Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 30.5.2023
sk
Ferdinand
cz
Ferdinand
Premium odznak
Zdroj: ©Shutterstock

Tvrdil o sebe, že pochádza priamo z pekla. Vraha prezývaného Sekerník nikdy neodhalili

Vrah s prezývkou Axeman (Sekerník) terorizoval americké mesto New Orleans.

Z histórie kriminalistiky poznáme viacero prípadov sériových vrážd, ktorých páchateľov sa dodnes nepodarilo odhaliť. Tým najznámejším je bezpochyby desivý Jack Rozparovač, ktorý má na svedomí minimálne päť žien.

V tomto článku by sme ťa chceli zoznámiť s nemenej mrazivým prípadom. Vrah s prezývkou Axeman of New Orleans (Sekerník z New Orleansu) terorizoval mesto New Orleans v americkom štáte Louisiana v rokoch 1918 až 1919.

Vraždy

Neznámy vrah začal svoju krvavú púť 23. mája 1918. Jeho prvými obeťami sa stali Joseph a Catherine Maggiovci. Vrah sa vlámal do ich bytu a oboch podrezal žiletkou. Ich hlavy navyše rozsekol sekerou. V tejto chvíli ešte nebolo obyvateľom a polícii jasné, či majú dočinenia so sériovým vrahom. Mohlo ísť totiž aj o „vybavovanie si účtov“ medzi znepriatelenými rodinami.

Sekerník však o sebe dal vedieť opäť, a to 27. júna toho istého roku, keď zaútočil na Harriet Lowe a jej milenca Louisa Besumera v blízkosti Besumerovho obchodu. Obe obete ale, našťastie, prežili. To už bolo vyšetrovateľom jasné, že sa v okolí pohybuje sériový útočník. 5. augusta udrel znovu. Jeho obeťou bola tehotná Anna Schneider. Tá sa uprostred noci prebudila a všimla si, že sa nad ňou skláňa neznámy muž. Sekerou jej zaťal priamo do tváre. Schneider sa ale podarilo prežiť, aj napriek ťažkým zraneniam.

Sekerníkove útoky pokračovali. Za obeť mu padlo aj 2-ročné dievčatko Mary Cortimiglia. Jej matka Rosie ale prežila. Uniknúť besneniu Sekerníka sa podarilo aj Steveovi Bocovi a Sarah Laumann. Mike Pepitone však také šťastie nemal. Vrah ho zasiahol sekerou do tváre a muž bol na mieste mŕtvy. Pepitone je všeobecne považovaný za poslednú Sekerníkovu obeť. Vrah za sebou zanechal šesť mŕtvych a šesť zranených.

Axeman of New Orleans, Sekerník, vrah, vražda, krimi, záhada
Wikimedia Commons
7 rád pre každého Slováka. Ak budeš robiť tieto veci, budeš šťastnejší, zdravší a spokojnejší

Mohlo by ťa zaujímať:

7 rád pre každého Slováka. Ak budeš robiť tieto veci, budeš šťastnejší, zdravší a spokojnejší

Strach a žiadne stopy

Obyvatelia mesta boli ako na ihlách. Mestom obchádzal strach. Polícia bola navyše pri pátraní bezradná a nemala žiadne stopy. Keďže však vrah z bytov nikdy nič neukradol, lúpežné prepadnutie bolo ako motív vylúčené. Obete vraha boli väčšinou talianski imigranti či talianski Američania, takže sa špekulovalo, že dôvodom môže byť rasová neznášanlivosť. Vyšetrovatelia tiež nadhodili, že hlavným cieľom vraha boli ženy.

To, že útočil aj na mužov, zdôvodňovali tým, že sa „nachádzali v nesprávny čas na nesprávnom mieste“. Podľa viacerých odborníkov z radov kriminalistiky bol páchateľom sexuálny sadista a samotné vraždy boli jednoznačne sexuálne motivované. Bolo ale záhadou, ako sa Sekerník dokázal dostať do zamknutých bytov.

Axeman of New Orleans, Sekerník, vrah, vražda, krimi, záhada
Shutterstock

Nenašli sa totiž žiadne znaky násilného vniknutia. Po bližšom preskúmaní sa ale prišlo na to, že vrah si z dverí odstránil niekoľko dosiek, prípadne si do nich vyrezal malý otvor. Ako vražedné zbrane používal výhradne žiletky a sekery, hoci tieto nástroje patrili jeho obetiam a vždy ich našiel v ich bytoch. Vlastnú vražednú zbraň podľa všetkého nemal.

Možno by si čakal, že obete, ktoré dokázali prežiť, vedeli polícii poskytnúť aspoň aký-taký vrahov popis. Ani to však nebolo pravidlom. Napriek tomu si spomenuli aspoň na niečo. Podľa svedkov mal vrah tmavú pleť, bol dobre stavaný, oblečený v čiernom kabáte a na hlave mal klobúk. 

Tento článok je dostupný členom EMEFKA PREMIUM


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje