Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 6.2.2023
sk
Dorota
cz
Vanda
, Wanda

Turecko bude v Bukurešti rokovať o vstupe Švédska a Fínska do NATO

Ich začlenenie do NATO doposiaľ ratifikovalo 28 z 30 členských štátov. Stále tak ešte neurobilo Maďarsko ani Turecko.


Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu v pondelok uviedol, že sa v utorok v Bukurešti stretne so svojimi švédskymi a fínskymi partnermi, aby prediskutovali snahu ich krajín stať sa členmi Severoatlantickej aliancie (NATO).

TASR správu prevzala z agentúry AFP. „Zajtra sa stretneme v Bukurešti v trojstrannom formáte s ministrami zahraničných vecí Švédska a Fínska,“ povedal Čavušoglu, ako ho citovala súkromná turecká televízia NTV. V utorok sa v rumunskej metropole začína dvojdňové zasadanie Severoatlantickej rady (NAC) na úrovni ministrov zahraničných vecí. Dodal, že „schvaľovací proces sa vyvíja pozitívne“, avšak obe krajiny musia stále podniknúť potrebné „kroky“.

Fínsko a Švédsko v polovici mája oficiálne požiadali o vstup do organizácie NATO pre obavy spojené s ruskou inváziou na Ukrajinu. Po desaťročiach sa tak odchýlili od politiky neutrality. Ich začlenenie do NATO doposiaľ ratifikovalo 28 z 30 členských štátov. Stále tak ešte neurobilo Maďarsko ani Turecko. Ankara obe severské krajiny obviňuje, že poskytujú útočisko členom kurdskej organizácie, ktorých označuje za teroristov.

Shutterstock

Nový švédsky premiér Ulf Kristersson začiatkom novembra navštívil Ankaru, kde sa stretol s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom v nádeji, že tureckého lídra presvedčí, aby upustil od svojich námietok voči týmto severským krajinám. Prisľúbil, že Švédsko zaujme pevnejší postoj voči boju so zločinom a terorizmom.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť