Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 22.4.2024
sk
Slavomír
cz
Evženie
, Evžénie

Túto príchuť čipsov si už čoskoro nekúpiš, čaká ju zákaz. Údajne je zdraviu nebezpečná

Vraj môže ničiť DNA.


Si fanúšikom potravín s údenou príchuťou? Nuž, asi ťa sklameme, ale tým bude zrejme už čoskoro koniec. Ako informujú TV Noviny, pochúťky s údenou arómou čaká veľká zmena, podľa odborníkov totižto môžu ničiť DNA.

Zakázaný by mal byť takzvaný tekutý dym, ktorý sa bežne používa v mnohých potravinách, vďaka čomu im dodáva, mnohými obľúbenú, údenú arómu. Skvelá chuť má však svoju nevýhodu, údajne je zdraviu nebezpečná.

Nie je to prvý raz, odkedy sa o škodlivosti tejto arómy rozpráva. Už v roku 2009 sa objavili prvé dohady o tom, že by mohlo ísť o problematickú príchuť. Tri roky nato, v roku 2012, sa sprísnili podmienky testovania, ktoré musia aromatické látky vstupujúce na trh EÚ systematicky podstupovať.

S obľúbenou príchuťou tekutého dymu sa môžeš stretnúť napríklad v rámci čipsov, syrov, niektorých polievok, hotových jedál či „prekvapivo“ v prípade slaniny.

prehľad cien potravín

Mohlo by ťa zaujímať:

Veľký prehľad cien potravín. Takéto sú ceny na Slovensku po obrovskom zdražovaní

Sú pre tvoje zdravie nebezpečné

Prvé varovanie tu už bolo minulý rok v novembri zo strany Eúropskeho úradu pre bezpečnosť potravín. Ten uviedol, že látky v tomto zlepšováku môžu byť genotoxické, čo v preklade znamená, že môžu poškodzovať našu DNA.

Minulý rok upozornil Írsky úrad pre bezpečnosť potravín na to, že sa na európskom trhu nachádza až desať takýchto nebezpečný látok. Počet sa však zredukoval, teraz je ich osem. Dôvodom je, že výrobcovia si nepredĺžili povolenie, od 1. januára teda nemôžu takéto jedlo predávať.

Túto príchuť chipsov si už čoskoro nekúpiš
Shutterstock

Je dosť pravdepodobné, že dymové arómy zakážu celkovo. Na internete už boli prvé informácie o tom, že sa naďalej nepredĺžia povolenia týchto dymových aróm. Hovorí sa o tom, že prvá zmena by mala prísť už v marci.

Čo to však znamená pre teba? Ak by si si chcel kupovať takto ochutené výrobky aj naďalej, tak budeš môcť, avšak len nejakú dobu. Hoci výrobky s tekutým dymom zmiznú, nebude to ihneď, príde to postupne. Výrobcovia by mali mať dostatočný čas na zmenu zloženia svojich produktov a možnosť vypredať zásoby. Je teda možné, že tieto produkty v obchode uvidíš ešte dlhšiu dobu.


Tagy:

Viliam Šuška
Fanúšik popkultúry, predovšetkým kinematografie. Sledujem aktuálne dianie, avšak občas odo mňa nájdeš aj nejaký zaujímavý technologický či herný článok, prípadne zaujímavosti.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.