Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 19.7.2024
sk
Dušana
, Šarlota
cz
Čeněk
V spolupráci s Cinemart
Zdroj: ©Cinemart SK

Tvorcovia sa inšpirovali skutočným motorkárskym gangom. 10 zaujímavostí o lákavej krimi dráme Motorkári, ktorá vstupuje do našich kín

Režisér Jeff Nichols chcel Motorkárov natočiť už roky.

Kriminálnu drámu Motorkári, ktorá práve štartuje aj v našich kinách, natočil oceňovaný Jeff Nichols. Snažil sa v nej zachytiť nespútanosť a slobodný život motorkárskeho gangu, ale aj lásku tvrdohlavej Kathy (Jodie Comer) a motorkára Bennyho (Austin Butler).

Ako sa však ukáže, zdanlivá sloboda má aj svoje tienisté stránky. V tomto článku sa trochu bližšie pozrieme do zákulisia, na to, čím sa tvorcovia inšpirovali, a na viaceré ďalšie zaujímavosti.

1. Režisér plánoval natočiť film niekoľko rokov

Jeff Nichols už v roku 2018 prezradil, že nakrútenie motorkárskeho filmu z Ameriky 60. rokov plánoval už od roku 2013. V tej dobe však ešte nemal ani scenár. Napokon mu ako inšpirácia poslúžila kniha The Bikeriders od Dannyho Lyona.

2. Opätovná spolupráca režiséra Jeffa Nicholsa a herca Michaela Shannona

Postavu Zipca si vo filme zahral Michael Shannon. Ten s Jeffom Nicholsom spolupracuje pravidelne, zahral si vo všetkých jeho predchádzajúcich snímkach. Motorkári sú už ich šiestym spoločným celovečerným filmom.

filmy, Motorkári, kino program, slovenské kino, kino premiéra, filmová novinka, kriminálny film, dráma
CinemArt SK

3. Prvý film Jeffa Nicholsa po dlhoročnej pauze

Jeff Nichols pred Motorkármi natočil sci-fi drámu Vyvolený a romantickú drámu Loving. Oba filmy mali premiéru v roku 2016 a boli kritikou prijaté pozitívne. Motorkári si teda premiéru odbijú po relatívne dlhých ôsmich rokoch.

4. Snímka je veľmi voľne inšpirovaná skutočnosťou

Ako sme napísali vyššie, Jeff Nichols sa pri písaní scenára inšpiroval knihou The Bikeriders od Dannyho Lyona. Lyon v nej zaznamenal čas, ktorý strávil v motorkárskom klube v 60. rokoch minulého storočia.

„Použil som veľa motívov z knihy, ale stále je to čistá fikcia. Moje postavy nikdy neexistovali, sú to skôr symboly, ktoré predstavujú, čo znamená byť súčasťou tejto výnimočnej subkultúry,“ povedal Nichols.

filmy, Motorkári, kino program, slovenské kino, kino premiéra, filmová novinka, kriminálny film, dráma
CinemArt SK

5. Austin Butler bol podľa režiséra výbornou voľbou

Austin Butler bol z hercov obsadený ako prvý. Vo filme si zahral tajomného motorkára Bennyho. Režisér Jeff Nichols uviedol, že už prvé stretnutie s ním naňho urobilo obrovský dojem.

„V momente, keď som mu podal ruku, tak som si povedal: ‚Páni, toto je krásny muž!‘ Okrem toho je odzbrojujúci tým, aký je veľkorysý, milý a zdvorilý. Zároveň si ale myslím, že je to trochu maska a pod ňou to vrie.“

Herec mal v sebe tiež istú záhadnosť, ktorá sa k jeho postave výborne hodila. „To bola línia, keď som začal túto postavu tvoriť,“ dodal Nichols. „Je zástupcom tej nedosiahnuteľnej, pravdepodobne nereálnej osoby.“

6. Režisérovi sa ťažko hľadalo pomenovanie pre motorkársky gang

Filmový motorkársky gang bol inšpirovaný skutočným gangom Outlaws. „Dúfam, že som žiadneho z nich neurazil,“ povedal režisér.

„Stále totiž existujú. Sú druhým najväčším motorkárskym gangom na svete. Nerád by som im skrížil cestu.“ Ako dodal, meno pre filmový gang sa hľadalo ťažko. Nichols totiž chcel, aby išlo o také, ktoré ešte nikto nepoužil.

„Bolo naozaj ťažké prísť s menom motorkárskeho gangu, ktoré doteraz neexistovalo. Vždy keď som nejaké vymyslel, zistil som, že existuje gang s takým menom alebo punkrocková skupina…“ Napokon sa ujalo pomenovanie Vandals.

filmy, Motorkári, kino program, slovenské kino, kino premiéra, filmová novinka, kriminálny film, dráma
THE BIKERIDERS (2024)

7. Jodie Comer ako srdce filmu

Okrem Austina Butlera je druhou hlavnou postavou Kathy v podaní Jodie Comer. „Kathy je srdcom filmu a zároveň jeho svedomím,“ ozrejmil Jeff Nichols.

„Je objektívom, cez ktorý je motorkársky klub interpretovaný. Je to žena zo 60. rokov, ktorá sa snaží pochopiť svoje miesto v tomto veľmi špecifickom svete. A Jodie sa do tej postavy skutočne ponorila.“

8. Pre Jeffa Nicholsa išlo o srdcový projekt

Jeff Nichols veľmi túžil Motorkárov nakrútiť. Svedčí o tom nielen fakt, že sa s týmto námetom pohrával dlhé roky, ale aj to, že kvôli projektu odmietol iné režisérske ponuky.

Pôvodne mal totiž režírovať sci-fi horor Tiché miesto: Prvý deň, ale napokon odmietol, aby mohol natočiť Motorkárov. Prvý deň napokon zrežíroval Michael Sarnoski.

filmy, Motorkári, kino program, slovenské kino, kino premiéra, filmová novinka, kriminálny film, dráma
CinemArt SK

9. Snímka si odniesla pozitívne recenzie

Motorkári už majú za sebou premiéru na filmovom festivale v Telluride a kritikom sa páčili. Okrem hereckých výkonov všetkých hercov pochválili aj Nicholsovu réžiu, skvelú atmosféru a realistickosť.

Režisér si podľa nich zachoval nadhľad a vyhol sa prílišnému démonizovaniu alebo romantizovaniu ústredného gangu.

10. Výborne obsadená kriminálna dráma

Príbeh Motorkárov sa točí okolo mladej Kathy (Jodie Comer), sebavedomej, tvrdohlavej ženy, ktorá si od nikoho nenechá hovoriť do života. Náhodné stretnutie s motorkárom Bennym (Austin Butler) ju vtiahne do prostredia slobodného motorkárskeho gangu Vandals. Nespútaný životný štýl oslobodený od konvencií je pre Kathy veľkým lákadlom.

Čoskoro však zistí, že prináša aj temnú stránku. Boje s konkurenciou, ilegálne aktivity a útek pred zákonom. Keďže Kathy nechce, aby Benny skončil za mrežami, snaží sa preňho nájsť spôsob, ako z gangu odísť. Lenže… má Benny o niečo také vôbec záujem?

Vo filme uvidíme aj Toma Hardyho, Michaela Shannona, Boyda Holbrooka, Normana Reedusa, Damona Herrimana, Beaua Knappa, Karla Glusmana, Emoryho Cohena a Michaela Faista.

Predchádzajúce filmy Jeffa Nicholsa sa nám veľmi páčili, takže nemáme dôvod sa domnievať, že by nás tentokrát sklamal. O tom, že nás čaká zaujímavá snímka, svedčia aj prvé pozitívne recenzie z filmových festivalov. Premiéra sa uskutoční 20. júna.

filmy, Motorkári, kino program, slovenské kino, kino premiéra, filmová novinka, kriminálny film, dráma
CinemArt SK

Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.