Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 13.4.2024
sk
Aleš
cz
Aleš

Tvoj smartfón môže byť veľmi ľahko hotelom pre vírusy a baktérie. Pre toto je dôležité si ho čistiť

Povrch telefónu môže prenášať až desaťnásobok baktérií, ktoré nájdeme na záchodovej doske.


Mobilné telefóny sú špinavé. Neustále sa ich dotýkame tými istými rukami, ktorými otvárame dvere, jeme, obsluhujeme zariadenia, podávame ruky, pridržiavame sa zábradlí a robíme desiatky ďalších aktivít.

Následne si ich prikladáme k tváram. Naše telefóny sú prakticky prestupnou stanicou všetkých baktérií, vírusov a plesní, s ktorými počas dňa prídeme do styku. Prečo a akým spôsobom čistiť svoj smartfón?

Vreckové smetisko

Pri krátkom zamyslení sa nad vlastnou dennou rutinnou si každý uvedomí, že jeho telefón toho počas dňa zažije naozaj veľa a zaslúžil by si byť raz za čas vyčistený. Často však na takúto veľmi očividnú záležitosť zabúdame.

Tvoj smartfón môže byť veľmi ľahko hotelom pre vírusy a baktérie. Pre toto je dôležité si ho čistiť
Shutterstock

Web The Conversation preskúmal 56 štúdií, ktoré sa uskutočnili v rokoch 2005 až 2019. Ich výsledky hovoria, že minimálne 68 % telefónov je kontaminovaných. Skutočné číslo môže byť ešte omnoho vyššie, pretože niektoré štúdie sa zameriavali len na prítomnosť baktérií. Plesne a vírusy ignorovali.

Výskum, ktorého sa zúčastnili pracovníci v zdravotníctve, uvádza, že až 46 % z nich sa priznalo, že telefón používajú aj na toalete. To sú ľudia, ktorí sú si plne vedomí možných hygienických rizík (ako uviedli aj v štúdii), avšak aj tak nedokážu odolať sledovaniu Facebooku pri kakaní.

Tomu sa povie rodičia roka. Predali batoľa, aby mali na nový iPhone a mohli točiť storky

Mohlo by ťa zaujímať:

Tomu sa povie rodičia roka. Predali batoľa, aby mali na nový iPhone a mohli točiť storky

Čo s tým robiť?

Odpoveď je jednoduchá – nečistota sa dá poraziť pravidelným čistením. Nie je to nič náročné, avšak mnohí túto potrebu nepociťujú, čím potencionálne ohrozujú seba aj svoje okolie. The Conversation zistil, že až tri štvrtiny ľudí svoje telefóny nikdy nečistia.

Výskum Arizonskej univerzity uvádza, že telefón môže niesť až desaťkrát toľko baktérií ako záchodová doska. Príčinou je presne to, že kým ľudia zväčša vnímajú zakorenenú potrebu udržiavať aspoň akú-takú čistotu na WC, s mobilmi si rovnaké nároky nespájajú.

Tvoj smartfón môže byť veľmi ľahko hotelom pre vírusy a baktérie. Pre toto je dôležité si ho čistiť
Shutterstock

Existuje množstvo rozmanitých prostriedkov, ktorými sa dá telefón efektívne vyčistiť. Vhodná je napríklad mydlová voda, jemná handrička, akou sa čistia okuliare, či dezinfekčný roztok s obsahom alkoholu.

Toto je niekoľko dobrých rád, užitočných pri čistení:

  • Pred čistením telefón vypni, oddeľ z neho kryt, nabíjačku či iné zariadenia.
  • Najvhodnejšia pomôcka na čistenie je špeciálna dezinfekčná utierka na čistenie elektroniky. Vhodnou náhradou je bežná handrička s mydlovou vodou.
  • Čistiace prostriedky s obsahom alkoholu sú skvelá vec, niektoré však môžu poškodiť displej. Výrobcovia telefónov niekedy uvádzajú, aké prostriedky je možné použiť a akým sa vyhýbať. Poradiť ti môžu aj iní používatelia na internete. Tí najsmelší môžu zariskovať a ísť na to metódou pokus-omyl.
  • Pri čistení si treba dávať pozor na rôzne záhyby, škáry a konektory, v ktorých sa môžu hromadiť nečistoty. Tu môže pomôcť špáradlo či vatová tyčinka, treba však s nimi narábať opatrne. Pozornosť si zaslúži aj fotoaparát.
  • Tí nároční si môžu zakúpiť praktickú UV čističku na telefón, ktorá ti ušetrí kopu práce.
  • Ak ti po čistení zostane na displeji šmuha, utri ju jemnou handričkou, aká sa používa na čistenie okuliarov.
  • Telefón (prípadne kryt) nechaj vyschnúť na dobre vetranom mieste.

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.