Mobilné telefóny sú špinavé. Neustále sa ich dotýkame tými istými rukami, ktorými otvárame dvere, jeme, obsluhujeme zariadenia, podávame ruky, pridržiavame sa zábradlí a robíme desiatky ďalších aktivít.
Následne si ich prikladáme k tváram. Naše telefóny sú prakticky prestupnou stanicou všetkých baktérií, vírusov a plesní, s ktorými počas dňa prídeme do styku. Prečo a akým spôsobom čistiť svoj smartfón?
Vreckové smetisko
Pri krátkom zamyslení sa nad vlastnou dennou rutinnou si každý uvedomí, že jeho telefón toho počas dňa zažije naozaj veľa a zaslúžil by si byť raz za čas vyčistený. Často však na takúto veľmi očividnú záležitosť zabúdame.
Web The Conversation preskúmal 56 štúdií, ktoré sa uskutočnili v rokoch 2005 až 2019. Ich výsledky hovoria, že minimálne 68 % telefónov je kontaminovaných. Skutočné číslo môže byť ešte omnoho vyššie, pretože niektoré štúdie sa zameriavali len na prítomnosť baktérií. Plesne a vírusy ignorovali.
Výskum, ktorého sa zúčastnili pracovníci v zdravotníctve, uvádza, že až 46 % z nich sa priznalo, že telefón používajú aj na toalete. To sú ľudia, ktorí sú si plne vedomí možných hygienických rizík (ako uviedli aj v štúdii), avšak aj tak nedokážu odolať sledovaniu Facebooku pri kakaní.
Čo s tým robiť?
Odpoveď je jednoduchá – nečistota sa dá poraziť pravidelným čistením. Nie je to nič náročné, avšak mnohí túto potrebu nepociťujú, čím potencionálne ohrozujú seba aj svoje okolie. The Conversation zistil, že až tri štvrtiny ľudí svoje telefóny nikdy nečistia.
Výskum Arizonskej univerzity uvádza, že telefón môže niesť až desaťkrát toľko baktérií ako záchodová doska. Príčinou je presne to, že kým ľudia zväčša vnímajú zakorenenú potrebu udržiavať aspoň akú-takú čistotu na WC, s mobilmi si rovnaké nároky nespájajú.
Existuje množstvo rozmanitých prostriedkov, ktorými sa dá telefón efektívne vyčistiť. Vhodná je napríklad mydlová voda, jemná handrička, akou sa čistia okuliare, či dezinfekčný roztok s obsahom alkoholu.
Toto je niekoľko dobrých rád, užitočných pri čistení:
- Pred čistením telefón vypni, oddeľ z neho kryt, nabíjačku či iné zariadenia.
- Najvhodnejšia pomôcka na čistenie je špeciálna dezinfekčná utierka na čistenie elektroniky. Vhodnou náhradou je bežná handrička s mydlovou vodou.
- Čistiace prostriedky s obsahom alkoholu sú skvelá vec, niektoré však môžu poškodiť displej. Výrobcovia telefónov niekedy uvádzajú, aké prostriedky je možné použiť a akým sa vyhýbať. Poradiť ti môžu aj iní používatelia na internete. Tí najsmelší môžu zariskovať a ísť na to metódou pokus-omyl.
- Pri čistení si treba dávať pozor na rôzne záhyby, škáry a konektory, v ktorých sa môžu hromadiť nečistoty. Tu môže pomôcť špáradlo či vatová tyčinka, treba však s nimi narábať opatrne. Pozornosť si zaslúži aj fotoaparát.
- Tí nároční si môžu zakúpiť praktickú UV čističku na telefón, ktorá ti ušetrí kopu práce.
- Ak ti po čistení zostane na displeji šmuha, utri ju jemnou handričkou, aká sa používa na čistenie okuliarov.
- Telefón (prípadne kryt) nechaj vyschnúť na dobre vetranom mieste.