Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 6.6.2023
sk
Norbert
cz
Norbert

Túto činnosť na balkóne radšej nerob. Na Slovensku za to môžeš dostať až 150-eurovú pokutu

Ak nechceš pokutu, toto radšej nerob.


Spolu s májom sa blíži aj teplé počasie, ktoré množstvo Slovákov využíva na grilovačky. Ak však nemáš záhradu a rozhodneš sa grilovať na balkóne, hrozí ti pokuta.

Ako informuje portál Záhradkár, v niektorých mestách je takéto grilovanie povolené, ak ide napríklad o Nitru alebo o Bratislavu. Ak sa však grilovať na balkóne rozhodne obyvateľ iného mesta, hrozí mu pokuta 33 eur. V správnom konaní ide až o 150-eurovú pokutu.

Shutterstock

Dôležité je dodržiavať pravidlá domáceho poriadku, ktoré jasne určujú, čo je povolené a čo nie. V prípade starších bytových domov by problémy nemali nastať často, v novších bytových domoch býva grilovanie zvyčajne zakázané. Aj v prípade starších bytových domov môžu byť obyvatelia pokutovaní, ak porušia ustanovenia Občianskeho zákonníka, ktorý zakazuje nadmerný hluk, prach, pachy, dym a podobne, ktoré môžu rušiť susedov.

Ak sused zavolá políciu kvôli grilovačke, prvýkrát len dostaneš upozornenie, no pri opakovaní môžeš očakávať 33-eurovú pokutu. Ak nechceš upustiť od grilovania na balkóne alebo terase, môžeš investovať do nedymiaceho grilu.

moderné technológie, problémy, vtipné ilustrácie

Mohlo by ťa zaujímať:

5 problémov, ktoré musíš denne riešiť kvôli moderným technológiám 

Problémové je aj fajčenie

Fajčenie na balkónoch môže mnohým susedom prekážať, no v skutočnosti je povolené. Tento fakt však neospravedlňuje nadmerné sťažovanie susedov, pretože §127 Občianskeho zákonníka stanovuje, že majiteľ bytu nesmie nadmieru obťažovať susedov hlukom, prachom, popolom, dymom, plynmi, parou, pachom, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami. 

Zákon o ochrane nefajčiarov sa vzťahuje len na verejne prístupné miesta, tým pádom nezakazuje fajčenie na balkóne vlastného bytu. 

Shutterstock

Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Nikola Kulová
Mám prehľad v dianí, tak si tu tak tvorím. Píšem o všetkom, o čom niečo viem a čo neviem, to sa naučím.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje