Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 15.5.2025
sk
Žofia
, Sofia
cz
Žofie, Sofie

Tvoja selfie prezradí, ako dlho budeš žiť. Nová AI šokuje aj lekárov

Umelá inteligencia FaceAge odhalí biologický vek z fotografie tváre.


Najnovší vedecký pokrok v oblasti umelej inteligencie prináša revolúciu v zdravotníckej diagnostike. Výskumníci z Mass General Brigham vyvinuli prelomový algoritmus FaceAge. Ten dokáže len z obyčajnej fotografie tváre určiť nielen biologický vek človeka, ale aj predpovedať šance na prežitie u pacientov s rakovinou. Téme sa venoval portál Vo svete IT.

Algoritmus FaceAge bol natrénovaný na viac ako 58-tisíc fotografiách tvárí zo verejných databáz a následne testovaný na vyše 6-tisíc pacientoch trpiacich rakovinou. Výsledky sú pozoruhodné – pacienti s rakovinou vyzerali v priemere o päť rokov starší než bol ich skutočný chronologický vek.

„Umelú inteligenciu môžeme využiť na odhad biologického veku človeka z fotografií jeho tváre. Náš výskum ukázal, že takáto informácia má významný klinický potenciál,“ uviedol Hugo Aerts, jeden z hlavných autorov štúdie.

Nádej pre personalizovanú onkologickú liečbu

Výskumníci zistili, že čím vyšší vek FaceAge ukázal, tým nižšiu šancu na prežitie pacienti mali. Tento poznatok môže výrazne ovplyvniť liečebné postupy. Algoritmus dokázal predpovedať šance na prežitie pri viacerých typoch rakoviny, čo je v onkologickej praxi mimoriadne cenná informácia.

Zaujímavým zistením je, že pacienti, ktorých biologický vek bol nižší než chronologický, reagovali na liečbu rakoviny podstatne lepšie. To potvrdzuje, že biologický vek – ovplyvnený faktormi ako životospráva, fajčenie, alkohol či úroveň fyzickej aktivity – má významný vplyv na priebeh liečby.

Pri teste, v ktorom desať lekárov hodnotilo šance na prežitie zo 100 fotografií, sa ukázalo, že lekári skôr hádali, než poskytovali kvalifikovaný odhad. Keď však dostali k dispozícii údaje z FaceAge, ich predikcie sa výrazne zlepšili.

Shutterstock

Budúcnosť medicínskej diagnostiky

Technológia FaceAge musí ešte prejsť ďalším testovaním predtým, než sa dostane do nemocníc, ale otvára brány novému odvetviu biomedicínskeho výskumu. Schopnosť odhaliť z tváre informácie, ktoré sú voľným okom nepostrehnuteľné, predstavuje obrovský potenciál.

Ray Mak, spoluautor štúdie, poznamenal: „Tento pokrok otvára dvere celkom novej oblasti objavovania biomarkerov z fotografií. Dúfame, že túto technológiu budeme môcť využiť ako systém včasnej detekcie v rôznych aplikáciách, samozrejme v rámci silného regulačného a etického rámca.“

Súbežne s vývojom FaceAge prebieha aj iný výskum biologického starnutia, ktorý identifikoval dva kľúčové momenty biologickej premeny – okolo 44. a 60. roku života. Tieto poznatky spolu s možnosťami, ktoré ponúka FaceAge, predstavujú sľubnú budúcnosť pre personalizovanú medicínu a prevenciu.

Mohlo by ťa zaujímať:

Táto zdravotná poisťovňa potešila tisícky žien. Odstránila jednu veľkú prekážku


Tagy:

Henrieta Balázsová
Žijem s novinárskym perom v ruke a nebojím sa ponoriť do rôznorodých tém. Od aktuálneho diania cez záhadné kriminálne prípady až po fascinujúce zákutia ľudskej psychiky - všetko je pre mňa inšpiráciou.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.