Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 14.7.2024
sk
Kamil
, Lara
cz
Karolína
, Karolina, Karla
V spolupráci s Forum film
Zdroj: ©Forum FIlm SK

Tvorcovia chceli narušiť divácke očakávania. 10 zaujímavostí o hororovej novinke Exorcizmus, ktorá práve vstupuje do kín

Film ponúkne trochu odlišný pohľad na hororovú tému vyháňania diabla.

Už v týchto dňoch si môžeš do kina zájsť na hororovú novinku Exorcizmus s Russellom Crowom v hlavnej úlohe.

O jej réžiu sa postaral Joshua Lee Miller a inšpiroval sa pri nej slávnym hororom Vyháňač diabla z roku 1973. O tom, ale aj o ďalších zaujímavostiach, ktoré sa s jeho filmom spájajú, si niečo viac povieme práve v tomto článku.

1. Druhý film o exorcizme s Russellom Crowom

Russell Crowe si pomerne nedávno zahral v horore Pápežov exorcista. Exorcizmus je tak už jeho druhým výletom v krátkej dobe medzi démonov a vyháňačov diabla.

Paradoxom však je, že Exorcizmus bol natočený skôr než Pápežov exorcista, ale premiéru si odbil až po ňom.

2. Snímka bola zväčša nakrútená už v roku 2019

Snímka sa nakrúcala v novembri a decembri roku 2019. Boli plánované dotáčky, ale ich nakrútenie skomplikovala pandémia, ktorá na svet udrela v roku 2020. Napokon tvorcovia dotočili nové zábery až v roku 2023.

filmy, kino program, slovenské kino, kino premiéra, filmová novinka, horory, Exorcizmus
Forum Film SK

3. Tvorcovia sa inšpirovali legendárnym Vyháňačom diabla z roku 1973

Režisér Joshua John Miller sa inšpiroval hlavne kultovým hororom Vyháňač diabla od Williama Friedkina. V Exorcizme vidíme štáb nakrúcať film, ktorý sa Vyháňačovi diabla náramne podobá.

Miller má k tomuto filmu špeciálny vzťah. Hlavnú rolu v ňom totiž hral jeho otec Jason Miller. Jeho priezvisko nesie aj hlavná postava, ktorú stvárňuje Russell Crowe.

4. Režisér chcel do filmu okrem strachu priniesť aj závažné témy

Exorcizmus nemá byť podľa tvorcov len obyčajným strašidelným príbehom. Joshua John Miller prezradil, že do filmu sa spolu so scenáristom M. A. Fortinom snažili vložiť aj viacero závažnejších tém.

„Záujem v témach, ako sú nevyriešené traumy, závislosť, kompulzie, to všetko je veľmi osobné, veľmi známe,“ uviedol Miller. „Takže to pre nás bolo prirodzené.“

filmy, kino program, slovenské kino, kino premiéra, filmová novinka, horory, Exorcizmus
Forum Film SK

5. Joshua John Miller čerpal pri písaní scenára z vlastného života

Ako sme už naznačili, Exorcizmus je do veľkej miery osobným projektom Joshuu Johna Millera. Odkazuje v ňom na Vyháňača diabla, v ktorom hral jeho otec Jason Miller. Joshua uviedol, že hlavnú postavu Anthonyho Millera v podaní Russella Crowa napísal práve podľa svojho otca. Rovnako ako Anthony vo filme, aj Jason Miller v súkromí bojoval s vážnymi problémami a alkoholizmom.

„Je fér povedať, že mnoho vecí z filmu bolo inšpirovaných mojím otcom, ktorý hral vo Vyháňačovi diabla,“ podotkol Miller. „Bojoval tiež so závislosťou, takže je tam určite veľa inšpirácie. A úprimne, je v tom aj veľa mojich vlastných problémov s podobnými vecami: hranie vo filmoch, moje vlastné závislosti, moji vlastní prísloveční démoni.“

6. Ako producent na film dohliadal kultový hororový tvorca

Ako producent na filme pracoval kultový Kevin Williamson. Ten sa ako scenárista, producent a režisér podieľal na obľúbenej sérii Vreskot, ale aj hororoch Fakulta, Tajomstvo minulého leta, Halloween H20 či Sick.

filmy, kino program, slovenské kino, kino premiéra, filmová novinka, horory, Exorcizmus
Forum Film SK

7. Režisér prezradil, že Exorcizmom chcel narušiť očakávania divákov

Joshua John Miller si dal za cieľ podrývať typické očakávania divákov. „Páčila sa nám myšlienka podkopať očakávania žánru,“ podotkol. Ako príklad uviedol, že vo filme nie je žiadna žena, ktorú by museli zachraňovať muži (ako to často býva), ale je to úplne naopak.

Obeťou je v tomto prípade muž, ktorého musia zachrániť dve ženy, navyše partnerky. To vo filmoch o exorcizme naozaj nevídame často.

8. Tvorcovia už majú na konte jeden úspešný horor

Scenáristi Joshua John Miller a M. A. Fortin už napísali scenár k čiernohumornému slasheru The Final Girls. Režíroval ho Todd Strauss-Schulson a premiéru si odbil v roku 2015. Recenzenti aj diváci ho prijali pozitívne.

filmy, kino program, slovenské kino, kino premiéra, filmová novinka, horory, Exorcizmus
Forum Film SK

9. Pohľad na katolícku cirkev očami queer tvorcov

Joshua John Miller a M. A. Fortin nie sú len spolupracovníci, ale aj životní partneri. Svoju skúsenosť queer ľudí chceli využiť aj pri nakrúcaní Exorcizmu. Už podľa jeho témy je jasné, že v ňom bude hrať dôležitú rolu náboženská viera či katolícka cirkev. M. A. Fortin uviedol, že sám vyrastal v prostredí pomerne radikálnych evanjelikálov, ktorí mali veľmi ostré názory na LGBTQ+ komunitu.

„Ak mám hovoriť za seba, myslím si, že viera je nádherná vec a že náboženstvo môže byť tiež nádhernou vecou. Ale môže byť tiež zbraňou, a práve to som pociťoval oveľa častejšie,“ povedal. Ošúchané žánrové klišé exorcistických filmoch sa teda rozhodli postaviť na hlavu. „Nemali sme záujem s niečím polemizovať, ale skôr umožniť queer ľuďom jednoducho existovať vo svete filmu, ktorý môže pôsobiť radikálne.“

10. Exorcizmus nás zavedie na filmový pľac, ktorý začnú ovládať démonické sily

Exorcizmus rozpráva príbeh herca Anthonyho Millera (Russell Crowe). Ten dostane ponuku zahrať si v chystanom strašidelnom filme The Georgetown Project po tom, čo predchádzajúci herec za záhadných okolností zahynie.

Jeho duševný stav sa však začína zhoršovať a jeho dcéra Lee (Ryan Simpkins) má podozrenie, že znovu spadol do pekla závislosti. V skutočnosti sa však o jeho dušu usilujú oveľa temnejšie sily.

Vo filme si zahrali aj Sam Worthington, Samantha Mathis, Adam Goldberg, David Hyde Pierce, Chloe Bailey, Chandler Lane, Adrian Pasdar a Tracey Bonner. Film sa celkom iste bude snažiť nazrieť na známu hororovú tému vyháňania diabla originálnym spôsobom. Fungovať by to pri troche šťastia mohlo veľmi dobre. Exorcizmus do našich kín prifrčí už 11. júla.

filmy, kino program, slovenské kino, kino premiéra, filmová novinka, horory, Exorcizmus
Forum Film SK

Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.