Správa o smrti blízkeho človeka zasiahne každého inak. Niekto to prežíva navonok, iný zas viac vo svojom vnútri. Obe skupiny majú spoločné to, že so smrťou blízkeho sa treba vysporiadať aj fyzicky. Znamená to pripraviť mu úctivú poslednú rozlúčku. A s touto témou sa spájajú pohrebné tradície.
Pohrebné tradície na svete sú rôzne. Nadobúdajú jedinečné formy na celom svete, keďže jednotlivé etniká oslavujú život a uctievajú smrť jednotlivcov spôsobmi jedinečnými pre ich kultúru. Tu sú niektoré zaujímavé pohrebné tradície z celého sveta.
Pochovávanie ako turistická atrakcia
Váránasí, alebo Benáres, je mesto v Indii ležiace pri brehu Gangy. Toto mesto nachádzajúce sa v severnom štáte Uttarpradéš, sväté mesto hinduistov, priťahuje pútnikov aj turistov z celého sveta. Hlavnou atrakciou sú pohrebné gháty Manikarnika a Harishchandra. Ide o rozľahlé kremačné areály pri rieke Ganga. Keďže vyznávači hinduizmu veria, že kremáciou duše zosnulých oslobodia od kolobehu života, smrti a reinkarnácie, pohrebné rituály v posvätnom mieste hinduizmu sú doslova biznisom.
Miera dopytu je taká vysoká, že Varanasi je jediným mestom v Indii, v ktorom horia pohrebné hranice 24 hodín denne, sedem dní v týždni. Priemerne sa tu denne spáli takmer 200 tiel. Príprava tela na spálenie spočíva v jeho odetí do farebných látok a odnesení na bambusových nosidlách dole do Gangy mužskými rodinnými príslušníkmi, kde sa nakrátko telo ponorí do rieky. Popol, ktorý zostane, sa potom vysype do Gangy.
Korálky z popola zosnulého
V Južnej Kórei posunuli kremáciu na vyššiu úroveň. Kremácia je tu úplne bežná najmä kvôli tomu, že existuje zákon, ktorý nariaďuje, že pochované telá musia byť po 60 rokoch odstránené. Ako alternatíva k rozhadzovaniu či uchovaniu popola doma v urne sa v tejto krajine z popola mŕtveho vyrábajú korálky. Sú lesklé a majú rôzne farby – od čiernej cez ružovú až po tyrkysovú. Vkladajú sa do sklenených váz alebo iných nádob, kde plnia jednak dekoratívnu funkciu a jednak spomienkovú funkciu, keďže sú vždy v centre pozornosti.
Sky burial – voľný preklad: pohreb pod nebom
Ide o tradíciu z Tibetu používanú prevažne budhistami. Tí pri pochovávaní kladú dôraz na posielanie duší blízkych zosnulých priamo do neba. Ide o rituál, pri ktorom sa mŕtve telá, často rozrezané na kúsky, ponechávajú vonku pod holým nebom, aby mohla duša slobodne opustiť telo. Torzá potom slúžia ako potrava pre vtáky a iné zvieratá. Rituál má dvojitý účel – elimináciu už prázdnej telesnej schránky a zároveň ide o akúsi súčasť kolobehu života – doteraz sa človek živil zvieraťom, teraz sa zviera živí človekom.
Zaujímavosť
Ak supy skonzumujú celé mŕtve telo, považuje sa to za dobré znamenie, keďže tibetská tradícia hovorí, že ani supy – napriek tomu, že ide o zvieratá požierajúce mŕtvoly – by nezožrali človeka, ktorý páchal zlé skutky.
Famadihana – Obracanie kostí
Pohrebný rituál Famadihana, inak známy aj ako „Tanec s mŕtvymi“ či „Obracanie kostí“, je pohrebná tradícia na ostrove Madagaskar. Tunajší obyvatelia (Malgaši) pri týchto pravidelných obradoch (opakujú sa každých 5 až 10 rokov) vynášajú mŕtve telá resp. zvyšky tiel svojich mŕtvych z hrobiek a balia ich do čistých látok zvaných lamba. Následne na ne píšu mená zosnulých.
Popritom aj potom účastníci obradu tancujú a spievajú. Keď telá zabalia, za tanca a spevu ich nesú späť do rodinnej hrobky. Okolo nej všetci tancujú. Tento obrad má vraj urýchliť rozklad a popohnať ducha mŕtveho do posmrtného života. Vyznávači tejto tradície totiž veria, že duch zomrelého sa k zosnulým predkom pridá až vtedy, keď sa jeho telo úplne rozloží. Preživší sa preto snažia tento proces urýchliť.
Fantasy rakvy v Ghane
Vyznávači kultúry Ga veria, že mŕtvi majú oveľa väčšiu moc ako živí. Veria dokonca aj v to, že zosnulí majú schopnosť ovplyvňovať svojich preživších príbuzných. Preto sa rodiny všemožne usilujú zabezpečiť si priazeň mŕtveho. Preživší tiež veria, že mŕtvi pokračujú vo svojej profesii aj po smrti. Z toho dôvodu musia byť pochovaní v niečom, čo symbolizuje resp. sa nejakým spôsobom spája s ich prácou.
Rodiny si dávajú záležať na výbere výrobcu rakvy, aby zabezpečili prepracované rakvy (známe ako „fantasy rakvy“) v akomkoľvek tvare, veľkosti, „od tenisiek cez lode až po fľaše Coca-Coly“ píše web Matador Network.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane