Pondelok 26.9.2022
sk
Edita
cz
Andrea
, Ondřejka

Trump oznámil, že agenti FBI prehľadali jeho sídlo Mar-a-Lago

Dvaja nemenovaní ľudia oboznámení so situáciou uviedli, že prehliadka sa týka vyšetrovania zameraného na to, či niekdajší šéf Bieleho domu odtiaľ vzal dokumenty podliehajúce utajeniu.


Bývalý americký prezident Donald Trump oznámil, že Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) prehľadal jeho sídlo Mar-a-Lago na Floride.

Dvaja ľudia oboznámení so situáciou pre agentúru AP uviedli, že pondelková domová prehliadka sa týka vyšetrovania zameraného na to, či niekdajší šéf Bieleho domu odtiaľ vzal dokumenty podliehajúce utajeniu. Agenti tiež podľa nich zisťovali, či tam Trump nemal aj ďalšie prezidentské záznamy alebo utajené dokumenty. Trump v dlhom vyhlásení nešpecifikoval dôvod prehliadky. Naopak tvrdil, že agenti vykonali „neoznámenú raziu“, ktorú prirovnal k „prokurátorskému pochybeniu“, a že mu napríklad otvorili trezor.

Prehliadka zintenzívňuje niekoľko mesiacov trvajúce vyšetrovanie ministerstva spravodlivosti, ktoré sa venuje potenciálnemu nesprávnemu zaobchádzaniu s utajovanými informáciami. O to ho požiadal Národný archív po tom, čo začiatkom tohto roka získal z Mar-a-Lago 15 škatúľ záznamov obsahujúcich utajované informácie. Národný archív uviedol, že Trump mal tento materiál odovzdať po odchode z úradu. Agentúra AP pripomína, že existuje viacero federálnych zákonov, ktoré upravujú zaobchádzanie s utajovanými záznamami a citlivými vládnymi dokumentmi, vrátane zákonov, podľa ktorých je odstránenie takéhoto materiálu a jeho uchovávanie na nepovolenom mieste trestným činom.

Profimedia

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť