Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 10.12.2023
sk
Radúz
cz
Julie
, Julia, Juliana

Tutanchamón pravdepodobne zomrel nadrúzganý pri dopravnej nehode

Najznámejší faraón bol aktívnejší a mobilnejší, než sa predpokladalo.


O príčine smrti 19-ročného Tutanchamóna sa objavila nová, zlatistým nektárom okorenená teória. Špekulácie o jeho skone v rozpuku už skôr naznačovali, že v tom majú prsty malária a slabá imunita, no jedna vedkyňa prišla s odvážnou myšlienku, že významnú úlohu mohol zohrať aj alkohol.

Ako je známe, v jeho hrobke sa našlo viacero artefaktov, ktoré sa vyberali podľa toho, čo by sa mu v posmrtnom živote mohlo hodiť. Okrem iného tam mal šesť vozov a obrovské množstvo suchého bieleho vína.

Kára, chľast a…

Podľa doterajších zistení trpel viacerými ochoreniami. Opisujú ho ako vetchého, zoslabnutého a neduživého šuhajca. No jazvy na tele by mohli byť tiež stopami po boji, nie chorobe. Podľa novej teórie bol skôr bojovníkom, ktorý si rád užíval jazdu na vehikloch onej doby. A ako typický tínedžer rád koštoval omamný mok a jazdil rýchlo. Napokon, ani ospevovaní Egypťania nemuseli byť imúnni voči vášni z rýchlosti.

Jednou z hlavných príčin jeho smrti bola infikovaná otvorená rana, ku ktorej mohol prísť pri zrážke. Tiež sa zistilo, že tesne pred smrťou si zlomil nohu. Egyptologička Sofia Azizová usúdila, že existuje veľká pravdepodobnosť, že pri roztopašnej jazde a podgurážený vínkom bol účastníkom dopravnej nehody.

„Jeho noha pri zrážke pravdepodobne narazila do prednej dosky vozidla, čo by spôsobilo zlomeninu a otvorenú ranu.“

Tutanchamón pravdepodobne zomrel nadrúzganý pri dopravnej nehode
Shutterstock

Bol či nebol kalika?

Podľa výskumu z roku 2010 mal chalanisko zdeformované chodidlo, čo mu robilo problémy pri chôdzi, nieto ešte jazdiť. Azizová však naznačuje, že vedci sa mýlili, keď ho profilovali ako invalida.

„Bol bojovníkom jazdiacim na vozoch,“ hovorí a argumentuje faktom, že jeho hrobka obsahovala aj opotrebovaný pancier a iné brnenie. Reku, načo by mu tam dávali cudzí zánovný pancier, ak by nebol jeho? Zároveň otvára možnosť, že nohu mal zdravú a zdeformovala sa pri mumifikácii.

Nesúhlasné názory

Viacerí vedci sa s novou teóriu nestotožňujú a prikláňajú sa k pôvodnej, že bol neduživý, chorľavý a mal poškodenú nohu, kvôli čomu musel používať barly.

„Nie je pochýb o tom, že mal poruchu chôdze, takže je ťažké si predstaviť, že by bol schopný jazdiť na voze v stoji,“ tvrdí Zink Albert, vedúci Inštitútu pre štúdium múmií Eurac.

 „Je pravdou, že utrpel zlomeninu nohy. Ale presnú príčinu nie je možné dokázať.“

V konečnom dôsledku myšlienka, že Tuti zomrel pri nehode pod vplyvom alkoholu, zostáva predmetom špekulácií. Vlani uplynulo 100 rokov od objavenia jeho hrobky. O dva roky bude ďalšia storočnica jeho pitvy, ktorá však nebola dôsledná. Zničilo sa veľa dôležitých informácií. Napríklad sa hlbšie neskúmali vnútorné orgány a ich stav.


Tagy:

Monika Suchá
Píšem prstami, myslím hlučným vnútorným hlasom. Atakujem zaujímavými témami, ktoré musia prilákať najskôr mňa, kým ich vyzradím druhým. Konvenčne do nich badurkujem ironický a sarkastický tone of voice.Vo voľnom čase neznášam decká, obľubujem pondelky, bad days sú nedeľky. Rada si umývam zuby a šparchám sa vatovými tyčinkami v uškách. Také uspokojujúce.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.