V obľúbených dovolenkových destináciách sa to pascami na turistov len tak hemží. Skúsený cestovateľ vie, že ak ťa nemá týždeň pri mori stáť obličku aj celoživotné úspory, treba sa mať na pozore. Problematické sú najmä reštaurácie v centre diania, známe svojimi prestrelenými cenami. Za to, čo v nich necháš za jeden drink, by si inde mohol mať trojchodovú večeru.
Pritom stačí zájsť o dvesto metrov ďalej, nájsť si lokálny podnik zašitý kdesi v bočnej uličke a za pár drobných môžeš hodovať ako kráľ. To týmto cudzincom očividne nikto nepovedal. Newyorčanka Teona sa rozhodla s priateľmi prebádať Slovákmi ospevované Chorvátsko a je jasné, že na návštevu jednej z miestnych reštaurácií tak skoro nezabudne.
Účet, ktorý im vyrazil dych
Skupinka Američanov prebehla Dubrovník, zavítala na Korčulu a neskôr aj na Hvar. Práve na poslednom ostrove zablúdili do vychýrenej miestnej reštaurácie a urobili osudovú chybu – predom si neskontrolovali ceny. „Takto to dopadne, keď na Hvare dáte na čašníkovo odporúčanie,“ píše Teona vo virálnom videu, ktoré doposiaľ nazbieralo takmer 200-tisíc zhliadnutí.
Teona s priateľmi ochutnala čierne sépiové rizoto, vyprážané kalmáre a rôzne alkoholické drinky. Hviezdou večera sa stal tradičný chorvátsky rybí guláš, ktorý si objednali rovno dvakrát. Štedrá nádielka morských plodov chutila rovnako výborne, ako vyzerala, a všetko bolo v najväčšom poriadku… až dokiaľ čašník nepoložil na stôl účet.
Ochutnávka miestnej kuchyne vyšla partiu na neuveriteľných 402 eur, pričom najdrahší bol práve spomínaný guláš. „Dve hlavné jedlá za 250 eur,“ píše rozčarovane Teona. Čašníkovi údajne povedali, že nie sú veľmi hladní a on im odporučil tieto konkrétne pokrmy. „Nechcem vedieť, koľko by sme platili, ak by sme povedali, že sme veľmi hladní,“ dodáva mladá cestovateľka.
Ľudia ich vysmiali
Američanka mala na reštauráciu ťažké srdce, ľudia v komentároch ale nezabudli podotknúť, že si za vzniknutú situáciu môže sama. „Ešte v živote som si neobjednala jedlo bez toho, aby som si predom overila cenu. Pokiaľ nebol jedálny lístok s cenami zamknutý v trezore, nemáte žiadne právo sa sťažovať,“ kritizovala ich nerozvážnosť jedna z komentujúcich.
„To je Hvar. Ako v každej inej turistickej destinácii, aj tu treba kontrolovať ceny. Vždy,“ napísal zase ďalší. „Podľa mňa je tá cena viac než prijateľná. Jedli ste špičkové morské plody a pili špičkové víno, za niečo také sa predsa neplatí päť eur,“ apeloval niekto iný na prvotriednu kvalitu podávaných potravín.
Hoci cena za morské plody a víno prišla väčšine férová, pri ostatných položkách v menu si ani oni neodpustili podvihnuté obočie. „Tá ‚postava‘ reálne znamená tanier a príbor. Neverím, že vám toto naúčtovali,“ podotkol komentujúci, zatiaľ čo ďalšiemu ležala v žalúdku astronomická suma za vodu. „Deväť eur za liter vody? Nonsens.“