Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 2.11.2024
sk
cz
Památka zesnulých

Túto ajurvédsku potravinu má doma takmer každý Slovák. Za rok pritom zabila vyše milión ľudí vrátané detí

Čo je problémové na tomto korení?


Kurkuma, kvitnúca rastlina z čeľade zázvorovitých, je už dlho cenená v ajurvédskej medicíne pre svoje protizápalové vlastnosti. V ázijskej kuchyni zase pre svoju zemitú chuť a žiarivý odtieň.

Haldi, názov tohto korenia v hindčine, je odvodený zo sanskritu a znamená „zlatistá farba“. Pre milióny obyvateľov, ktorí ju bežne konzumujú, však môže byť žltá farba kurkumy, ktorá zafarbuje pokožku, klamlivá a smrteľne nebezpečná, píše The Economist.

Pakorene, z ktorých sa korenie získava, sa na zvýraznenie farby bežne poprášia chromanom olovnatým, ktorý je neurotoxínom. Táto prax pomáha vysvetliť, prečo je v južnej Ázii najvyššia miera otravy olovom na svete. Ochorenia srdca a mozgu, ktoré spôsobuje a na ktoré sú náchylné najmä deti, spôsobili v roku 2019 v regióne najmenej 1,4 milióna úmrtí.

Shutterstock

Celonárodná kampaň proti falšovaniu kurkumy

Na podnet tímov zo Stanfordskej univerzity a bangladéšskeho výskumného inštitútu International Centre for Diarrhoeal Disease Research krajina v roku 2019 spustila celonárodnú kampaň proti falšovaniu kurkumy.

Presadzovali sa pravidlá proti falšovaniu a uskutočnili sa dobre propagované záťahy proti veľkoobchodníkom, ktorí v tom zotrvávali. Premiérka Šejch Hasína o tomto probléme diskutovala v televízii. Bangladéšske bazáre boli polepené varovaniami pred ním.

Podľa nedávno zverejnených údajov tak krajina len za dva roky znížila výskyt falšovania kurkumy na svojich trhoch s korením na nulu. To znížilo hladinu olova v krvi bangladéšskych pracovníkov, ktorí vyrábajú kurkumu, približne o tretinu. V celej krajine to pravdepodobne zachránilo tisíce životov. Podľa prvých analýz stál každý rok zdravého života navyše iba jeden dolár. Odhaduje sa, že dosiahnutie rovnakého prínosu prostredníctvom peňažných transferov by stálo viac ako 800 dolárov.

Shutterstock

Bangladéš by mali nasledovať aj ďalšie krajiny, v ktorých sa vyskytuje otrava olovom. Podľa najnovších odhadov sa týmto kovom otrávilo neuveriteľných 815 miliónov detí. Podľa think-tanku Centra pre globálny rozvoj vo Washingtone táto katastrofa vysvetľuje pätinu rozdielov vo vzdelávaní medzi deťmi v bohatých a chudobných krajinách.

Falšovaná kurkuma sa javí ako hlavný vinník takmer všade. Najmä v dôsledku nedostatočných postupov v Indii, ktorá produkuje 75 percent tohto korenia. India bola zdrojom veľkej časti jedovatého farbiva, ktoré sa nachádza v Bangladéši, a odhaduje sa, že v nej je najvyšší výskyt otravy olovom zo všetkých krajín.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.