Come and See
Ďalšia depresia, musíme to tu trocha upokojiť. Ako v prípade Threads nejde čisto o horor, avšak udalosti príbehu sa posúvajú takým smerom, že v druhej polovici deja by sa dalo povedať, že je to aj horšie. Come and See je vojnový film Elema Klimova z roku 1985. Po dokončení filmu ukončil svoju kariéru a už nikdy nič nenatočil. Film sleduje bieloruského chlapca, čo sa rozhodne zapojiť sa do družiny partizánov. Je nadšený a teší sa, že bude pomáhať pri oslobodení krajiny.
Postupne sa stáva svedkom vojnových zločinov nemeckej armády, ktorá v tom čase na území Bieloruska praktizovala stratégiu „spálená zem“. Zabíjali, znásilňovali a vypaľovali. Postupný úpadok hlavného hrdinu môžeme vidieť priamo na jeho zošúverenej tvári. Znova, spočiatku krásne, no ku koncu realisticky hrôzostrašné dielo, čo ťa emocionálne vyšťaví.
Eraserhead
Eraserhead je klasika, súdená pre jesenné večery strávené doma, zatiaľ čo sa za oknami dymí z komínov veľkých rafinérií. David Lynch natočil v roku 1997 jeden zo svojich najznámejších a pritom najskorších filmov. Ide o surrealistický horor o podivnom chlapíkovi, ktorý sa musí postarať o svoje novonarodené dieťa. Nejde ale o obyčajné dieťa. Ide o monštrum, čo v hlavnom hrdinovi roztopašne prebúdza všetky obavy z rodičovstva.
Film je naplnený snovými sekvenciami, ktoré prenechávajú divákovu predstavivosť a interpretáciu plynúť. Ak sa budeš pýtať, prečo tento film vznikol, o čom je alebo na čo slúži, tak sa možno dopracuješ k zaujímavej odpovedi o vlastnom ja. Lynch totižto na žiadnu z týchto otázok vo filme neodpovie. Presne vďaka nim si film udržiava svoj status a vôbec nezostarol.
In a Violent Nature
Ak sa tvoje filmové chúťky zhodou náhod poberajú k žánru slasher, ktorý naplno využíva „možnosti“ ľudského tela, toto bude presne pre teba. In a Violent Nature je netradičný hororový film z roku 2024. Sledujeme v ňom krvilačné vyčíňanie obživnutého prastarého lesného ducha, čo si razí cestu naprieč lesmi a stretáva turistov, miestnych, a postupne sa dozvedáme niečo viac z jeho ponurej minulosti. Samozrejme, dej je iba vedľajšou záležitosťou, hlavne ide o brutálne chrumkavé vraždy hákmi, kladivami a všetkým, čo k poriadnemu slasheru patrí.
Pomaličky plynúci film ťa očaruje svojou kamerou, ktorá zväčša sníma krásnu prírodu Oregonu. Relatívne neznámy režisér Chris Nash natočil jednoduchý, avšak o to viac hypnotický film plný brutality. Pri niektorých vraždách sa možno aj pousmeješ, keďže sú tak explicitne obscénne, až sú nereálne. V spojení s okúzľujúcou prírodou ide o solídnu metaforu na to, ako to v prírode, napriek jej vonkajšej kráse, skutočne funguje.
Onibaba
Najstarším filmom na tomto zozname sa stáva Onibaba z roku 1964. Legendárny japonský režisér Kaneto Šindó natočil komorný horor o dvoch ženách, zablúdenom samurajovi a jednom démonovi, ktorý niečo skrýva. Na svoj čas ide o stále aktuálny film s témou medziľudských vzťahov a krásnou kamerou. Väčšina filmu sa odohráva v polorozpadnutých chatrčiach a trsoch trávy pri veľkej rieke.
Aj keď film vyzerá extrémne staro, drahý čitateľ, nenechaj sa zastrašiť, ide o dokonalú filmovú návštevu japonskej kultúry a toho, ako pravdepodobne vznikali legendy o japonských démonoch Yokai.
Trollhunter
Film The Blair Witch Project z roku 1999 započal éru hororov známych ako found footage. Všetci zrazu behali po lesoch a natáčali všetko s kamerou v ruke, aby dosiahli viac realistickosti. Všetko bolo surovejšie a divák mal pocit, akoby na mieste deja bol. Nórsky found footage horor Trollhunter z roku 2010 by sa dal pokladať za unikátnu paródiu tohto štýlu. Aký je dej? Banda študentov sa vydá do nórskej divočiny, aby natočila dokument o mysterióznom pytliakovi. Postupne sa dozvedajú, že loví prastarých a mystických obrov.
Trollhunter je skôr komédia než horor, avšak prvky strachu a napätia v sebe má. Stačí sa nechať unášať záhadným pytliakom, tak ako to robia hrdinovia filmu, a zaručene nájdeš niečo, čo ťa pobaví alebo vydesí. Snímku od režiséra Andrého Ovredala, zverenca legendárneho fantasy režiséra Guillerma Del Tora, sa oplatí vidieť.