Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 13.6.2024
sk
Anton
cz
Antonín
, Antonin
V spolupráci s Continental film
Zdroj: ©Continental Film

Tvorcovia sa inšpirovali írskym folklórom. 10 zaujímavostí o ambicióznom horore Sliediči

Na čo sa v hororovej novinke Sliediči môžeme tešiť?

V týchto dňoch do našich kín prichádza lákavý horor Sliediči. Podpísaná je pod ním Ishana Night Shyamalan, pre ktorú ide o celovečerný debut. O čom vlastne film bude a ako sa nakrúcal? To všetko ti prezradíme práve v tomto článku.

1. Režisérsky debut dcéry známeho režiséra

Zdá sa, že povestné porekadlo o tom, že jablko nepadá ďaleko od stromu, platí aj pre Ishanu Night Shyamalan. Tá sa totiž rozhodla nasledovať svojho otca M. Night Shyamalana a vrhla sa na réžiu hororov. Jej celovečerným debutom sú práve Sliediči.

S réžiou či písaním scenárov však má skúsenosti. Pracovala totiž na seriáli Servant a ako pomocná režisérka na filmoch svojho otca Čas a Niekto klope na dvere. M. Night Shyamalan sa na jej prvom samostatnom filme podieľal ako producent.

2. Adaptácia úspešného románu

Sliediči vychádzajú z rovnomenného románu od A. M. Shina. Ten vyšiel v roku 2021 a stretol sa s pozitívnou kritickou aj diváckou odozvou. S adaptáciou svojej knihy štábu pomáhal a s režisérkou sa napokon spriatelil.

filmy, horory, Sliediči, kino program, slovenské kino, kino premiéra, filmová novinka
Continental Film

3. Podľa režisérky sa môžeme tešiť na mix hororu a fantasy

Sliediči sú hororom s prvkami fantasy. Tieto dva žánre podľa režisérky veľmi dobre ladia. „Žánre hororu či trileru a fantasy sú spôsobom, ako hovoriť o veciach, ktoré riešime v priestore našich domov,“ uviedla. „Takže z tohto dôvodu mi to vyhovovalo.“

4. Inšpirácia írskym folklórom

Rovnako ako román, aj jeho filmová adaptácia výrazne čerpá z írskeho folklóru. „Páči sa mi, že ten príbeh má v sebe prvky folklóru a trochu mýtický rozprávkový nádych,“ prezradila Ishana Night Shyamalan. „Myslím, že je to niečo, čo som v hororovom filme ešte nevidela, to miešanie realistických scén s rozprávkovou magickosťou.“

filmy, horory, Sliediči, kino program, slovenské kino, kino premiéra, filmová novinka
Continental Film

5. Nakrúcalo sa priamo v Írsku

Aby bola atmosféra írskeho lesa dokonalá, štáb sa odobral priamo do Írska. Konkrétne sa nakrúcalo v mestách Dublin, Wicklow a Galway od júla do septembra 2023.

„Uchvátilo ma, že A. M. Shine opísal také bohaté írske prostredie,“ povedala Ishana Night Shyamalan. „Zdalo sa teda správne natočiť to v Írsku.“ Nakrúcalo sa priamo na miestach, ktoré Shina pri písaní románu inšpirovali, dokonca aj v bare, kde knihu písal.

6. Ishana Shyamalan hneď vedela, že chce sfilmovať práve tento príbeh

Hneď ako si Ishana Night Shyamalan prečítala knihu od A. M. Shina, vedela, že práve toto je príbeh, ktorý chce previesť na strieborné plátno.

„Je to fantastický román,“ vysvetlila. „To, čo ma k nemu lákalo, bolo, že má klasickú štruktúru. Je tam postava, ktorá je vtiahnutá do mysteriózneho sveta, ktorý sa následne rozširuje a rozširuje.

Bolo to spojenie klasických prvkov s veľmi moderným svetom. A keď čítate podobne vizuálne bohatú knihu, vaša fantázia sa rozbehne naplno. Bola som nadšená z príležitosti predstaviť si tie rôzne miesta a hrať sa s nimi.“

filmy, horory, Sliediči, kino program, slovenské kino, kino premiéra, filmová novinka
Continental Film

7. Herečka Georgina Campbell si spoluprácu s režisérkou veľmi pochvaľovala

Herečka Georgina Campbell, ktorá stvárnila postavu menom Ciara, zdôraznila, že hoci Ishana Night Shyamalan týmto filmom celovečerne debutuje, na spolupráci s ňou to vôbec nebolo cítiť. Správa sa podľa nej veľmi profesionálne, bolo vidieť, že má jasnú víziu, a s hercami dokázala pracovať veľmi zručne.

„Ishana je neuveriteľná. Toto je jej prvý celovečerák, aj keď režírovala epizódy seriálu Servant a nakrútila aj skvelé krátke filmy,“ povedala. „Režírovala aj hudobné klipy svojej sestry, takže rozhodne vie, čo robí.“

Dodala, že každý z hercov pri režisérke mohol prejaviť vlastný názor a priniesť do jednotlivých scén rôzne nápady. „Vždy si vás vypočuje, takže je skvelé s ňou spolupracovať. Rozhodne by som s ňou rada pracovala znovu.“

8. Napínavý príbeh plný úzkosti

Režisérka svoj film popísala ako „úzkostný“. Dúfa, že práve túto emóciu sa jej podarí preniesť aj na divákov.

„Dúfam, že v divákoch ostane pocit, vďaka ktorému budú spochybňovať veci okolo seba,“ povedala. „Je to nepochybne úzkostný film a dúfam, že na jeho konci nejaký prvok tejto úzkosti prekonáte.“

filmy, horory, Sliediči, kino program, slovenské kino, kino premiéra, filmová novinka
Continental Film

9. Čo kritici chvália?

Oficiálne recenzie zatiaľ k dispozícii nemáme, ale niektorí kritici sa na margo Sliedičov už stihli vyjadriť na sociálnych sieťach.

Tieto príspevky treba síce brať s rezervou, ale je nemálo tých, ktorým sa film páčil. Sliediči sú podľa nich napínavým a veľmi zručne natočeným hororom, ktorý umne ťaží zo sily írskeho folklóru. Pochválili aj herecké výkony.

10. Film nás zavedie do temných írskych lesov, v ktorých sa skrýva niečo zlovestné

Hlavnou hrdinkou príbehu je mladá umelkyňa Mina (Dakota Fanning). Tá je vo svojom živote tak trochu stratená a nevie, kam by mala vlastne smerovať. Jedného dňa zablúdi v zlovestnom írskom lese, kde narazí na trojicu cudzincov. Tých každú noc prenasledujú tajomné bytosti. Ten, kto sa im ocitne tvárou v tvár, zomrie.

Vo filme si zahrali aj Georgina Campbell, Olwen Fouéré, Siobhan Hewlett, Hannah Howland, Alistir Brammer, Seán T. Ó Meallaigh či Shane O’Regan.

Trailer rozhodne nevyzerá márne, Ishana navyše už v prípade seriálu Servant ukázala, že režisérsky talent rozhodne má. Pri troche šťastia tak dostaneme atmosférický horor. Rozhodne mu dáme šancu. Do kín Sliediči vstúpia 6. júna.

filmy, horory, Sliediči, kino program, slovenské kino, kino premiéra, filmová novinka
Continental Film

Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.