Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 28.1.2023
sk
Alfonz
cz
Otýlie
, Otilie

Turkménsky líder nariadil väčšiu kontrolu nad už aj tak obmedzeným internetom

Internet je v krajine natoľko obmedzený, že má len málo praktických využití.


Turkménsky prezident Gurbanguly Berdymuchamedov nariadil vláde, aby sprísnila kontrolu internetu v krajine, kde je už teraz považovaný za jeden z najpomalších na svete a ceny za tieto služby patria k najvyšším.

Na stredajšom rozšírenom zasadnutí Bezpečnostnej rady štátu Berdymuchamedov vyzval príslušné ministerstvo, aby analyzovalo súčasnú vojensko-politickú situáciu, bezpečnostnú situáciu v regióne Strednej Ázie a posúdilo jej vplyv na Turkménsko, uviedla v piatok rozhlasová stanica RFE/RL.

Profimedia

Prezident na zasadnutí kritizoval, že „monitorovanie  internetu nebolo vykonávané správne“. Informoval, že nariadil ministerstvu národnej bezpečnosti, aby identifikovalo zdroje, ktorých činnosť nie je v súlade s ústavným poriadkom alebo ktoré „propagujú terorizmus, extrémizmus, nacionalizmus a iné nezákonné aktivity“.

RFE/RL pripomenula, že hlavné sociálne siete – vrátane Facebooku, Twitteru a YouTube – a nezávislé spravodajské kanály sú v Turkménsku zablokované už roky. Vláda v posledných rokoch viedla „vojnu“ aj proti VPN. Turkménsko je jednou z najmenej slobodných krajín na svete a Berdymuchamedov sa teší vodcovskému kultu, ktorý sa často prirovnáva k Severnej Kórei.

AFP informovala, že Berdymuchamedovov syn Serdar (40) sa rýchlo dostal do čela vlády a teraz má na starosti veľkú časť ekonomiky, čo vyvoláva špekulácie, že „zdedí“ aj úrad prezidenta.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť