Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 24.7.2024
sk
Vladimír
cz
Kristýna, Tina
, Kristina, Kristen
Zdroj: ©Shutterstock

Túžiš po spánku bez zvukovej kulisy? Toto sú efektívne tipy, ako bojovať s chrápaním

Chrápanie vie poriadne skomplikovať spánok.

Chrápanie je neduh, ktorý trápi veľkú časť populácie. Aj keď ním človek sám netrpí, počuť chrápať niekoho iného je istým spôsobom trest. Na druhej strane, ak niekto chrápe, môže to signalizovať isté zdravotné problémy.

Aby sme hneď nemaľovali čerta na stenu, v niektorých prípadoch môže byť chrápanie jednoducho výsledkom nesprávnej polohy počas spánku, zväčšených mandlí alebo iných problémov s dýchacími cestami. Ak máš problém s chrápaním alebo niekoho takého poznáš, tu je niekoľko spôsobov, ako proti nemu bojovať.

Zmeň polohu pri spánku

Ležanie na chrbte môže spôsobiť, že jazyk a mäkká časť hrdla klesnú dozadu do dýchacích ciest a spôsobia obštrukciu. Ak máš problém s chrápaním, skús spať na boku. Veľmi dôležité je aj nastaviť si pravidelný spánkový režim. To môže pomôcť udržať svaly a nervy v tvojom hrdle v optimálnom stave.

Udržuj si zdravú hmotnosť

Udržiavanie si primeranej hmotnosti je dôležité nielen kvôli chrápaniu, ale celkovo kvôli zdravému životnému štýlu. Nadmerná hmotnosť, najmä tuk okolo krku, môže stláčať dýchacie cesty, čo vedie k chrápaniu.

Obmedz konzumáciu alkoholu a nefajči

Alkohol uvoľňuje svaly hrdla a môže zvýšiť riziko chrápania. Problémom môže byť aj fajčenie. To totiž dráždi dýchacie cesty a zvyšuje pravdepodobnosť chrápania.

Mohlo by ťa zaujímať:

Nenechaj si ujsť zľavu, aká tu ešte nebola. S naším PREMIUM sa počas leta nudiť nebudeš

Udržuj si čisté dýchacie cesty

Alergie môžu zablokovať dýchacie cesty, čo môže spôsobiť chrápanie. Pravidelné čistenie vzduchových filtrov a odstránenie prachu môže tiež pomôcť. A veľkým problémom môže byť aj suchý vzduch. Ten totiž dráždi dýchacie cesty. Skús preto používať zvlhčovač vzduchu, možno sa stane zázrak.

Konzultácia s lekárom

V prípade, že tvoje chrápanie je príliš intenzívne alebo spôsobuje dýchacie problémy počas spánku, môže to byť znakom vážnejšieho zdravotného stavu, ako je spánková apnoe.

V niektorých prípadoch, keď iné metódy nezaberajú a príčina chrápania je anatomická, môže byť jediným riešením chirurgický zákrok, ako je napríklad uvulopalatofaryngoplastika.

Shutterstock

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.