťa, až dokým v príbehu nenastane zlomový bod. Kontroverzný francúzsky režisér Gaspar Noé natočil drogami naplnené dielo, čo obsahuje bohovské tanečné choreografie a dávku dobrých fórov. Po prvej polovici ale nastáva moment, keď si väčšina tanečníkov uzavretých vo veľkej telocvični nevedomky dá LSD. Všetko sa premení na horúce peklo.
Okolo telocvične je len sneh a zdrogovaní tanečníci musia nájsť spôsob, ako prežiť sami so sebou. Veľakrát viac než nepríjemný komorný horor, ktorý nevyužíva žiadnych démonov a ani nadprirodzené entity, sa ti na sto percent vryje do pamäti. Noé si aj svojimi predošlými filmami, ako napríklad Irréversible a Enter The Void, zaslúžil prezývku najkontroverznejšieho režiséra posledných rokov a týmto filmom svoje postavenie len potvrdzuje.
The Wailling
Kórejský mysteriózny horor The Wailling z roku 2016 rozpráva príbeh mesta, ktoré sa stane svedkom brutálnej vraždy. Na miesto prichádza polícia a postupne sa zisťuje, že niečo nehrá. Úmrtia sa kopia a kolegami podceňovaný hlavný hrdina musí konať. Dejovo to znie klasicky. Režisér Hong-Džin Na ale do filmu dáva toľko mysterióznosti a prepája dej s folklórom tak dobre, že ani sám divák nemá poriadne tušenie, čo sa deje.
V malom mestečku totižto zlo vykonáva entita, ktorej podstata je nejasná. Všetko sa neustále zamotáva, a keď už je niekto na správnej stope, odhalí, že bol celý čas vodený za nos. Neistota dokonale pretkáva celý film a výsledný dojem je taký istý. Neprezradíme viac, asi by to aj tak nepomohlo. Jednoducho, ide o dokonale spracovaný mysteriózny horor.
The Lighthouse
A máme tu čerstvú klasiku! Robert Eggers je jedným z najoriginálnejších a najlepších tvorcov modernej kinematografie a jeho film Lighthouse z roku 2019 by mal vidieť každý fanúšik hororu. Ide o ojedinelý, miestami až surrealistický príbeh dvoch strážcov majáka, ktorí sa na svojej šichte zbláznia. Dej je extrémne jednoduchý, ide skôr o spôsob, akým Eggers túto obyčajne zdajúcu sa zápletku predvádza.
Ide o čiernobiely film natočený objektívmi z čias, keď skutočne existovali takíto strážnici majákov. Odporučili by sme si pozrieť aj jeho horor The Witch, avšak Lighthouse je viac než jedinečný tým, že ide iba o dvoch hercov, Robert Pattison a Willem Dafoe, čo ti určite na tvár privedú smiech, ale aj hrôzu.
Mandy
Mandy je druhým veľkým filmom režiséra Panosa Cosmatosa, o ktorom budeme ešte v budúcnosti určite veľa počuť. V roku 2018 sa rozhodol natočiť film o pomste, čo bude naplnený drogami a retro atmosférou. Koho si povolal, aby hral hlavnú úlohu? Predsa Nicolas Caga, ktorému rola pomstychtivého veterána a drevorubača sadla ako ušitá na mieru.
Spočiatku jemný romantický a snový film sa postupne mení na nočnú moru a skvelý horor. Zároveň treba vyzdvihnúť aj dokonalý soundtrack od zosnulého hudobného skladateľa a režiséra Johanna Jóhanssona. Film mieša mystiku, mytológiu, démonov a perfektne natočenú brutalitu do jedného veľkého drogového mixu, pri ktorom sa dostaneš do zhypnotizovaného stavu.
Threads
Posledné dva horory na tomto zozname v sebe nesú aj štipku humoru, čiže je čas to zvrtnúť. Threads je britský televízny film režiséra Micka Jacksona z roku 1984, ktorý si naprieč rokmi vyslúžil prezývku najdepresívnejšieho filmu v histórii. Nejde tu o žiadne nadprirodzené sily alebo vražedného maniaka. Threads sú realistickou interpretáciou toho, čo by sa stalo, ak by sa na svete rozpútala jadrová vojna. Vo filme sledujeme niekoľko postáv, ktoré prežívajú v Londýne zasiahnutom atómovou bombou.
Ich životy, telá a vzťahy sa postupne rozpadajú. Nejde o to, čo urobí výbuch, ale čo nastane potom. Film nám taktiež dáva možnosť nahliadnuť do budúcnosti a dekády trvajúcich následkov radiácie. Všetko je to podané civilne, realisticky a kruto. Spočiatku nevinne vyzerajúca dráma sa postupne vyvíja a divákovi na konci z ničoho nič zostane v ústach iba nechutná pachuť.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane